Rodzice - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Rodzice » Porady
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły: Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. II

23-03-2010, kategoria Porady

Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły
Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. II: znaki ostrzegawczeW miarę poznawania przez dziecko znaków drogowych, warto usystematyzować jego wiadomości. Spotyka przecież na swojej drodze znaki, które mają różne kształty i kolory. Czy wszystkie są tak samo ważne w ruchu drogowym, dlaczego różnią się kolorami i kształtem?

    Zacznijmy od znaków ostrzegawczych. Uprzedzają one o miejscach na drodze, w których występuje lub może występować niebezpieczeństwo oraz zobowiązują uczestników ruchu do zachowania szczególnej ostrożności. Wszystkie znaki ostrzegawcze mają kształt trójkąta z czerwoną obwódką, na którym widnieją rysunki w kolorze czarnym. Wyjątkiem w tej grupie jest znak „ustąp pierwszeństwa”. Również ma on kształt trójkąta lecz jest to trójkąt odwrócony – w stosunku do pozostałych i nie ma na nim przedstawionych żadnych symboli. Jego znaczenie zostało omówione w tekście „Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – część I". Przypomnijmy jednak, że znak „ustąp pierwszeństwa” jest jednym z ważniejszych dla kierowców znakiem, bo niestosowanie się do niego i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu grozi wypadkiem drogowym.

    Z punktu widzenia rowerzysty bardzo istotne są te znaki ostrzegawcze, które uprzedzają o miejscach na drodze, gdzie niebezpieczeństwo związane jest z krzyżowaniem się kierunków ruchu. Takich znaków ostrzegawczych jest aż osiem:

„Ustąp pierwszeństwa przejazdu”

„Skrzyżowanie dróg” – ten znak ostrzega, że zbliżamy się do skrzyżowania. A to wiążę się z tym, że z prawej lub lewej strony może pojawić się pojazd, który będzie przez nie przejeżdżał – czyli… niebezpieczeństwo! Znak nie reguluje zasad pierwszeństwa. W przypadku tak oznakowanego skrzyżowania stosuje się zasady ogólne – pierwszeństwo z prawej (zasada prawej ręki).

Znaki:

„Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po obu stronach”.

„Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po prawej stronie”

„Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po lewej stronie”

Ostrzegają one, że droga podporządkowana może występować po obu stronach drogi lub też tylko po prawej, bądź tylko po lewej stronie. Dotyczą tylko najbliższego skrzyżowania. Kierowca, który jedzie drogą, przy której umieszczono któryś z tych trzech znaków - ma pierwszeństwo. Aby nie zaszło nieporozumienie, na drogach podporządkowanych zawsze musi być umieszczony znak „ustąp pierwszeństwa przejazdu”.

Znaki:

„Wlot drogi jednokierunkowej z prawej strony”

„Wlot drogi kierunkowej z lewej strony”

Ostrzegają one o skrzyżowaniu z jednokierunkową drogą podporządkowaną, której wlot występuje po stronie wskazanej na znaku. Znaki te przekazują bardzo ważne ostrzeżenie, a zarazem informację. Widząc ten znak, nie wolno z drogi z pierwszeństwem wjechać na drogę podporządkowaną, ponieważ jest to droga jednokierunkowa i wjechalibyśmy „pod prąd”.

„Skrzyżowanie o ruchu okrężnym” – ostrzega o skrzyżowaniu, na którym ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu, w kierunku wskazanym strzałkami na znaku. Popularnie mówi się o takim skrzyżowaniu rondo. Znak ten nie reguluje pierwszeństwa przejazdu przez rondo, a jedynie ostrzega, że zbliżamy się do ronda.

Co rodzice powinni przekazać dziecku, rozmawiając z nim o znakach ostrzegawczych?

- Wszystkie znaki, które mają żółty kolor i kształt trójkąta, należą do grupy znaków ostrzegawczych.

- Niebezpieczeństwo, przed którym ostrzegają może występować zawsze (np. niebezpieczny zakręt) lub tylko w niektórych okolicznościach (np. zwierzęta na drodze). Niemniej jednak, widząc taki znak, zawsze zachowujemy czujność.

- Niebezpieczne miejsce nie występuje tuż za znakiem ostrzegawczym. Odległość znaku ostrzegawczego od niebezpiecznego miejsca wynosi od 150 do 300 na drogach, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdów przekracza 60 km/h, a do 100 m na pozostałych drogach.

- Znaki związane z przecinaniem się kierunków ruchu mają szczególne znaczenie dla kierujących, zwłaszcza rowerzystów, których nie chroni karoseria samochodu, ani pasy bezpieczeństwa. W przypadku zderzenia z samochodem doznają bardzo poważnych obrażeń.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze