Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Smutny wynik kontroli gimbusów

21-04-2009, kategoria Aktualności

Sześć zabranych dowodów rejestracyjnych i kilka mandatów karnych to efekt pierwszej w Polsce akcji sprawdzania stanu technicznego autobusów, którymi dowożone są dzieci do szkół gimnazjalnych.

Podkarpacie jest pierwszym regionem, gdzie kontrolę wspólnie przeprowadzili policjanci, inspektorzy transportu drogowego i kuratorium oświaty. W sumie skontrolowanych zostało prawie 40 autokarów, co stanowi niespełna 40 proc. wszystkich przewozów młodzieży gimnazjalnej na Podkarpaciu. Kontrole zostały przeprowadzone na polecenie wojewody podkarpackiego Mirosława Karapyty w ramach akcji o nazwie "Bezpieczny Autobus". Jak wyjaśnił Karapyta podczas wtorkowej konferencji prasowej w Rzeszowie, głównym celem akcji była diagnoza stanu bezpieczeństwa dzieci przewożonych do szkół. "Nie chcemy działać tylko wtedy, kiedy zdarzy się jakieś nieszczęście i zostanie to nagłośnione przez media, jak ostatnio w Kamieniu Pomorskim. Lepiej zapobiegać, tym bardziej że chodzi o dzieci. Chcieliśmy odpowiedzieć też na pytanie, jak gminy wywiązują się ze swojego obowiązku" - dodał wojewoda.

Wyniki policyjnych kontroli podsumował zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie mł. insp. Andrzej Sabik, który powiedział, że spośród 19 skontrolowanych przez policję autobusów w pięciu przypadkach zanotowano nieprawidłowości. Zatrzymano cztery dowody rejestracyjne za m.in. niesprawne układy kierownicze i hamulcowe. Dwóch kierowców ukarano mandatami. W czasie jednej z kontroli okazało się, że kierowca przewoził o 22 osoby więcej, niż mógł. Na szczęście wszyscy sprawdzeni kierowcy byli trzeźwi. "Chcę podkreślić, że w przypadku kontroli pojazdów, które były własnością gminy i to ona realizowała obowiązek dowozu dzieci, a nie prywatny przedsiębiorca, nie stwierdziliśmy żadnych uchybień. Takich pojazdów podczas naszej kontroli było dziewięć" - powiedział Sabik. Podkarpaccy funkcjonariusze Inspektoratu Transportu Drogowego także skontrolowali 19 autokarów. W przypadku tych kontroli, dowody rejestracyjne zabrano dwóm kierowcom. "W tych dwóh pojazdach nie było m.in. właściwego oznakowania wyjść awaryjnych, brakowało wyposażenia w gaśnice czy trójkąty ostrzegawcze. Wobec trzech przewoźników wszczęto postępowania administracyjne, mieli oni braki w dokumentach m. in. jeden z kierowców nie miał przeprowadzonych badań lekarskich, co również zagrażało bezpieczeństwu pasażerów" - powiedział podkarpacki inspektor transportu drogowego, Łukasz Tur.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze