Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

23-02-2010, kategoria Aktualności

RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ    W szkołach z rejonu siedleckiego rozpoczęto cykl zajęć pod hasłem „Ratujemy i uczymy ratować.” Pomysłodawcą akcji są: Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu i Fundacja Jerzego Owsiaka. W Siedlcach za realizację odpowiedzialny jest mł. asp. Janusz Cabaj, który do współpracy zaprosił nauczycieli i studentów Policealnego Studium Medycznego w Siedlcach oraz pracowników Regionalnego Centrum Edukacji BRD WORD w Siedlcach.

    Celem zaplanowanych działań profilaktycznych jest wpływanie na świadomość młodych ludzi oraz wskazanie, jak mogą pomóc innym w sytuacji zagrożenia życia. 20 lutego br. w Zespole Szkół w Zbuczynie odbyło się pierwsze spotkanie z młodzieżą gimnazjum. Janusz Cabaj w swoim wystąpieniu podkreślił, że bardzo często jesteśmy świadkami zdarzeń, w których potrzebna jest pomoc ratująca życie, dlatego powinniśmy umieć reagować, a nie powiększać grono „gapiów”. Przypomniał ważne numery telefonów, które powinien znać każdy - 999, 997, 998, 112 oraz numer kanału radiowego – 9, na którym można podawać informacje o zdarzeniu. Zaprezentował defibrylator, „inteligentne”, a jednocześnie proste w obsłudze urządzenie służące do ratowania życia. Urządzenia takie pojawiają się coraz częściej w supermarketach, stacjach paliw.

Defibrylator oraz fantom do ćwiczeń siedlecka policja otrzymała z Fundacji Jerzego Owsiaka.

    W kolejnej części spotkania kierownik praktycznej nauki zawodu Studium Medycznego w Siedlcach, Urszula Łukasiewicz, omówiła kolejne kroki postępowania od momentu zauważenia osoby potrzebującej pomocy, do chwili przybycia służb medycznych. W trakcie instruktażu studenci prezentowali czynności ratownicze, jakie może podjąć każdy świadek lub uczestnik zdarzenia. Po obejrzeniu czynności ratowniczych wykonanych przez fachowców, uczniowie mieli możliwość przejścia błyskawicznego kursu ratownictwa medycznego. Ćwiczyli układanie leżącego w pozycji bocznej bezpiecznej, a na fantomach - sztuczne oddychanie. Zainteresowanie gimnazjalistów przerosło nasze oczekiwania, zajęcia znacznie się przedłużyły.

    Mamy nadzieję, że po tej lekcji uczniowie ze Zbuczyna nie przejdą obojętnie obok człowieka leżącego na ulicy, nie dołączą do grona „gapiów”, gdy staną się świadkami wypadku. Oni podejmą czynności ratowania życia.Prezentacja defibrylatora.Pokaz kolejnych czynności ratowniczych.Uczniowie podczas ćwiczeń - układanie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.Gimnazjaliści dobrze radzili sobie z resuscytacją.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze