Rodzice - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Rodzice » Porady
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły: Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. I

05-01-2010, kategoria Aktualności - Porady

Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły:
Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. I    Dzieci już od najmłodszych lat są zainteresowane znakami drogowymi. Ich znaczenie będą sukcesywnie poznawały w szkole na zajęciach z wychowania komunikacyjnego. Bez tej wiedzy nie otrzymają karty rowerowej. Wiemy przecież, że znaki i sygnały odgrywają bardzo ważną rolę, bowiem w dużej mierze decydują o sposobie poruszania się zarówno pieszych, jak i kierujących pojazdami.

    Dzieci powinny sukcesywnie poznawać przede wszystkim te znaki, których nieznajomość może spowodować, że pieszy lub rowerzysta znajdzie się w niebezpiecznej sytuacji, np. wymuszając pierwszeństwo.

    Niektóre znaki i sygnały drogowe z pozoru wydają się oczywiste, a jednak nie wszystko, co wyrażają, może być dla dziecka zrozumiałe.

Znaki i sygnały, o których warto porozmawiać z dzieckiem:

Sygnalizacja dla pieszych. Światła dla pieszych są w kolorze zielonym i czerwonym. Nie ma żółtego. Ostrzeżeniem o zmianie światła z zielonego na czerwone jest światło migające zielone! Dziecko powinno wiedzieć, że jeśli na sygnalizatorze mamy światło migające, to pieszy nie powinien wchodzić na jezdnię, a jeżeli już na niej jest, powinien jak najszybciej jezdnię opuścić.

„Zakaz ruchu pieszych” – znak ten zakazuje ruchu po tej stronie drogi, po której został umieszczony. A więc, widząc na swojej drodze ten znak, dziecko powinno sprawdzić, czy ruch dozwolony jest po przeciwnej stronie, co często jest możliwe. Jeśli piesi mają zakaz ruchu po obydwu stronach drogi, to znaki zakazu są ustawione także po obydwu stronach.

Znak nakazu „droga dla pieszych” oznacza drogę, z której piesi obowiązani są korzystać. Jeśli mamy do dyspozycji drogę dla pieszych, nie możemy wówczas chodzić poboczem, ani jezdnią, tylko drogą dla pieszych (chyba, że nie nadaje się ona do użytku).

Czasami dzieci mylnie interpretują znak „koniec drogi dla pieszych”. Przekreślenie czerwoną linią nie oznacza zakazu ruchu pieszych. Jeśli kończy się droga dla pieszych, wówczas pieszy porusza się – zgodnie z przepisami prawa – chodnikiem, a jeśli nie ma chodnika, to poboczem lub jezdnią (po lewej stronie drogi).

Znak informacyjny – „przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów” oznacza występujące obok siebie, wyznaczone miejsca do pokonywania jezdni przez pieszych i rowerzystów. Jeśli pieszy korzysta z przejścia, wzdłuż którego znajduje się przejazd dla rowerzystów, nie powinien przeszkadzać rowerzystom i wchodzić na tę część jezdni, która stanowi wydzielony przejazd dla rowerzystów. I odwrotnie, rowerzyści powinni szanować przepisy i nie wjeżdżać na „pasy” dla pieszych

Ten żółty trójkąt jest chyba najczęściej występującym znakiem drogowym na naszych drogach. Dotyczy kierujących, jednak warto, aby dziecko wiedziało, co oznacza. Po pierwsze dlatego, że jeżdżąc rowerem, będzie musiało stosować się do tego znaku. Po drugie, pokonując tak oznakowane skrzyżowanie jako pieszy, lepiej zrozumie zachowania kierowców i dzięki temu będzie bezpieczniejsze. Znak ostrzegawczy „ustąp pierwszeństwa przejazdu” jest umieszczany możliwie blisko skrzyżowania – ostrzega on o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. Kierowca, jadąc drogą, przy której znajduje się ten znak, musi upewnić się, że przejazd przez skrzyżowanie jest całkowicie bezpieczny i wjeżdżając na skrzyżowanie, nie zajedzie nikomu drogi. Jeśli jego wjazd na skrzyżowanie kolidowałby z ruchem pojazdów poruszających się drogą z pierwszeństwem - musi poczekać, aż droga będzie wolna. Kiedy stoi przed wjazdem na tak oznakowane skrzyżowanie, jest bardzo często skoncentrowany na obserwowaniu pojazdów, dlatego piesi powinni ostrożnie wkraczać na jezdnię, mimo iż pojazd nie jest w ruchu.

Bardzo charakterystycznym znakiem drogowym jest znak nakazu STOP. Jest to jedyny znak o kształcie ośmiokąta. Znak ten zawiera dwie dyspozycje dla kierujących (w tym też rowerzystów): zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem (stąd też napis Stop) oraz obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wszystkim kierującym poruszającym się drogą z pierwszeństwem. Kierujący, widząc ten znak, powinien zatrzymać samochód lub rower w miejscu wyznaczonym znakiem poziomym (namalowanym na jezdni): „linią bezwzględnego zatrzymania”, a jeśli nie ma tego miejsca, to musi tak stanąć, aby dobrze widział drogę z pierwszeństwem, ale nie utrudniał ruchu jadącym po niej samochodom. Gdy droga jest wolna, przejeżdża skrzyżowanie.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze