Nauczyciele » Policja radzi
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Policja apeluje: w pobliżu szkół zdejmij nogę z gazu!

15.09.2009, kategoria Aktualności - Policja Radzi - Porady

Komenda Główna Policji: 1 września ponownie zabrzmi dzwonek w szkole. W okolicach szkół i na drogach dojazdowych do nich pojawią się dzieci, które w grupach lub pojedynczo będą korzystać z jezdni, przejść dla pieszych, poboczy. Droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu każdego ucznia, aż do następnych wakacji. Pamiętajmy, że droga ta powinna być bezpieczna!
Przez pierwsze dwa tygodnie września Policja prowadzić będzie ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak co roku, w rejonach szkół służbę pełnić będą policjanci, czuwający nad bezpieczeństwem najmłodszych w drodze do i ze szkoły. Funkcjonariusze będą nadzorowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych i rowerzystów.
Tradycyjnie już Policja dokona przeglądu dróg (ulic), między innymi pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki w rejonach placówek wychowawczo-oświatowych (wnioski z lustracji zostaną przekazane właściwym organom). Przewoźnicy powinni się spodziewać nasilonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu dzieci do szkół.
W 2008 roku w grupie wiekowej 7-14 lat śmierć w wypadkach poniosło 94 dzieci, a 4241 zostało rannych. Jeszcze więcej ofiar odnotowano wśród młodzieży szkolnej w wieku 15-17 lat – 185 ofiar śmiertelnych i 3671 rannych. Dzieci najczęściej ulegają wypadkom na obszarze zabudowanych w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem. Wypadki te mają miejsce zarówno w miastach, jak i bardzo małych miejscowościach. Najbardziej zagrożone są dzieci w dużych aglomeracjach, gdzie wciąż rosnąca liczba pojazdów sprawia, że przejście na drugą stronę ulicy jest nierzadko prawdziwym wyzwaniem. Z kolei w niewielkich miejscowościach, o małym natężeniu ruchu, dzieci nie dostrzegają zagrożeń, bo rzadziej się z nimi stykają, nie są na nie dostatecznie wyczulone, a takie uśpienie uwagi może być bardzo niebezpieczne.
Bardzo ważnym elementem akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły” jest udział policjantów w pierwszych lekcjach wychowania komunikacyjnego. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest również doświadczenie funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych, a nawet wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie ich szkoły. Spotkania są także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, jak choćby kodeksów młodego rowerzysty czy elementów odblaskowych.
Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny, ale także kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego.

Apelujemy więc:
 • Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!
 • Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
 • Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!
Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze