Rodzice - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Rodzice » Obejrzyj z dzieckiem
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Pozory mylą, dowód nie

04-07-2009, kategoria Aktualności - Porady - Obejrzyj z dzieckiem

Pozory mylą, dowód nie

    Trwa kolejna ogólnopolska kampania edukacyjna Komendy Głównej Policji i ZwiÄ…zku Browary Polskie. Tegoroczna jej edycja odbywa siÄ™ pod hasÅ‚em "Pozory mylÄ…, dowód nie", a jej celem jest zwrócenie uwagi sprzedawców i Å›wiadków sprzedaży w sklepach na terenie caÅ‚ej Polski, że dorosÅ‚y wyglÄ…d nie oznacza dojrzaÅ‚oÅ›ci. Wsparciem dla prowadzonych dziaÅ‚aÅ„ jest symbol "Alkohol. Tylko dla peÅ‚noletnich", który pojawiÅ‚ siÄ™ w spotach reklamowych piwa produkowanego w Polsce przez browary zrzeszone w ZwiÄ…zku.


Chcesz pobrać? - KLIKNIJ -



Chcesz pobrać? - KLIKNIJ -



    Podczas kampanii "Pozory mylÄ…, dowód nie" do sklepów w caÅ‚ej Polsce trafiajÄ… pakiety edukacyjno-informacyjne. W zestawie znajdÄ… siÄ™ ulotki, plakaty oraz naklejki, przypominajÄ…ce o zakazie sprzedaży alkoholu niepeÅ‚noletnim. MateriaÅ‚y majÄ… również zwrócić uwagÄ™ na potrzebÄ™ sprawdzania przez sprzedawcÄ™ daty urodzenia w dokumencie tożsamoÅ›ci mÅ‚odo wyglÄ…dajÄ…cych klientów. W dotarciu do sprzedawców pomogÄ… funkcjonariusze Policji, którzy oprócz przekazywania im materiałów, bÄ™dÄ… informować o konsekwencjach wynikajÄ…cych ze sprzedaży alkoholu osobom niepeÅ‚noletnim i sposobach, jak uniknąć Å‚amania prawa.


Chcesz pobrać? - KLIKNIJ -



Chcesz pobrać? - KLIKNIJ -



Chcesz pobrać? - KLIKNIJ -



Chcesz pobrać? - KLIKNIJ -



Tylko jedno piwo…
    "Sprzedaż alkoholu niepeÅ‚noletnim to problem dostrzegany przez wiÄ™kszość spoÅ‚eczeÅ„stwa. JednoczeÅ›nie osoby poniżej 18. roku życia majÄ… stosunkowo Å‚atwy dostÄ™p do alkoholu. Po części przez przyzwolenie spoÅ‚eczne dla sprzedaży tak zwanego "jednego piwa", a po części dlatego, że nastolatki umiejÄ™tnie ukrywajÄ… swój prawdziwy wiek - mówi Danuta Gut, dyrektor Biura ZarzÄ…du ZPPP Browary Polskie. - W tym roku wspólnie z KomendÄ… GłównÄ… Policji w dziaÅ‚aniach kampanii bÄ™dziemy zwracać uwagÄ™ na te dwa aspekty problemu zwiÄ…zane ze sprzedażą alkoholu niepeÅ‚noletnim" - dodaje.

    "Spożywanie alkoholu przez osoby do 18. roku życia to dla Policji problem ważny, gdyż jest to jeden z przejawów demoralizacji nieletnich. Alkohol to także powszechnie znany czynnik kryminogenny oraz wyzwalajÄ…cy agresjÄ™. Kampania jest wiÄ™c okazjÄ… do zintensyfikowania dziaÅ‚aÅ„ edukacyjnych, które policjanci wykonujÄ… na co dzieÅ„. Mam nadziejÄ™, że sojusznikami Policji w tej edukacji bÄ™dÄ… doroÅ›li Å›wiadkowie prób sprzedaży alkoholu maÅ‚oletnim, bo od ich reakcji także zależy, czy alkohol trafi w rÄ™ce mÅ‚odego czÅ‚owieka" - mówi podinsp. Marek Walczak, zastÄ™pca dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji

    Nie bez przyczyny 18. rok życia jest granicÄ… dorosÅ‚oÅ›ci. CzÅ‚owiek dorosÅ‚y odpowiada za swoje czyny, kontroluje emocje i zachowania. Za czyny niepeÅ‚noletnich odpowiedzialni sÄ… doroÅ›li, miÄ™dzy innymi sprzedawcy, którzy sprzedajÄ… nawet jedno piwo. Organizm mÅ‚odego czÅ‚owieka reaguje na alkohol inaczej niż organizm dorosÅ‚ego, wiÄ™c jedno piwo sprzedane niepeÅ‚noletniemu może być przyczynÄ… wielu nieszczęść.

    W 2008 roku w ramach dziaÅ‚aÅ„ profilaktycznych policjanci w caÅ‚ej Polsce ujawnili ponad 24 tys. maÅ‚oletnich pod wpÅ‚ywem alkoholu. Policja doprowadziÅ‚a do pomieszczeÅ„ policyjnych prawie 800 osób, które nie ukoÅ„czyÅ‚y 18. roku życia, a byÅ‚y pod wpÅ‚ywem alkoholu, z tego 70 to dziewczÄ™ta. Do izb wytrzeźwieÅ„ z kolei doprowadzonych zostaÅ‚o prawie 2400 nieletnich, w tym 260 dziewczÄ…t. WedÅ‚ug statystyk Komendy Głównej Policji w 2008 roku ponad 3300 nieletnich sprawców popeÅ‚niÅ‚o czyny karalne pod wpÅ‚ywem alkoholu (w tym m.in. zabójstwa, rozboje, bójki, pobicia, kradzieże), co stanowi ponad 17 proc. sprawców przebadanych na obecność alkoholu w organizmie.

    WÅ›ród nieletnich sprawców zabójstw 42 proc. wÅ›ród poddanych badaniu na zawartość alkoholu w organizmie stanowili nietrzeźwi. Analogicznie wÅ›ród nieletnich sprawców bójek i pobić 14 proc. przebadanych okazaÅ‚o siÄ™ być w stanie nietrzeźwoÅ›ci, 9 proc. wÅ›ród sprawców uszkodzeÅ„ ciaÅ‚a, 8 proc. wÅ›ród sprawców kradzieży cudzej rzeczy, 17 proc. wÅ›ród sprawców rozbojów, kradzieży rozbójniczych i wymuszeÅ„ rozbójniczych i 31 proc. wÅ›ród sprawców czynów przeciwko funkcjonariuszom publicznym.


Chcesz pobrać? - KLIKNIJ -


Dorosły wygląd nie oznacza dojrzałości
    Na pierwszy rzut oka wyglÄ…d niepeÅ‚noletniego może mylić. Å»eby kupić alkohol nastolatki stosujÄ… różne sztuczki: poważny ubiór, pomoc doroÅ›lej wyglÄ…dajÄ…cego kolegi. Dlatego poprzez dziaÅ‚ania kampanii "Pozory mylÄ…, dowód nie" organizatorzy chcÄ… przypomnieć sprzedawcom, jak uniknąć problemów i utraty licencji. Komenda Główna Policji i ZwiÄ…zek Browary Polskie przestrzegajÄ… również, by dokÅ‚adnie sprawdzać datÄ™ urodzenia zamieszczonÄ… na dokumencie. Od stycznia 2001 roku dowody osobiste wydawane sÄ… również osobom poniżej 18. roku życia i różniÄ… siÄ™ tylko datÄ… ważnoÅ›ci (wydawane na 5 lat). Do roku 2001 funkcjonowaÅ‚y tymczasowe dowody osobiste, które wyraźnie odróżniaÅ‚y siÄ™ od tych wydawanych osobom dorosÅ‚ym. Jednak od ponad oÅ›miu lat w polskim prawie nie ma nawet pojÄ™cia dowodu tymczasowego.

    Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji w 2008 roku stwierdzono ponad 2100 przestÄ™pstw z ustawy o wychowaniu w trzeźwoÅ›ci i przeciwdziaÅ‚aniu alkoholizmowi, z czego ponad 1000 dotyczyÅ‚o zÅ‚amania zakazu sprzedaży lub podawania alkoholu maÅ‚oletnim. W ramach dziaÅ‚aÅ„ kontrolnych, majÄ…cych na celu sprawdzenie przestrzegania przez przedsiÄ™biorców przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwoÅ›ci i przeciwdziaÅ‚aniu alkoholizmowi, policjanci sporzÄ…dzili 343 wnioski do organów gminy o odebranie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, z czego prawie 60 proc. z nich w zwiÄ…zku z ujawnieniem sprzedaży lub podawania napojów alkoholowych maÅ‚oletnim.

Odpowiedzialność dalej niż obowiązek
    Od lipca przemysÅ‚ piwowarski sukcesywnie wprowadza w spotach reklamowych, emitowanych w telewizji oraz w kinach, informacjÄ™ "Alkohol. Tylko dla peÅ‚noletnich". Ten sam przekaz pojawiÅ‚ siÄ™ również na materiaÅ‚ach kampanii "Pozory mylÄ…, dowód nie". Wprowadzenie symbolu "Alkohol. Tylko dla peÅ‚noletnich" to wspólna inicjatywa browarów zrzeszonych w ZwiÄ…zku Pracodawców PrzemysÅ‚u Piwowarskiego - Browary Polskie. Browary te podpisaÅ‚y "Porozumienie" regulujÄ…ce zasady stosowania symbolu "Alkohol. Tylko dla peÅ‚noletnich" w spotach telewizyjnych i kinowych. UdostÄ™pnienie powierzchni reklamowych to konsekwentne realizowanie przez przemysÅ‚ piwowarski dÅ‚ugofalowej polityki edukowania konsumentów na temat odpowiedzialnej konsumpcji piwa, a w tym szczególnym przypadku - na temat nie sprzedawania alkoholu niepeÅ‚noletnim

    Wprowadzenie symbolu "Alkohol. Tylko dla peÅ‚noletnich" wpisuje siÄ™ również w strategiÄ™ samoregulacji branży w obszarze reklamy.


Do Pobrania Prezentacja: "Pozory mylą, dowód nie" - 2,42 MB -




Dodaj komentarz
Kod weryfikuj¹cy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imiÄ™(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze