Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Doświadczenia » Nasza szkoła
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Dzieci z Ośrodka w Miłakowie uczą się zasad bezpieczeństwa

14-11-2009, kategoria Aktualności - Nasza szkoła

Anita Druszcz, Miłakowo


Dzieci z Ośrodka w Miłakowie uczą się zasad bezpieczeństwa    Działania promujące bezpieczne zachowania w ruchu drogowym prowadzimy w naszym Ośrodku od trzech lat. Dzieci i młodzież niepełnosprawna umysłowo stanowią specyficzną grupę uczestników ruchu drogowego ze względu na zmniejszone możliwości intelektualne i percepcyjne. Uczniowie ci bywają często nieostrożni, nie skupiają uwagi, są mało spostrzegawczy, nie analizują sytuacji na drodze i nie przewidują skutków własnych zachowań.

ZAKRES NASZYCH ZADAŃ:

  • Edukacja rodziców, nauczycieli poprzez własnoręcznie wykonane ulotki, by wskazać ich ogromną rolę jako wzór dla naśladujących ich dzieci i młodzieży.

  • Tworzenie gazetek ściennych na korytarzu szkolnym, dotyczących wychowania komunikacyjnego.

  • Redagowanie i rozprowadzanie wśród uczniów naszej szkoły miesięcznika „Stopek” o bezpieczeństwie na drodze (w załączeniu ostatni numer gazetki).

  • Konstruowanie scenariuszy lekcji, kart pracy, łamigłówek dla uczniów szkół specjalnych poprzez współpracujących z nami nauczycieli Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z naszego województwa (z nauczycielami z Ośrodków mieszczących się w: Olsztynie, Elblągu, Nidzicy, Szczytnie, Żardenikach), organizowanie corocznej, wspólnej imprezy integracyjnej.

  • Organizowanie wycieczek rowerowych po okolicy, przy użyciu własnych rowerów,

  • Tworzenie oraz przeprowadzenie wśród uczniów gier i zabaw edukacyjnych.

  • Współpraca z Policją, cykliczne spotkania z policjantem w trakcie szkolnych akcji poświęconych zasadom bezpieczeństwa.

  • Akcja „Z odblaskiem jesteś widoczny”: projektowanie i wykonanie odblasków przez uczniów i dla uczniów z folii odblaskowej od zaprzyjaźnionych firm.

    Nasz Ośrodek otrzymał nagrodę specjalną w konkursie inicjatyw „Orlen. Bezpieczne Drogi.” Nagroda pieniężna, którą otrzymaliśmy za inicjatywę „Rodzice dobrze postępują dzieci naśladują” pomoże nam podejmować więcej działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zakupiliśmy: tablicę interaktywną, która pozwala na poprawienie efektywności procesu nauczania, zwiększenie zaangażowania uczniów i słuchaczy oraz bliższy kontakt z uczniem, a także organizowanie szkoleń (np. pierwszej pomocy przedmedycznej), liczne, nowoczesne pomoce dydaktyczne, rowery i akcesoria, by przygotowywać uczniów o specjalnych potrzebach do egzaminu na kartę rowerową, odblaski, organizujemy spotkania wojewódzkie i szkolne i wiele innych. Zachęcam wszystkich do brania udziału w tego typu konkursach, które są ogromną szansą dla małych, wiejskich szkół, a szczególnie dla szkół specjalnych.


Gazetka szkolna "Stopek". - pobierz -->>>
Zdjęcie z festynu-turnieju wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze