Nauczyciele - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Podstawy prawne
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Młodzi i najmłodsi kierowcy pod nadzorem

18-02-2010, kategoria Aktualności - Podstawy prawne - Porady

Rząd przyjął bardzo restrykcyjny projekt dla młodych kierowców, motocyklistów i fanów quadów – czytamy w „Metrze”. Świeżo upieczony kierowca będzie musiał uważać. Jeśli przez dwa lata od otrzymania prawa jazdy popełni dwa wykroczenia drogowe, czeka go kurs doszkalający (jego zakresu jeszcze nie określono). Po kolejnym wykroczeniu straci dokument (czyli znów kurs i egzamin).

Dodatkowo przez pierwszy rok spędzony za kółkiem nie będzie można zarabiać jako kierowca. Nowością jest wymóg posiadania prawa jazdy kategorii AM dla fanów popularnych quadów. Jeśli ustawa wejdzie w życie, tę kategorię będą musieli posiadać także motorowerzyści. Będzie można się o nią starać dopiero w wieku 14 lat (obecnie 13 lat). Prawo jazdy na motory o dużej mocy przewidziano dopiero dla 24-latków.
Wzorem przygotowanych zapisów była Austria. Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury: stopniowanie dochodzenia młodych kierowców do pełni uprawnień poprawi bezpieczeństwo na drogach. System ten sprawdził się np. w Austrii. Szczególną uwagę poświęciliśmy najmłodszym. Doskonale pamiętamy doniesienia medialne o śmiertelnych wypadkach dzieci jeżdżących na quadach z wiosny zeszłego roku. Użytkownicy tych pojazdów powinni mieć choć elementarne przeszkolenie i znać przepisy drogowe.

Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze