Nauczyciele » Porady metodyczne » Konspekty zajęć
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Scenariusz zajęć praktycznych „Odblask dla każdego ucznia”

15-11-2009, kategoria Konspekty-Zajęć

Anita Druszcz, Miłakowo


Scenariusz zajęć praktycznych
„Odblask dla każdego ucznia”



CELE ZAJĘĆ:
Cel główny:

  • Poprawa bezpieczeństwa na drodze poprzez zaopatrzenie uczniów w odblaski.

Cele szczegółowe:

  • Uświadomienie uczniom. co daje odblask.
  • Zaprojektowanie wzoru odblasku.
  • Wykonanie odblasków z papieru odblaskowego.
  • Rozprowadzenie odblasków wśród uczniów.

DATA REALIZACJI:

  • Październik.
METODY:
  • Pogadanka
  • Zajęcia praktyczne

ŚRODKI:

  • Papier odblaskowy.
  • Wzory odblasków.
  • Nożyczki.
  • Ołówek.
  • Latarka.
  • Aparat fotograficzny.

FORMY:

  • Indywidualna.
  • Grupowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
  • Wprowadzenie

Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, co to jest odblask i do czego służy. Jeśli jest to możliwe, nauczyciel robi w klasie półmrok i kieruje światło latarki na odblaskowy papier z odległości minimum 5 metrów, tak, by uczniowie mogli zaobserwować właściwości papieru odblaskowego. Nauczyciel przekazuje uczniom najważniejsze podstawy teoretyczne:

  1. W Polsce jest ustawowy obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do lat 15.
  2. Jeśli zostanie potrącone dziecko bez odblasku, ubezpieczyciel ma pretekst do niewypłacania odszkodowania.
  3. Człowiek idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z odległości 20 metrów.
  4. Człowiek idący poboczem w jasnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z odległości 30 metrów.
  5. Człowiek idący poboczem z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu z odległości 150-300 metrów (przy światłach długich nawet do kilometra).
  6. Droga hamowania samochodu jadącego ze średnią prędkością to 40 metrów.
  7. W Polsce ginie rocznie na drogach ok. 6 tys. ludzi. Rannych zostaje ok. 70 tys. Prawie 50% to piesi i rowerzyści.
  8. Od zmroku do świtu zdarza się 50% wszystkich śmiertelnych wypadków.
  9. Widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdów.

  • Przystępujemy do pracy
Nauczyciel rozdaje papier odblaskowy i wzory odblasków do odrysowania. Zachęca uczniów do tworzenia własnych projektów.
  • Rozprowadzamy odblaski
Uczniowie wraz z nauczycielem w czasie lekcji chodzą po klasach, zaczynając od najmłodszych, obdarowując odblaskami. W tym czasie nauczyciel objaśnia, co jest celem akcji, wykorzystując wiedzę z wprowadzenia i zachęca uczniów do przyklejania otrzymanych odblasków na kurtki lub plecaki – po prostu w widocznym miejscu.



Uczniowie podczs zajęć z naklejonymi odblaskami.



Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze

  • Dnia 13-09-2011 10:04 - napisał(a) jolly

    Bardzo ciekawy konspekt do tego tematu - napewno poprawi to bezpieczeństwo, proponuje również temat co może powodować zniczczenie lub przekręcenie znaku drogowego.