Rodzice - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Rodzice » Porady
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Pieszy na ścieżce rowerowej

16-11-2009, kategoria Porady

Pieszy na ścieżce rowerowej    Droga dla rowerów, potocznie zwana „ścieżką rowerową”, jest to droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów jednośladowych. Zawsze oznaczona jest odpowiednimi znakami poziomymi i pionowymi. W Polsce zarówno kierowcy samochodów, jak i piesi, dosyć swobodnie traktują przeznaczenie tej drogi. Kierowcy potrafią tak zaparkować samochód, że blokują ruch rowerów, a piesi, mimo że mają do dyspozycji chodnik, chodzą całą szerokością „ścieżki rowerowej” i są bardzo niezadowoleni, gdy rowerzysta zwraca im uwagę.

    Oczywiście, jest to zachowanie nieprawidłowe. Samochody nigdy nie powinny parkować na drodze dla rowerów, a piesi mogą korzystać z niej tylko w szczególnych okolicznościach. Jakie to okoliczności? Pieszy może poruszać się drogą dla rowerów w razie braku chodnika lub pobocza, albo niemożności korzystania z nich (np. z powodu robót drogowych). Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Co rodzice powinni przekazać dziecku na temat poruszania się pieszo po ścieżce rowerowej?
Oto kilka podstawowych rad:

- Rower, zwłaszcza rozpędzony, potrafi zrobić człowiekowi krzywdę i dlatego należy chodzić po ścieżce rowerowej tylko wtedy, gdy nie można poruszać się chodnikiem lub poboczem.

- Nigdy nie należy utrudniać rowerzystom poruszania się po ”ścieżce rowerowej”. Rowerzysta to też niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Jeśli z powodu błędu pieszego straci równowagę i wywróci się, może zostać poważnie ranny.

- Jeśli korzystamy ze „ścieżki rowerowej” jako piesi, dla własnego bezpieczeństwa najlepiej stosujmy zasady takie, jak na jezdni, czyli poruszajmy się lewą stroną, aby obserwować nadjeżdżających rowerzystów.

- Niekiedy wzdłuż przejścia dla pieszych znajduje się przejazd dla rowerów. Pamiętajmy, że rowerzysta, który pokonuje jezdnię po przejeździe dla rowerzystów, nie musi zsiadać z roweru, a więc nie wchodźmy mu w drogę.- Na drodze dla rowerów i pieszych, oznaczonej znakiem, na którym symbole rozdzielone są kreską poziomą, pieszy porusza się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed rowerzystami.


- Tam, gdzie jest kreska pionowa, piesi i rowerzyści poruszają się po stronie drogi wskazanej symbolem na znaku, nie wchodząc sobie w drogę.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze