Rodzice - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Rodzice » Porady
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Pieszy na chodniku

11-10-2009, kategoria Porady

Pieszy na chodniku    Najbezpieczniejszym miejscem dla ruchu pieszych jest, oczywiście, chodnik. Ma on konkretne przeznaczenie i ze względu na to, korzystanie z niego przez innych uczestników ruchu drogowego (kierowców, rowerzystów) jest bardzo ograniczone. Powinno odbywać się przy zachowaniu warunków zapewniających pieszym pełne bezpieczeństwo. Mimo to na chodniku również może się zdarzyć potrącenie pieszego. Tak więc nawet na tej części drogi dziecko musi uważać i uwzględniać pewne sytuacje.

Co rodzice powinni przekazać dziecku, którego droga do szkoły prowadzi chodnikiem?
Oto kilka podstawowych rad:

  • Gdy wzdłuż drogi biegnie chodnik i pobocze, zawsze wybieramy chodnik!

  • Grupa dzieci idąca chodnikiem powinna zachowywać się spokojnie, nie popychać się, nie wchodzić na jezdnię, nie utrudniać ruchu innym pieszym.

  • Pojazdy: samochody osobowe, rowery, ciągniki rolnicze, wyjeżdżając z posesji przejeżdżają w poprzek chodnika. Kierowca ma wówczas obowiązek ustąpić pierwszeństwo pieszemu, zawsze jednak dziecko powinno obserwować jego poczynania, by mieć pewność, że to zrobi.

  • Niektórzy uczą dzieci, że chodnikiem należy poruszać się jego prawą stroną. Okazuje się, że nie ma przepisów, które by to nakazywały. Najważniejsze, aby dziecko zawsze szło chodnikiem z dala od krawędzi jezdni, czyli ruchu samochodowego.

  • Jeśli na chodniku parkują samochody, dziecko musi uważać, gdy kierowca manewruje pojazdem (np. cofa), by nie zostać potrąconym.

  • Pieszemu nie wolno przeskakiwać przez urządzenia zabezpieczające chodnik: barierki, łańcuch.

Rodzice powinni też pamiętać, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Przepis ten dotyczy także chodnika!

W przepisach prawa za pieszego uważa się również osobę prowadzącą rower, motorower, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.


Gdy wzdłuż drogi biegnie chodnik i pobocze, zawsze wybieramy chodnik pamiętając, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi, także z chodnika, tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat!Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze