Rodzice - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Rodzice » Porady
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Pieszy na jezdni

25-10-2009, kategoria Porady

Pieszy na jezdni    Chodzenie po jezdni jest zawsze ostatecznością. To najmniej bezpieczne miejsce dla pieszego, bo jezdnia jest przede wszystkim dla pojazdów. Pieszy na jezdni jest tylko gościem. Tak też zostało to ujęte w przepisach prawa o ruchu drogowym, gdzie wyraźnie jest napisane, że pieszy może tylko wtedy korzystać z jezdni, jeśli nie ma chodnika, ani pobocza. Powinien wtedy poruszać się jak najbliżej jej krawędzi i ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom.

    Ustąpienie pierwszeństwa pojazdom oznacza zejście z jezdni i ewentualne zatrzymanie się. Kierowcy, jeśli dobrze widzą pieszego, starają się ominąć go z bezpiecznej odległości i nikt nie wymaga od pieszego, żeby na widok samochodu natychmiast schodził z jezdni. Są jednak sytuacje wyjątkowe, np. gdy na wąskiej jezdni wymijają się ciężarowe samochody i kierowca nie ma miejsca, aby zachować bezpieczną odległość od pieszego. Podobnych sytuacji może być więcej (roboty drogowe, wąskie wiadukty, zaparkowane pojazdy na jezdni). Wtedy trzeba ustąpić miejsca pojazdowi. W zderzeniu z pojazdem pieszy nie ma szans. Zawsze to on jest bardziej poszkodowany. Nawet, jeśli tym pojazdem jest tylko rower, a co dopiero samochód!

    Co rodzice powinni przekazać dziecku, które idzie do szkoły jezdnią? Oto kilka podstawowych rad:
    - Pieszy, idący po jezdni, jest obowiązany poruszać się lewą stroną drogi i trzymać się blisko krawędzi jezdni.
    - Idąc jezdnią, należy obserwować nadjeżdżające samochody. W razie, gdy pojazd nie zmienia toru jazdy, aby ominąć pieszego, należy z jezdni zejść.
    - Przepisy zezwalają, aby na drodze o małym ruchu, przy dobrej widoczności, dwóch pieszych szło obok siebie, jednak dzieci należy uczyć, by dla własnego bezpieczeństwa chodziły jezdnią „gęsiego”.
    - Pieszy powinien szczególnie uważać na zakrętach dróg i wzniesieniach, gdyż w tych miejscach kierowcy mogą go zauważyć w ostatniej chwili.
    - Gdy wzdłuż jezdni znajduje się pobocze, albo chodnik, pieszy nie powinien chodzić po jezdni.
    - W razie braku chodnika lub pobocza, pieszy może korzystać z drogi dla rowerów - na tej drodze ustępuje pierwszeństwa rowerzystom.
    - Na jezdni dziecko powinno być szczególnie dobrze widoczne, a więc rodzice muszą zadbać, aby nosiło elementy odblaskowe.
    - Bezpieczniej jest dla dziecka, jeśli do szkoły chodzi dłuższą, ale spokojną drogą niż trasą krótszą i ruchliwą, albo jezdnią.
    - Dzieciom, które muszą iść jezdnią, by dotrzeć do szkoły, należy często przypominać zasady bezpieczeństwa. W podświadomości zakodują sobie pewne zachowania, które później staną się odruchowe.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze

  • Dnia 13-10-2011 11:48 - napisał(a) ada18232

    BEZPIECZNE