Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

WORD Ciechanów: Kolejny przystanek - Przewodowo

04-02-2010, kategoria Aktualności

WORD Ciechanów: Kolejny przystanek - Przewodowo    Szkoła Podstawowa w Przewodowie w gminie Gzy była kolejnym naszym „przystankiem” w poszukiwaniu bezpiecznej drogi najmłodszych dzieci – zwykle pierwszoklasistów – czyli wspólnej akcji redakcji Tygodnika Ciechanowskiego i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ciechanowie.

    Jeszcze do niedawna z lekcjami bezpieczeństwa na drogach przyjeżdżali policjanci z Pułtuska. Ponieważ jednak nigdy nie jest za dużo mówienia o tych sprawach, w istocie najważniejszych, bo nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i życie dzieci, przeto wykład Anny Smolińskiej, Inspektora Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowym z ciechanowskiego WORD, wysłuchany został z wielką uwagą. Drugoklasiści, ale pierwszoklasiści też, postrzegali niewłaściwie sytuacje i zachowania na drodze, mogące się skończyć tragicznie, a nawet w większości przypadków potrafili je właściwie uzasadnić. Procentuje tu codzienna praca nauczycieli. Nauczycielki: Barbara Miłoszewska – wychowawczyni klasy I i wspomagająca ją, ze względu na integrację, Edyta Filipowska, a także Joanna Błaszczyk, zastępująca wychowawczynię klasy II, też były obserwatorkami lekcji i z pewnością wykorzystają spostrzeżenia w dalszej pracy.

    Na koniec dzieci otrzymały prezenty od Dyrektor WORD w Ciechanowie, Anny Gwoździk: kamizelki ochronne i odblaski do tornistrów. Nie miały tych ostatnich przy plecakach, obiecały, że będą je nosić dla własnego bezpieczeństwa. Podobnie kamizelki w czasie, gdy dni są krótkie i w czasie drogi do szkoły bądź z powrotem jest ciemno.

    Szkoła w Przewodowie została wybrana na „przystanek” naszej akcji ze względu na specyficzne położenie miejscowości, swoistego węzła drogowego. Mamy nadzieję, że jako wzorcowa, będzie promieniować na całą gminę, a nawet powiat pułtuski. Wójt gminy Gzy, Zbigniew Kołodziejski, z pewnością zakupi odblaski i kamizelki dla wszystkich pierwszaków w pozostałych szkołach w gminie, zaś wójtowie pozostałych gmin w powiecie pójdą w jego ślady – bo przecież chodzi tu o rzecz najważniejszą, o bezpieczeństwo dzieci. Odblaski, kamizelki oznaczają widoczność dzieci na drodze – a widoczność oznacza o wiele większe bezpieczeństwo.


    Wspólna akcja „Tygodnika” i WORD przekroczyła półmetek. Mamy już pewne doświadczenia i spostrzeżenia. Informujemy więc, że w gminie Regimin wójt Lech Zduńczyk zakupił piękne kamizelki dla wszystkich pierwszoklasistów w gminie – w sumie 130. Samorząd kosztował to w sumie parę groszy, ale może powiedzieć, że nie zaniedbał sprawy i każdemu z maluchów dał szansę bycia widocznym na drodze. Teraz rzecz w tym, by wspomniane gadżety były przez dzieci noszone – a to już w dużej mierze zależy od rodziców. Odwiedziliśmy pierwszy nasz „przystanek”, czyli Szkołę Podstawową w Szulmierzu. Niestety, większość dzieci nie nosi tam odblaskowych kamizelek w drodze do szkoły (dobrze, że chociaż większość nosi odblaski przy plecakach). Trudno powiedzieć dlaczego. Dziewczynka z powiatu żuromińskiego, która zginęła, potrącona przez samochód, bowiem nie była widoczna na drodze, nie miała kamizelki odblaskowej. Nikt jej nie kupił. Naprawdę nie chcę sobie wyobrażać samopoczucia rodziców jakiegoś ucznia z Szulmierza, który przekazanej mu kamizelki nie założył i został na drodze potrącony, bo nie był widoczny.

Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze