Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły: Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. III: znaki zakazu

12-04-2010, kategoria Aktualności - Porady

Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły
Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. III: znaki zakazuJak nazwa wskazuje, znaki te zakazują niektórych zachowań, np. skrętu, zawracania, wjazdu na określoną drogę. Piesi mają w tej grupie tylko jeden istotny dla nich znak, mianowicie: „zakaz ruchu pieszych”, który został omówiony w części pierwszej cyklu "Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych".

Większość znaków zakazu ma kształt koła z czerwoną obwódką. Sporo z nich jest adresowanych do kierowców pojazdów mechanicznych i zakazuje np. wjazdu na drogę samochodów ciężarowych o określonej wysokości lub szerokości, bądź też nacisku na oś. Są też znaki, które zakazują wjazdu na drogę autobusów, motocykli, pojazdów zaprzęgowych. Dzieci, które jeżdżą już na rowerach po drogach publicznych, powinny znać wybrane znaki zakazu, należą do nich:

„Zakaz ruchu w obu kierunkach” – zabrania ruchu wszystkich pojazdów, mogą natomiast poruszać się po tej drodze piesi, pod warunkiem, że nie jest to zorganizowana kolumna pieszych. Rowerzyści mogą wjechać na taką drogę tylko wówczas, gdy pod znakiem widnieje tabliczka, która wskazuje, że zakaz nie dotyczy rowerów:

Ale uwaga, tabliczka ta dopuszcza ruch tylko rowerów jednośladowych.

„Zakaz wjazdu” - zabrania wjazdu na drogę od strony umieszczenia znaku. Często stawiany jest przy drogach jednokierunkowych, zapobiegając w ten sposób jeździe „pod prąd”. Pod tym znakiem także może być umieszczona tabliczka, która informuje, że zakaz nie dotyczy rowerów jednośladowych.

„Zakaz wjazdu rowerów” – znak ten dotyczy wszystkich rowerów, zarówno jednośladowych, jak i wielośladowych, a także wózków rowerowych. Zabrania poruszania się rowerzystom zarówno jezdnią, jak i poboczem.

“Zakaz skrętu w lewo”

„Zakaz skrętu w prawo”

Dwa ostatnie znaki obowiązują na najbliższym skrzyżowaniu, a jeśli postawiono je w obrębie skrzyżowania, to dotyczą tylko najbliższej jezdni, przed którą zostały ustawione. Zgodnie ze wskazaniem strzałek, zakazują one skrętu w lewo, bądź w prawo. Przy czym bardzo istotne jest, że znak zakazujący skrętu w lewo zabrania również zawracania. Pod tymi znakami także może być umieszczona tabliczka, która informuje, że zakaz skrętu nie dotyczy rowerów jednośladowych. Oznacza to, że rowery mogą skręcać na drogę dla rowerów lub pas ruchu przeznaczony dla rowerzystów.

„Zakaz zawracania” – zakazuje zawracania, aż do najbliższego skrzyżowania, jak też na tym skrzyżowaniu. Znak ten nie zabrania skręcania w lewo, np. w boczną drogę.

„Koniec zakazu zawracania” – odwołuje zakaz zawracania przed skrzyżowaniem, zezwalając na zawracanie już na najbliższym skrzyżowaniu.

„Zakaz używania sygnałów dźwiękowych”. Sygnał dźwiękowy jest obowiązkowym wyposażeniem każdego roweru. Na obszarze zabudowanym obowiązuje jednak zakaz używania sygnałów dźwiękowych: klaksonów, dzwonków, trąbek. Od tej reguły jest wyjątek - jeśli chcemy kogoś ostrzec o niebezpieczeństwie, np. pieszego, który nie widzi nadjeżdżającego roweru. Nie trąbimy i nie dzwonimy dla zabawy! Niekiedy zakaz trąbienia czy dzwonienia występuje np. w pobliżu parków; wówczas możemy spotkać znak „zakaz używania sygnałów dźwiękowych”.

„Koniec zakazów” – znak ten odwołuje niektóre zakazy. Rowerzyści powinni zapamiętać, że odwołuje on zakaz zawracania i zakaz używania sygnałów dźwiękowych.

Zakaz zawracania i używania sygnałów dźwiękowych jest też odwoływany przez znaki:

„Koniec zakazu używania sygnałów dźwiękowych”

„Koniec zakazu zawracania”

Co rodzice powinni przekazać dziecku, rozmawiając z nim o znakach zakazu?
- Nie respektując znaków ostrzegawczych, można doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Na przykład rowerzysta, który nie dostosuje się do znaku „zakaz wjazdu”, może wjechać na drogę jednokierunkową „pod prąd”. Niedopuszczalne jest też wjeżdżanie tam, gdzie ustawiony jest znak „zakaz wjazdu rowerów”.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze