Rodzice - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Rodzice » Porady
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Pieszy na poboczu

11-10-2009, kategoria Porady

Pieszy na poboczu    Nie zawsze wzdłuż drogi, którą dziecko idzie do szkoły, jest chodnik. Wtedy musi poruszać się poboczem. Nie jest to miejsce równie bezpieczne, jak chodnik, albowiem zgodnie z przepisami mogą nim jeździć pojazdy: rowery i motorowery. Pobocze jest też przeznaczone do pędzenia zwierząt i jazdy wierzchem.

    Niestety, również kierowcy samochodów korzystają niekiedy z pobocza, zwłaszcza jeśli jest to pobocze gładkie, np. cześć jezdni asfaltowej oddzielona linią krawędziową ciągłą lub przerywaną. Częstą praktyką jest wtedy robienie sobie przez kierowców „uprzejmości” polegającej na tym, że ten, który jedzie wolniej i jest wyprzedzany, wjeżdża prawą częścią pojazdu na pobocze, aby wyprzedzający go miał więcej miejsca. Przy dobrej widoczności kierowca widzi, czy poboczem idzie pieszy, ale gdy zapada zmrok lub pada deszcz, nie zawsze go dostrzeże. Szczególnie, gdy pieszy ma ciemne ubranie i nie nosi elementów odblaskowych.

    Podobnie, jak w przypadku chodnika, przez pobocze przejeżdżają pojazdy włączające się do ruchu, np. wyjeżdżające z posesji, parkingu, drogi leśnej. Zdarza się także, że kierowcy parkują na poboczu, blokując ruch pieszych.

    Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno stwierdzają, że na poboczu pieszy ma pierwszeństwo przed rowerzystami i motorowerzystami, również włączający się do ruchu kierowcy pojazdów muszą ustępować miejsca pieszym. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że któryś z tych uczestników ruchu będzie chciał zastosować prawo silniejszego i to pieszy będzie musiał zejść z drogi.
Tak więc pobocze jest miejscem, na którym dziecko powinno zachować ostrożność i oceniać zmieniającą się sytuację.
Co rodzice powinni przekazać dziecku, którego droga do szkoły prowadzi poboczem?
Oto kilka podstawowych rad:

  • Jeśli wzdłuż drogi nie ma chodnika, należy poruszać się poboczem.

  • Pobocze często ma dużo gorszą nawierzchnię niż jezdnia, np. rośnie na nim trawa, albo jest wysypane żwirem, ale mimo to pieszy jest tam znacznie bezpieczniejszy niż na jezdni. Wygoda to nie wszystko, liczy się bezpieczeństwo dziecka!

  • Chodzimy poboczem wzdłuż lewej strony jezdni, tak, aby obserwować nadjeżdżające samochody.

  • Na poboczu poruszamy się możliwie jak najdalej od krawędzi jezdni.

  • Gdy nadjeżdżający samochód jest niebezpiecznie blisko pobocza, pieszy dla własnego bezpieczeństwa, powinien przesunąć się jeszcze dalej od krawędzi jezdni, nawet, gdy jest to dla niego niewygodne.

  • Dziecko, które pokonuje drogę do szkoły idąc poboczem, dla własnego bezpieczeństwa powinno nosić kamizelkę odblaskową lub inne elementy odblaskowe.

  • Przed wejściem z pobocza na jezdnię każdy pieszy musi najpierw upewnić się czy nie zostanie potrącony przez pojazd.

  • Naucz dziecko, aby nigdy nie wchodziło na jezdnię zza przeszkody, np. zza żywopłotu, zaparkowanego samochodu, autobusu czekającego na przystanku.

  • W czasie deszczowej pogody należy przestrzec dziecko, aby kontrolowało sytuację na drodze, a nie skupiało się na osłanianiu parasolką, spoza której nie widzi nadjeżdżających samochodów.

  • Nie ma obowiązku chodzenia poboczem „gęsiego”, jednak jest to bezpieczniejsze.


Chodzimy poboczem wzdłuż lewej strony jezdni, tak, aby obserwować nadjeżdżające samochody. Dziecko, które pokonuje drogę do szkoły idąc poboczem, dla własnego bezpieczeństwa powinno nosić kamizelkę odblaskową lub inne elementy odblaskowe.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze