Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Rejon siedlecki: Bezpiecznie przeżyj wakacje!

21-07-2009, kategoria Aktualności

Rejon siedlecki: Bezpiecznie przeżyj wakacje!

    Wakacje, to okres, w którym zwiększa się liczba wypadków z udziałem dzieci. Aby uczulić najmłodszych na czyhające w czasie wakacji zagrożenia, pracownicy Regionalnego Centrum Edukacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy WORD w Siedlcach odwiedzają młodzież wypoczywającą na koloniach organizowanych przez CARITAS Diecezji Siedleckiej w Neplach k/Terespola i w Broku nad Bugiem z prelekcją dotyczącą bezpieczeństwa na drodze.

    W tym roku byliśmy już na trzech trzech turnusach w Neplach, gdzie każdorazowo wypoczywa 80 dzieci i trzech w Broku (każdorazowo 130 kolonistów). Dlaczego temat bezpieczeństwa na drodze tak nagłaśniamy?

    Blisko 50% zabitych na naszych dogach stanowią tzw. „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi, rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści. To oczywiste, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nie mają szans w kolizji z samochodem. Wśród nich piesi stanowią najliczniejsza, a więc najbardziej zagrożoną grupę. Myślę, że to jest odpowiedź na postawione pytanie. W tej grupie mieszczą się młodzież i dzieci.

    W tym roku przygotowaliśmy prezentację, w której pokazujemy prawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego i popełniane przez nich błędy. Zwracamy uwagę na błędy podstawowe, za które płacą oni często najwyższą cenę - TRACĄ ŻYCIE:

  • pieszych - to wejście na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem (często na przejściu dla pieszych), nieprawidłowe przechodzenie przez jezdnię oraz chodzenie niewłaściwą stroną drogi - pieszy nie daje kierowcy szans na zatrzymanie pojazdu

  • rowerzystów – jazda obok siebie, jazda środkiem drogi

  • motorowerzystów – brak uprawnień do kierowania motorowerem, jazda bez kasku, wygłupy na drodze

  • brak elementów odblaskowych zwiększających widoczność

  • zabawy w pobliżu jezdni.

    Oprócz zagrożeń na drodze, wskazujemy niebezpieczne sytuacje podczas pomocy rodzicom w gospodarstwie rolnym. Mamy nadzieję, że utrwalanie najmłodszym wiedzy na temat bezpiecznych zachowań uchroni ich od nieszczęść i pozwoli bezpiecznie przeżyć czas wakacyjnej laby.

    W tej wakacyjnej akcji wspomagają nas policjanci z Zespołu ds. Nieletnich KPP w Ostrowi Mazowieckiej i asp. Janusz Cabaj z Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego w Siedlcach WRD KWP z/s w Radomiu.

    Po każdym spotkaniu przeprowadzamy krótki konkurs związany z omawianymi problemami, najlepszym wręczamy nagrody ufundowane przez Dyrektora WORD w Siedlcach - lampki do rowerów, kaski, plecaki odblaskowe. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymują elementy odblaskowe.


Spotkanie w Broku.


Koloniści z Broku z uwagą słuchają prelegentów.


Koloniści z Nepli koło Terespola podczas oglądania filmu.


Policjanci z Ostrowi Mazowieckiej i Siedlec na spotkaniu w Broku.


Prelekcje budziły zainteresowanie.Relacja i zdjęcia
Halina KoloDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze