Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Czas na rower poziomy

15-03-2010, kategoria Aktualności - Porady

Na polskim rynku rowerowym pojawia się interesująca nowość - rower poziomy. Pojazd w pełni ekologiczny i szybszy, czyli na miarę XXI wieku, różnej konstrukcji, przeznaczony dla dzieci, dorosłych, dla spacerujących i na potrzeby wyczynowe.

Są modele dla każdego: sportowe, dostawcze, elektryczne. Taki rower jest bardzo bezpieczny - tłumaczą rowerzyści poziomi. - Jest dużo bardziej stabilny od normalnego roweru. W przypadku zderzenia, nie ma możliwości, żeby przekoziołkować nad samochodem - przekonują. Rowery poziome dzielą się wg rozstawu osi kół, układu kierowniczego czy pod względem napędu. Rowery poziome, w porównaniu do rowerów klasycznych, są wyraźnie szybsze, chociażby ze względu na dużo mniejsze opory aerodynamiczne. Ich różnorodność jest równie wielka, jak rowerów klasycznych: od rowerów miejskich, o krótkiej bazie, w pełni zamortyzowanych, do typowo wyczynowych typu "low racer", czyli niska wyścigówka. Z pewnością są to rowery bardziej efektywne i ergonomiczne od roweru klasycznego.

Redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE @ NEWS prezentuje garść informacji o rowerach poziomych, więcej - mamy dla Państwa także konkretną ofertę. Nasz wydawca - Grupa IMAGE oferuje do sprzedaży kilka najbardziej popularnych modeli firmy KMX. Zachęcamy do zapoznania się z propozycją i oczywiście skorzystania z niej.

Co to jest rower poziomy? Rower poziomy to rower, na którym rowerzysta przyjmuje pozycję półleżącą lub leżącą. Ze względu na specyficzną konstrukcję, rowery te uznaje się za bardziej ergonomiczne od rowerów klasycznych. Dzięki zmniejszeniu oporu powietrza, jazda na rowerze poziomym jest efektywniejsza energetycznie (kosztem tego samego wysiłku można pokonać dłuższy dystans), a osiągane prędkości są wyższe niż w przypadku rowerów klasycznych. Różnorodność rowerów poziomych jest równie wielka, jak rowerów klasycznych: od w pełni zamortyzowanych rowerów miejskich o krótkiej bazie, do typowo wyczynowych typu "low racer", czyli niska wyścigówka.
Zalety roweru poziomego:

  • Pozycja jadącego jest na rowerze poziomym bardziej opływowa od rowerów tradycyjnych, co znacząco zmniejsza opory powietrza. Po dodaniu owiewek aerodynamicznych rower poziomy umożliwia jazdę ze znacznie wyższymi prędkościami od roweru tradycyjnego przy tym samym wysiłku kolarza.

  • Pozycja rowerzysty jest wygodniejsza i bardziej naturalna od tej zajmowanej w rowerach tradycyjnych; nie ma tu jakiegokolwiek przeciążenia kręgosłupa, które jest normą przy rowerach klasycznych szosowych, nacisk siedzenia na krocze tez jest znacznie mniejszy, co ma zdecydowany wpływ na komfort jazdy.

  • W rowerze poziomym można umieścić w różnych miejscach kilka bagażników, co umożliwia przewożenie nim większej ilości bagażu niż w rowerze tradycyjnym, a nisko położony środek ciężkości pozwala na przewożenie bagaży o większej masie. Standardem u producentów rowerów poziomych są bagażniki wyprawowe gwarantowane na 50 kg oraz sakwy na 100 l pojemności.


Wady roweru poziomego:

  • Konstrukcja roweru jest znacznie bardziej skomplikowana. Wymaga ona bardziej złożonego układu napędowego i kierowniczego od rowerów tradycyjnych. Rowery te są więc cięższe i droższe od rowerów tradycyjnych.

  • Pozycja z "nogami do góry" powoduje odpływ krwi z nóg i wymusza nienaturalne obciążenie stawów kolanowych i biodrowych - ma to jednak znaczenie tylko przy bardzo intensywnym jeżdżeniu rowerem.

  • Rowery poziome są większe gabarytowo od zwykłych rowerów, trudniej jest je transportować i przechowywać.

  • Rowery poziome klas LWB oraz CLWB są mniej zwrotne od rowerów tradycyjnych. Ich manewrowość jest bardziej zbliżona do manewrowości małego samochodu niż zwykłego roweru. Również ilość miejsca na drodze i na parkingu jest bardziej zbliżona do małego samochodu niż zwykłego roweru. Umniejsza to podstawowe zalety takiego roweru w ruchu miejskim. Uwaga ta nie dotyczy klasy SWB, w których odległość między osiami kół jest zbliżona do rozstawu w zwykłych rowerach zapewniając tym normalną manewrowość roweru.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze