Nauczyciele - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Zapytaj Eksperta
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Pytanie do Eksperta: Kto może przeprowadzać egzamin na kartę rowerową?

22-07-2009, kategoria Zapytaj Eksperta

Pytanie do Eksperta: Kto może przeprowadzać egzamin na kartę rowerową?


    "Jestem nauczycielem w gimnazjum i od lat zajmuję się szkoleniem i egzaminowaniem na kartę motorowerową. Ostatnio uczeń mojej szkoły przyniósł do dyrektora wypełniony arkusz zaliczeń, świadczący o zaliczeniu egzaminu na kartę motorowerową na Motodromie. Jednak na arkuszu zaliczeń nie było imiennej pieczątki egzaminatora, tylko pieczęć Motodromu. Po mojej telefonicznej konsultacji okazało się, że egzamin przeprowadził nie egzaminator lub policjant posiadający uprawnienia (w myśl art. 109 Ustawy „Prawo o ruchu drogowym"), lecz nauczyciel wychowania komunikacyjnego (którego nie wyznaczał mój dyrektor). Czy Motodrom ma prawo przeprowadzać egzaminy w takiej formie?"

    Zgodnie z treścią art. 109 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym, sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się o kartę rowerową lub motorowerową dokonują: nauczyciel wychowania komunikacyjnego uprawniony przez dyrektora szkoły, policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego oraz egzaminator. Wobec czego zasadnym jest, aby na dokumencie potwierdzającym zdanie sprawdzianu, widniała imienna pieczątka lub podpis osoby uprawnionej. Dodaję, że Motodrom nie jest podmiotem upoważnionym do potwierdzania takiego faktu.asp. Robert Niedbałko
Sekcja Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego
Komendy Stołecznej PolicjiDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze

  • Dnia 21-09-2009 10:19 - napisał(a) asp. Robert Niedbałko

    Treść art. 109 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym wyraźnie wymienia osoby, które są uprawnione do przeprowadzenia takiego egzaminu.

  • Dnia 04-08-2009 16:02 - napisał(a) Sławek

    Witam imam takie zapytanie; czy instruktor nauki jazdy może także egzaminować na kartę rowerową i motorowerową. Moim zdaniem ma on większy zasób wiedzy w i o przepisach ruchu drogowego niż nauczyciel [np. matematyk]. prosiłbym o odpowiedź na to pytanie. Sławek K.