Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Podsumowanie akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”

18-02-2009, kategoria Aktualności

Podsumowanie akcji "Wypadki na drogach - porozmawiajmy"


    W dniach 13 października oraz 14 listopada 2008 r. w setkach polskich szkół podstawowych i gimnazjów przeprowadzone zostały działania w ramach akcji "Wypadki na drogach - porozmawiajmy". Swoje zaangażowanie zgłosiły również przedszkola i szkoły średnie, ośrodki szkolno-wychowawcze i szkoły specjalne.

    Organizatorzy, Stowarzyszenie "Droga i Bezpieczeństwo", otrzymali kilkaset sprawozdań ze szkół z całej Polski. Autorami byli dyrektorzy szkół, nauczyciele i sami uczniowie. Forma relacji i przekazu była bardzo zróżnicowana.

    Dominowały rozbudowane informacje, z wyszczególnieniem form realizowanych w szkole. Dołączano zdjęcia, prezentacje multimedialne, wypowiedzi uczniów. Informowano o zapraszanych z tej okazji do szkół policjantach, ratownikach, strażakach itp. Nadchodziły również sprawozdania pocztą tradycyjną, uzupełnione oryginałami prac uczniów.
W szkołach przeprowadzono pokazy ratownictwa, podjęto temat pierwszej pomocy. W wielu przypadkach zaproszono ofiary wypadków drogowych, odwiedzono groby kolegów, ofiar wypadków, zapalono symboliczne znicze.

    Zorganizowano apele z akcentem na wskazane daty, przedstawiono dane o wypadkach, uświadomiono rangę problemu w najbliższej okolicy. Liczne szkoły zaangażowały się w przygotowanie inscenizacji poświęconych ofiarom wypadków.

Wnioski i fragmenty nadesłanych prac

"Dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach, gdyż często same były poszkodowane w wypadkach. Z przejęciem opowiadały o tym, czego były świadkami."
"Z olbrzymią dojrzałością uczniowie formułowali wnioski."
Dostrzeżono potrzebę (wielokrotnie) "dotarcia do rodziców z tematem, podzielenia się z nimi spostrzeżeniami dzieci."

W trakcie licznych scenek ukazywano przeżycia uczestników wypadków, "było to zupełnie nowe doświadczenie uczniów, wczuwali się nie tylko w rolę sprawcy, ale również ukazywali człowieka, który biernie przyczynił się do nieszczęścia innego."
"Takie zajęcia dostarczyły wiele emocji i spostrzeżeń. Forma, jaką była debata, była trafieniem w sedno, dzieci odczuwają bowiem potrzebę ekspresji słownej."
"Niejednokrotnie efekty zajęć były widoczne od zaraz: - Poproszę św. Mikołaja o kask na rower - powiedziała jedna z uczennic."

Dostrzegamy ważny problem: dzieci nie znają i tym samym nie stosują zasady ograniczonego zaufania. "Uczniowie uświadomili sobie, że często w wypadkach drogowych poszkodowane zostają osoby niestwarzające niebezpieczeństwa na drodze."
"To nieprawda, że nasze dzieci i młodzież nie dostrzegają problemu, brak im przede wszystkim motywacji, którą może stanowić wzór od rodziców i innych dorosłych."
"Znać to nie to samo, co stosować."

    Akcja "Wypadki na drogach - porozmawiajmy" nie zastępuje edukacji komunikacyjnej realizowanej w szkołach. Ma jednak na celu wywołanie dodatkowego bodźca do zaangażowania dzieci i młodzieży i nawiązania do najważniejszych dat ustalonych jako symboliczne dni pamięci o niebezpieczeństwach występujących na drogach. Im większa świadomość i wiedza uczniów na ten temat, tym dyskusje będą bardziej merytoryczne, a wnioski z większą determinacją przyjęte do realizacji.

"Akcja "Wypadki na drogach - porozmawiajmy" powinna być na stałe wpisana do kalendarza szkolnego jako dzień (lub dni) przypominające o bezpieczeństwie najmłodszych uczestników ruchu."

    Stowarzyszenie "Droga i Bezpieczeństwo" dostrzega również potrzebę kontynuacji zapoczątkowanych działań. Myśli o drugiej edycji, licząc również na patronat i promowanie ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wyciągając wnioski z dotychczasowego przebiegu, chciałoby udoskonalić formułę i zwrócić się również do przedszkoli i szkół średnich, odbiera bowiem sygnały, że jest taka potrzeba. Planuje też sporządzenie zestawienia najciekawszych form ekspresji uczniów z przykładami jako swoisty podręcznik do naśladowania i czerpania pomysłów.

    W najbliższych dniach wnioski z akcji zostaną przekazane do najważniejszych instytucji państwowych, Parlamentu i kuratoriów. Dołączony zostanie do nich zestaw nagrodzonych prac i sprawozdań.
W zamieszczonym na stronie www Stowarzyszenia podsumowaniu czytamy:

"Szanowni Nauczyciele i Dyrektorzy szkół! Kochane Dzieci!
Dziękujemy za Waszą pracę, podziwiamy jej efekty i zapraszamy do dalszych dyskusji o bezpieczeństwie na drogach. Wasz głos jest bardzo potrzebny."

    Redakcja Portalu Edukacyjnego Wychowania Komunikacyjnego "Bezpieczna Droga do Szkoły", patron medialny akcji, przyłącza się do tych gratulacji i podziękowań. Listę nagrodzonych publikuje na swoich stronach.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze