Rodzice - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Rodzice » Porady
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Dowieź swoje dziecko bezpiecznie do szkoły: Jak bezpiecznie przewozić dzieci w samochodzie?

07-12-2009, kategoria Porady

Dowieź swoje dziecko bezpiecznie do szkoły: Jak bezpiecznie przewozić dzieci w samochodzie?    Artykuł ten adresowany jest przede wszystkim do rodziców, gdyż decyzja, jak przewożą swoje dziecko samochodem lub innym pojazdem leży w ich rękach. Jest to decyzja bardzo istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka, bowiem 45% wszystkich wypadków drogowych z udziałem najmłodszych to zdarzenia, w których dzieci są poszkodowane jako pasażerowie.


    Nie ma znaczenia, czy dziecko podróżuje na krótkich, czy na dłuższych trasach. Zawsze powinno być przewożone tak, jak wymagają tego przepisy prawa. Istotne jest, aby miało zapięte pasy bezpieczeństwa. Młodsze dzieci przewozi się w fotelikach ochronnych, dzieci w wieku szkolnym z reguły już tych urządzeń nie potrzebują. Dla dzieci, które nie mają jeszcze 150 cm wzrostu i nie osiągnęły wieku 12 lat, a już nie mieszczą się w fotelikach, stosuje się tzw. siedziska (podwyższenie), dzięki którym dziecko siedzi wyżej i można mu prawidłowo zapiąć pasy.

    Oczywiście, podczas jazdy samochodem wszystkie osoby powinny mieć zapięte pasy, zarówno dorośli, jak i dzieci. W chwili uderzenia w przeszkodę niezapięta osoba „obija” się o pozostałych pasażerów i swoją masą ciała, zwielokrotnioną z racji przyspieszenia, może spowodować u siebie i innych dotkliwe urazy.

    Bardzo niebezpiecznym zachowaniem jest też trzymanie podczas jazdy młodszych dzieci na kolanach. Mówi się nawet, że w razie uderzenia pełnią one rolę „poduszki powietrznej” - ochraniają swoim ciałem osobę, która trzyma je na kolanach, a same doznają bardzo poważnych urazów.

Co rodzice powinni wiedzieć na temat przewożenia dzieci samochodem:
    - Zawsze przewoź dziecko – w zależności od jego wieku i wzrostu - w pasach bezpieczeństwa, w foteliku ochronnym lub na „siedzisku”.
    - Na przednim siedzeniu samochodu dziecko poniżej 12 roku życia może być przewożone tylko w foteliku ochronnym.
    - Dziecko powinno wysiadać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nigdy od strony jezdni.
    - Naucz swoje dziecko, aby wysiadając z samochodu upewniało się, czy otwarcie drzwi pojazdu nie spowoduje niebezpieczeństwa.
    - Gdy masz dziecko w samochodzie, zawsze jedź z bezpieczną prędkością.
    - Nie wykonuj ryzykownych manewrów np. wyprzedzania, gwałtownego hamowania itp., które zwiększają ryzyko wypadku.
    - Wytłumacz dziecku, aby w czasie jazdy nie rozpraszało uwagi osoby kierującej pojazdem.
    - Jeśli chęć podwiezienia Twojego dziecka deklaruje osoba spoza najbliższej rodziny upewnij się, że jest ona godna zaufania i będzie przewozić dziecko respektując przepisy prawa.

Warto pamiętać o tych zapisach Prawa o ruchu drogowym:

Art. 39

 1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.

 2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

  1. osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;

  2. kobiety o widocznej ciąży;

  3. kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera;

  4. instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;

  5. policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

  6. funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;

  7. zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

  8. konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

  9. osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

 3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

 4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

Art.45 ust. 2

Kierującemu pojazdem zabrania się:
    - przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
    - przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.


Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze