Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

„STOP – CZERWONE” – podsumowanie akcji stołecznej drogówki

29-09-2009, kategoria Aktualności

„STOP – CZERWONE” – podsumowanie akcji stołecznej drogówki    Wprawdzie akcja stołecznej drogówki "Stop - czerwone" już się zakończyła, ale warto przeanalizować płynące z niej wnioski. Od stycznia do końca grudnia 2008 roku, z powodu niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej, na terenie Warszawy doszło do 94 wypadków drogowych. Poniosło w nich śmierć 5 osób, a 138 zostało rannych. W celu zapobieżenia podobnym zdarzeniom policjanci stołecznej drogówki przeprowadzili działania „Stop – czerwone”.

    94 wypadki wspomniane we wstępie, to 8% wypadków, do których doszło w ubiegłym roku na ulicach Warszawy. Powodem śmierci pięciu osób było zignorowanie przez kierujących sygnalizacji świetlnej. W Wydziale Ruchu Drogowego KSP, dążąc do eliminacji tego typu zdarzeń, opracowany został program działań prewencyjno-kontrolnych pod nazwą „Stop – czerwone”. Działania przeprowadzono w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2009 r.

    Akcja wymierzona była w kierowców, którzy, nie stosując się do przepisów ruchu drogowego i lekceważąc sygnalizację świetlną, sprowadzają realne zagrożenie zarówno na innych uczestników ruchu, jak i samych siebie.

    Działania przeprowadzono o różnych porach dnia, na wielu skrzyżowaniach. W efekcie przez trzy miesiące dokonano kilkuset kontroli pojazdów. Mandatami karnymi, na łączną kwotę 65.850 zł, ukarano 243 kierowców. Aż 171 kierowców zostało ukranach za wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. Sześciu - pouczono. W trzech przypadkach wnioski o ukaranie skierowano do sądu grodzkiego.

    Zakończenie tej akcji nie oznacza, że kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego mogą czuć się bezkarni. W ramach codziennej służby policjanci ruchu drogowego będą konsekwentnie karać mandatami osoby mające za nic obowiązujące przepisy i bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.


Przypominamy: za przejazd przy czerwonym świetle grozi mandat w wysokości od 300 do 500 złotych oraz 6 punktów karnych.

Źródło informacji: Komenda Stołeczna PolicjiDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze