Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Doświadczenia » Wydarzenia
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Szkoła Podstawowa Nr 5 w Pabianicach: bezpieczeństwo dzieci stałym priorytetem

05-01-2009, kategoria Porady - Wydarzenia

Szkoła Podstawowa Nr 5 w Pabianicach: bezpieczeństwo dzieci stałym priorytetem    Z ogromnym zaangażowaniem włączamy się w różnego rodzaju akcje ogólnopolskie i miejskie, dotyczące bezpieczeństwa na drogach. W 2006 roku znaleźliśmy się w gronie 10 szkół-laureatów ogólnopolskiego konkursu PZU na projekt reorganizacji ruchu w pobliżu szkoły.

    W czasie Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, 13 października 2008 r., nasze działania skupiliśmy na przeprowadzeniu lekcji wychowawczych na temat wypadków na drogach. W klasach odbyły się dyskusje, wymienialiśmy doświadczenia i opinie na temat bezpieczeństwa na polskich drogach. Wychowawcy klas, pod opieką pana "Stopka", przeprowadzili też praktyczne ćwiczenia przechodzenia przez jezdnię. W czasie Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, 13 października 2008 r., nasze działania skupiliśmy na przeprowadzeniu lekcji wychowawczych na temat wypadków na drogach. W klasach odbyły się dyskusje, wymienialiśmy doświadczenia i opinie na temat bezpieczeństwa na polskich drogach. Wychowawcy klas, pod opieką pana "Stopka", przeprowadzili też praktyczne ćwiczenia przechodzenia przez jezdnię.

Przejście przy ul. Konopnickiej.

    W okresie między 13 października i 14 listopada 2008 r. uczniowie, pod opieką nauczyciela, po raz trzeci przeprowadzili badanie natężenia ruchu na przejściu dla pieszych w pobliżu szkoły. Listopadowe wydanie szkolnej gazetki internetowej pn.: "Piątka na piątkę"
( http://www.sp5pabianice.szkoly.lodz.pl/gazetka/GAZETKA1/gazetka.2009/gazetka.3/index.htm) w całości zostało poświęcone problemowi bezpieczeństwa na drodze. Zapraszamy do lektury...

    Tuż przed Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, w dniach 12 i 13 listopada 2008 r., przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze z wykorzystaniem scenariuszy i prezentacji multimedialnej, na którą złożyły się informacje, fragmenty filmów dydaktycznych i ćwiczenia do wykonania, przygotowane przez nauczycieli z naszej szkoły. Dopełnieniem tych lekcji były praktyczne ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez przeszkolone nauczycielki. Uczniowie pisali także listy do rodziców z prośbą o rozważną, bezpieczną jazdę i przygotowywali plakaty o tematyce poświęconej bezpieczeństwu.

    Dzień 14 listopada 2008 r. był dniem podsumowania akcji. Rangę uroczystości podniosła obecność policjanta i pracownika straży miejskiej. Pierwszym punktem programu było przedstawienie pt. "Jesteś moją królewną", całkowicie, tj. od scenariusza po grę, muzykę i dekoracje, przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Zaproszeni goście uzupełnili wiedzę uczniów dotyczącą wypadków w Polsce i w naszym mieście, podali najczęstsze przyczyny wypadków i zaapelowali o rozwagę dzieci na ulicach. Na zakończenie apelu przedstawiona została prezentacja pokazująca porównawcze wyniki badań natężenia ruchu przed szkołą prowadzonych w kolejnych latach.

    Na listopadowych spotkaniach z rodzicami wychowawcy przekazali informacje o przebiegu akcji i odczytali skierowany do nich list - apel o bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym. "Nauka i doskonalenie umiejętności bezpiecznego zachowania dzieci w ruchu ulicznym" jest naszym szkolnym stałym zadaniem priorytetowym. Szkoła znajduje się przy głównej, bardzo ruchliwej ulicy miasta. Przez przejście dla pieszych, z którego korzystają nasi uczniowie i ich rodzice, w godzinach dopołudniowych przejeżdża ponad 11 tysięcy samochodów.

Beata Florczak
Szkoła Podstawowa Nr 5 w PabianicachDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze