Nauczyciele » Policja radzi
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Wypadki z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat w 2007 roku

26.03.2008, kategoria Policja radzi

Mirosława Świdzińska – Komenda Główna Policji (Opr.)

Wypadki z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat w 2007 roku

W 2007 roku w Polsce miało miejsce 5708 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 156 dzieci poniosło śmierć, a 5754 doznało obrażeń. W stosunku do roku 2006 liczba wypadków wzrosła o 153, rannych mniej było o 3 dzieci. Niestety, wzrosła liczba dzieci, które poniosły śmierć na skutek wypadku drogowego – o 5.


Tabela 1Z przedstawionych danych wynika, że tendencja spadkowa liczby wypadków i ich ofiar z udziałem najmłodszych, która trwała nieprzerwanie od 1998 roku uległa zahamowaniu. Procentowo liczba wypadków z udziałem dzieci zwiększyła się w 2007 roku w stosunku do roku 2006 o 2,7%, zabitych było więcej o 3,3%, nieznacznie spadła liczba rannych – o 0,06%


Wykres WypadkiNajwięcej dzieci bierze udział w wypadkach i zostaje poszkodowanych w miesiącach letnich. Dane te sugerują potrzebę utrwalania dzieciom przed wakacjami wiedzy na temat bezpiecznego poruszania się po drogach.
Mimo iż widoczność na drogach jest w lecie znacznie lepsza, a zmrok zapada o kilka godzin później niż w okresie jesienno-zimowych, w wypadkach komunikacyjnych ginie w tym okresie nawet kilka razy więcej dzieci. Są to miesiące, w których najmłodsi chętnie wychodzą z domu, aby spędzać czas na powietrzu, korzystają z drogi nie tylko pokonując ją z domu do szkoły i z powrotem, lecz udają się do miejsc zabaw, jeżdżą na rowerach. Uczestniczą również w wypadkach jako pasażerowie samochodów osobowych. Prawidłowość ta wystąpiła także w 2007 roku.


Tabela WypadkiW 2007 roku najwięcej ofiar wypadków odnotowano wśród dzieci w przedziale wiekowym 7-14 lat. W tej grupie rannych zostało 4274 dzieci, a 97 poniosło śmierć. W grupie wiekowej 0-6 lat rannych zostało1480 dzieci, a zabitych 59


Tabela OfiaryGrupą bardzo zagrożoną wypadkami drogowymi jest też nieletnia młodzież w wieku 15-17 lat. Na ogół są to osoby, które aktywnie uczestniczą w ruchu drogowym. Częściej niż młodsze dzieci poruszają się samodzielnie po drogach, zarówno jako piesi jak i kierujący rowerami oraz motorowerami. W tej grupie wiekowej także odnotowano w 2007 roku wzrost liczby ofiar. Wysokie zagrożenie wypadkami wskazuje, że młodzież uczęszczająca do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powinna być bardziej intensywnie objęta działaniami edukacyjnymi związanymi z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
Wśród najmłodszych dzieci, w wieku 0-6 lat, ofiary wypadków to przede wszystkim pasażerowie samochodów osobowych, potem dopiero piesi i mali rowerzyści. Najwięcej dzieci-pasażerów zostało poszkodowanych w miesiącach wakacyjnych, podróżowali oni samochodami osobowymi za kierownicą, których siedziały w większości osoby w wieku 27-40 lat.
Wśród ofiar w wieku szkolnym dominują piesi i pasażerowie samochodów osobowych, ale znaczną grupę poszkodowanych stanowią też rowerzyści.
Najczęściej przyczyną wypadków z udziałem dzieci jest nieodpowiednie zachowanie najmłodszych uczestników ruchu.


Wykres PiesiW 2007 roku z winy dzieci w wieku 0-14 lat, będących pieszymi wydarzyło się 1356 wypadków drogowych (w 2006 było ich 1522), śmierć poniosło w nich 28 dzieci (tyle samo w 2006 roku) a 1354 zostało rannych (w 2006 -1503). Niektóre z dzieci w wyniku tych potrąceń doznały bardzo ciężkich obrażeń, nierzadko powodujących kalectwo.
Należy zaznaczyć, że dziecko, które ukończyło 7 rok życia może już – zgodnie z przepisami prawa - poruszać się po drodze bez opieki starszych. W praktyce często bywa, że dzieci 7-letnie same chodzą do szkoły, niekiedy muszą przejść przez ulicę bez sygnalizacji świetlnej.
Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem dzieci jako pieszych jest: nagłe wtargnięcie na jezdnię, wychodzenie spoza pojazdu, przebieganie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
Dzieci często obarcza się winą za spowodowanie wypadku. Warto jednak pamiętać, że błędy popełniane przez najmłodszych wynikają z etapu ich rozwoju.
Młodsze dzieci:
   - nie są w stanie podzielić swojej uwagi, koncentrują się tylko na jednej sprawie, rozmowie albo zabawie,
   - nie rozumieją zagrożeń występujących w ruchu drogowym,
   - mimo, że znają niektóre zasady ruchu, nie stosują ich na drodze,
   - mają duże trudności ze zlokalizowaniem źródła dźwięku, oceny odległości i prędkości.


Wykres KierującyW grupie kierujących w 2007 roku, dzieci w wieku 0-14 lat spowodowały 672 wypadki, zginęło w nich 21 dzieci, a 706 odniosło obrażenia.
Kierujący wśród dzieci to przede wszystkim rowerzyści, rzadziej motorowerzyści. Prawie połowa rowerzystów-dzieci biorących udział w wypadkach drogowych nie przestrzegała zasady pierwszeństwa przejazdu. Wynika z tego, że w dużej mierze zasad tych nie znają bądź nie potrafią ich stosować. Wraz z dalszym upowszechnieniem rowerów w Polsce może wzrosnąć liczba poszkodowanych nieletnich rowerzystów.
Dlatego bardzo dużego znaczenia nabiera kwestia dalszej rozbudowy ścieżek rowerowych, zwłaszcza w miastach, oraz przestrzegania obowiązku wyposażania rowerów w elementy oświetlenia i odblaskowe.


Wykres Ofiary wypadków drogowychOceniając stan bezpieczeństwa na drogach w poszczególnych województwach, obok statystyki wypadkowej, należy także wziąć pod uwagę takie czynniki jak: gęstość dróg, nasycenie samochodami i natężenie ruchu. Województwa bardziej zaludnione i uprzemysłowione, gdzie występuje intensywny ruch lokalny i tranzytowy będą uchodziły za mniej bezpieczne.

Opr. Mirosława ŚwidzińskaDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze