Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Dziecko w drodze do szkoły i na drodze

13-05-2009, kategoria Aktualności

W miejscowości Obkas w gminie Kamień Krajeński autobus szkolny rozwożący dzieci po lekcjach przejechał 5-letnią dziewczynkę, która chwilę wcześniej z niego wysiadła. Kiedy dzieci wysiadły kierowca zamknął drzwi i ruszył w drogę powrotną. Wtedy doszło do tragedii. Kierowca autobusu i opiekunka byli trzeźwi.

W ramach komentarza do tego tragicznego zdarzenia przywołujemy fragment rozmowy z nadkomisarzem Grzegorzem Sudakowem, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie:

Pytanie: Moje dziecko jeździ do szkoły tzw. gimbusem. Na co mam zwracać uwagę, żeby mieć pewność, że jest on bezpieczny.

Odpowiedź: W tym roku (wywiad opublikowano 12 września 2008 r. - przyp. red.) był głośny przypadek, że autobusem szkolnym przewożono dzieci i te się zatruły spalinami, bo nieszczelny był układ wydechowy. Więc problem stanu technicznego gimbusów, czy autobusów szkolnych jest bardzo poważny.
Jeżeli jest informacja od dzieci lub opiekunów, że gimbus jest w złym stanie technicznym, że czuć spaliny, że nie ma świateł, że są wycieki płynów - to trzeba zgłosić to kierowcy. Jeżeli to nie podziała należy dzwonić na 997, przyjedziemy, zrobimy kontrolę.

Pytanie: Jestem kierowcą, jeżdżę dużo w trasy myślę, że nie tylko ja nie wiem, jak zachowywać się kiedy zatrzymuje się gimbus?

Odpowiedź: Zgodnie z przepisami, kierowca zbliżając się do gimbusa, na którym umieszczona jest tablica ze znakiem "stop" z tyłu lub z przodu, czy z tyłu i przodu, musi bezwzględnie zatrzymać się i może ruszyć dopiero gdy tablica zostanie schowana i ściągnięta. To obowiązuje niezależnie od tego, czy gimbus stoi na drodze, poboczu, czy w zatoce. Ciekawostką dla kierowców jeżdżących po Niemczech, którą warto zapamiętać i stosować jest to, że tam kiedy zatrzymuje się gimbus i każdy autobus przewożący dzieci włącza światła awaryjne, należy bezwzględnie się zatrzymać i dalej można ruszyć i go ominąć, ale z prędkością osoby idącej pieszo. Koledzy z Niemiec zgłaszają nam, że polscy kierowcy w takich sytuacjach w ogóle się nie zatrzymują.

Pytanie: Moje dziecko chodzi do szkoły, przy której na przejściu dla pieszych przeprowadza uczniów tzw. pomarańczka. Ta pani skarży się, że kierowcy często ją ignorują. Czy wolno im przejeżdżać?

Odpowiedź: Absolutnie nie. Gdy taka osoba znajduje się na przejściu i ma przy sobie tabliczkę ze znakiem "stop", należy bezwzględnie się zatrzymać jadąc z obu kierunków jazdy, nawet jeżeli na przejściu dla pieszych nikogo nie ma. Kiedy "pomarańczka" jest na przejściu jest ono zamknięte dla kierowców od prawego do lewego krawężnika. Przy okazji każdy rodzic powinien wytłumaczyć dziecku, że na przejście z "pomarańczką" wchodzi się dopiero, kiedy osoba przeprowadzająca jest na środku przejścia i wstrzyma ruchu.

Pytanie: Mam zamiar po raz pierwszy puścić córkę samą do szkoły. W jakim wieku najlepiej to zrobić i jak ją przygotować do tego?

Odpowiedź: Dziecko do 7 roku życia nie może samodzielnie poruszać się po drogach. Jeżeli jest starsze, to bezwzględnie musimy wcześniej przejść się z dzieckiem trasą, aby pokazać miejsca, w których bezpiecznie można przejść przez drogę. Nie zawsze droga najkrótsza jest drogą najbezpieczniejszą. W pierwszej kolejności pokazujemy przejścia z sygnalizacją świetlną lub nadzorowane przez tzw. pomarańczki. Taką trasę trzeba przejść kilkakrotnie. Warto jeszcze dziecko przeegzaminować z tej trasy.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze