Nauczyciele » Policja radzi
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Bezpieczeństwo dziecka w podróży

03.08.2009, kategoria Policja Radzi - Porady

Bezpieczeństwo dziecka w podróży    Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas jazdy samochodem to podstawowy obowiązek każdego kierowcy. Właściwą ochronę zagwarantujemy wyłącznie wtedy, gdy maluch jest przypięty pasami i podróżuje w foteliku. Tej zasady nie można lekceważyć nawet na krótkich dystansach. Pamiętajmy, że nawet nasze najlepsze umiejętności jazdy nie chronią przed błędami innych użytkowników drogi.

    Każde dziecko w wieku do 12 lat, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci. Taki wymóg nakładają na prowadzącego pojazd obowiązujące przepisy. Urządzenia tego typu są podzielone na pięć grup:

     - grupa 0 - obejmuje tzw. nosidełka przeznaczone dla noworodków i niemowląt o wadze do 10 kg
    - grupa 0+ - nosidełka dla noworodków i niemowląt o wadze do 13 kg
    - grupa I - foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg
    - grupa II - foteliki i podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 15-25 kg
    - grupa III - podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 22-36 kg.

    Fotelik musi być dostosowany zarówno do wagi, jak i wzrostu dziecka. Powinien mieć atest zgodny z europejską normą ECE R44/03 (znak homologacji - w kółku litera E z numerem kraju, w którym przeprowadzono badanie, albo znak bezpieczeństwa). Jeśli zamierzamy kupić używany fotelik, należy go bardzo dokładnie sprawdzić. Warto zajrzeć pod warstwę obicia z materiału. Pamiętajmy, że jakiekolwiek pęknięcia osłabiają konstrukcję fotelika i postąpimy roztropnie, rezygnując z jego zakupu.

    Nosidełka mocujemy tyłem do kierunku jazdy. Najlepszym miejscem jest tylna kanapa. W przypadku przewożenia dziecka z przodu samochodu pamiętajmy, że koniecznie musimy odłączyć poduszkę powietrzną! Foteliki i podstawki dla starszych dzieci ustawiamy przodem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu.

    Obecne aktualnie w sprzedaży foteliki i nosidełka wyposażone są we własne pasy bezpieczeństwa. Sam fotelik należy jednak umocować do kanapy lub siedzenia standardowymi pasami bezpieczeństwa będącymi wyposażeniem samochodu. Warto przeczytać instrukcję dołączoną do fotelika i stosować się dokładnie do zawartych w niej zaleceń.

    Pamiętajmy, aby w trakcie przewożenia dziecka nie kłaść żadnych przedmiotów na półce pod tylną szybą. W przypadku gwałtownego hamowania mogą one zrobić mu krzywdę!Źródło:  www.wprewencji.policja.waw.plDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze