Nauczyciele » Porady metodyczne » Metodyk radzi
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Do tych wypadków mogłoby nie dojść: więcej lekcji - mniej dramatów

11-11-2009, kategoria Aktualności - Metodyk-Radzi - Porady

Do tych wypadków mogłoby nie dojść: więcej lekcji - mniej dramatów    Na polskich drogach w ubiegłym roku zginęło 142 dzieci w wieku do 6 lat i 241 w wieku 7-14 lat. Rannych zostało ponad 5,7 tys. uczniów szkół podstawowych. W stolicy zginęło jedno dziecko, ale 116 było rannych. Do większości zdarzeń w ogóle by nie doszło, gdyby dzieci w Polsce były lepiej przygotowane do samodzielnych dojazdów i powrotów ze szkół.

    Statystyki Komendy Stołecznej Policji nie kłamią – warszawskie dzieci nadal są częstymi ofiarami i sprawcami wypadków drogowych. Decyduje o tym kilka czynników. Zajęcia z wychowania komunikacyjnego nie są obowiązkowe, prowadzą je nauczyciele różnych przedmiotów, najczęściej jedynie pod kątem uzyskania przez uczniów karty rowerowej w najstarszych klasach. Ponadto duża grupa dzieci jest wożona do szkół przez rodziców. Ci uczniowie praktycznie nie mają kontaktu z komunikacją miejską i nie wiedzą, jak z niej bezpiecznie korzystać. Krótkie szkolenia przed szkolną wycieczką do muzeum czy teatru nie pozwalają nauczycielom na pokazanie najmłodszym wszystkich możliwych zagrożeń i wpojenie prawidłowych zachowań. Niebawem powinno się to zmienić.


Przede wszystkim uczyć

    Najważniejsza dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej jest wiedza, którą potrafią zrozumieć. Dzieci nie umieją przewidywać zagrożeń, dlatego tak ogromne znaczenie zajęć praktycznych – bezpośrednio w środkach komunikacji miejskiej.
Scenariusz takiej lekcji opracował właśnie Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, który stara się zainteresować problemem wszystkich, którym dobro dzieci leży na sercu.
Dyrektor ZTM, Leszek Ruta, wystąpił właśnie do minister edukacji Katarzyny Hall o pilotażowe wprowadzenie tego typu zajęć do programu szkół podstawowych.

Scenariusz już jest Scenariusz lekcji jest już gotowy i może go otrzymać każdy z warszawskich nauczycieli. Został opracowany we wrześniu br. przez kilku pracowników ZTM, uczestników stażu w berlińskim przedsiębiorstwie BVG (zorganizowanego w ramach unijnego programu Leonardo Da Vinci), którzy postanowili wykorzystać w ten sposób nabyte doświadczenia i wiedzę.     – Podczas marcowego pobytu w Berlinie obserwowaliśmy takie lekcje prowadzone przez pracowników BVG w pojazdach komunikacji miejskiej. Bardzo nam się spodobały i postanowiliśmy, że po powrocie przygotujemy i poprowadzimy podobne zajęcia w Warszawie – mówi Oskar Wojciechowski, pracownik Działu Promocji ZTM, odpowiedzialny za projekt.
Pierwsze prace nad zajęciami rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia. Szybko wypracowano główne założenia lekcji, która w prosty i praktyczny sposób miała przekazać najmłodszym uczniom wiedzę na temat bezpiecznego dojścia do przystanku, należytego zachowania w środkach komunikacji miejskiej i na przystankach oraz peronach metra, korzystania z kasowników, używania przycisków „na żądanie” i tzw. ciepłego guzika.
Oprócz tego w scenariuszu znalazły się porady na temat unikania upadków w przypadku nagłego hamowania pojazdów, wsiadania i wysiadania. W tym także kilka rad dla rodziców dotyczących przepuszczania pojazdów komunikacji miejskiej i parkowania aut poza przystankami komunikacyjnymi.

Spełnia wszystkie kryteria
Wprowadzenie tego pomysłu w życie wymagało opracowania „Programu wychowania komunikacyjnego ZTM” oraz szczegółowego konspektu zajęć. Równie ważne dla nas było zainteresowanie akcją stołecznych szkół i nauczycieli.
    - Należało zebrać to wszystko w całość i odpowiednio opracować, tak żeby nasza lekcja spełniała wszystkie wymogi szkolnych programów – kontynuuje O. Wojciechowski.
Zajęła się tym Honorata Waszkiewicz, szkoleniowiec z 15-letnim doświadczeniem, odpowiedzialna za wdrożenie kilku ogólnopolskich i warszawskich programów edukacyjnych, która dopasowała wszystkie elementy lekcji do podstawy programowej obowiązującej w pierwszych klasach szkoły podstawowej.
    - Szkoła na etapie I i II klasy ma przede wszystkim wdrożyć dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych, nauczyć bezpiecznego poruszania się po drogach i korzystania ze środków transportu oraz przewidywania skutków zachowań zagrażających bezpieczeństwu. Lekcja proponowana przez ZTM spełnia te wszystkie wymogi, a ponadto daje możliwość, aby niezwykle efektownie, ale jednocześnie praktycznie, przedstawić te zagadnienia dzieciom, a właściwie tylko stworzyć warunki, by dzieci same stwierdziły, jak bardzo jest to dla nich ważne i potrzebne - stwierdza H. Waszkiewicz.

Premiera na DTP
    Po raz pierwszy lekcja komunikacyjna ZTM odbyła się podczas wrześniowych VIII Dni Transportu Publicznego w Warszawie. Pilotażowe zajęcia przeprowadzono w autobusie i tramwaju. Wzięły w nich udział dzieci z klas II a i II b ze Szkoły Podstawowej nr 77 pod opieką wychowawczyń – Kingi Wasilewskiej i Doroty Waszak.
    Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie byli wręcz zachwyceni.
    - Prowadzący lekcje byli doskonale przygotowani i, co najważniejsze, mówili do dzieci zrozumiałym językiem. Byli cierpliwi i dowcipni. Wytłumaczyli, do czego służą poszczególne przyciski. Pokazali, co może się stać, jeśli nie zachowa się zasad bezpieczeństwa. Wszystko dokładnie pokazali. Dzieci były bardzo zadowolone, my również. Nie spodziewałyśmy się takiego profesjonalizmu – wspomina Kinga Wasilewska, wychowawczyni klasy II a. Zajęcia przeprowadzili pracownicy ZTM (Marcin Kozoń i Rafał Lamch, Witold Naczulski oraz Tomasz Gucze).
    Pod koniec września ZTM przygotował dodatkowe materiały umożliwiające dzieciom ze szkół podstawowych poznanie podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z komunikacji. W gablotach wiat na 50 przystankach zawisły plakaty z rysunkowymi historyjkami, których bohaterami jest Pan Bilecik oraz Monika i Filip. W ramach akcji wydrukowano również 4 tysiące folderów dla stołecznych szkół.

Po prostu jest potrzebna
    Następnego dnia po umieszczeniu na witrynie internetowej informacji o możliwości przekazania konspektu i folderów, do ZTM zaczęły spływać prośby o przekazanie materiałów, co nie dziwi specjalistów zajmujących się na co dzień szkolnictwem.
    - Nauczyciele potrzebują fachowego wsparcia i są zainteresowani materiałami, które inspirują ich do przeprowadzania ciekawych zajęć. Odzew pokazuje, że ta akcja ZTM jest bardzo potrzebna – mówi Honorata Waszkiewicz.
Dyrektorzy i nauczyciele również nie mają wątpliwości - lekcje komunikacyjne należy jak najszybciej wprowadzić do szkół.     - Wydaje mi się, że takie zajęcia powinny być obowiązkowe. Do naszej szkoły dojeżdżają np. dzieci z Łomianek i ta lekcja wiele ich nauczyła – stwierdza Zofia Grzybowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 77.
Podobnego zdania są nauczyciele.
    - Nie wszystkie dzieci korzystają ze wszystkich środków transportu. Podczas lekcji na Młocinach okazało się że niektóre dzieci nigdy nie podróżowały tramwajem, albo pierwszy raz w życiu kasowały bilet, ponieważ na co dzień posługują się jedynie kartą miejską – mówi Kinga Wasilewska.

Czy takiego samego zdania będą również urzędnicy?


Tekst i zdjęcia: Konrad KlimczakDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze

  • Dnia 27-10-2011 18:20 - napisał(a) zaneta

    widze że dobrze sie zajmujesz dziećmi ta pani obok pana to chyba mojej siostry córki nauczycielka od przyrody w szkole 47 na ulicy Adama Czartoryskiego