Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Doświadczenia » Wydarzenia
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Szkoła Podstawowa w Żarkach Wielkich: debata o wypadkach na drodze

05-01-2009, kategoria Porady - Wydarzenia

Szkoła Podstawowa w Żarkach Wielkich: debata o wypadkach na drodze    Z dyskusji na temat wypadków drogowych, która odbyła się podczas lekcji w dniu 15 listopada 2008 r., wybrałam najciekawsze wypowiedzi uczniów. Sama też jestem po ciężkim wypadku i kładę duży nacisk na bezpieczeństwo moich podopiecznych.
Justyna Ganczar Szkoła Podstawowa w Żarkach Wielkich, gmina Nowe Czaple

Przyczyny wypadków drogowych
Klasa IV

Maciej Filik: Wypadki bardzo często zdarzają się przez nieostrożność ludzi starszych, którzy czasem bezmyślnie wchodzą na jezdnię, co może doprowadzić do tragedii. Dlatego osoby młodsze powinny przeprowadzać starszych ludzi na drugą stronę jezdni.

Klasa V

Paulina Mukoid: Wypadki są najczęściej z powodu bezmyślności kierowców, którzy, nie zważając na warunki pogodowe, naciskają nogę na gaz, co bardzo często prowadzi do tragedii. Najczęściej najbardziej poszkodowani są ludzie niewinni.
Marcin Jancy: Przyczyną wypadków może również być awaria samochodu podczas jazdy. Jest to niezależne od człowieka, ale może skończyć się nieprzyjemnie.

Klasa VI

Sylwia Pokrywiecka: Przyczyną wypadków jest najczęściej alkohol, narkotyki, jazda w stanie euforii, rozmowa przez telefon, jazda bez wypoczynku, złe warunki atmosferyczne, nieprzestrzeganie znaków drogowych, zażywanie dopalaczy.
Malwina Górska: Wypadki zdarzają się podczas nielegalnych wyścigów, z powodu nieprzestrzegania znaków oraz świateł drogowych, nałogowego zażywania narkotyków i picia alkoholu, podczas przypalania papierosa w trakcie jazdy, zbytniej ruchliwości pasażerów (np. szturchania kierowcy, rozpraszania, wchodzenia lub szarpania kierownicy). Powodują je także piesi, którzy np. stoją zbyt blisko jezdni, wbiegają na nią, nie przechodzą przy odpowiednim świetle, przechodzą między autami, w miejscach, gdzie kierowca jadący z przeciwka nic nie widzi. Sprawcami wielu wypadków są również rowerzyści, którzy jeżdżą "bez trzymanki", bez świateł, po pijanemu, "po całej drodze". Tak bezmyślni ludzie nie zdają sobie sprawy, że mogą zrobić z kogoś kalekę, zabrać matkę lub ojca dzieciom, bo sami nie doznali tego na własnej skórze, więc nie wiedzą, co to znaczy. Mogą również swoje życie zamienić w takie piekło przez własną bezmyślność. Nie rozumieją, że wystarczy jeden gest. Dlatego każdy uczestnik ruchu drogowego, zanim coś zrobi, powinien najpierw porządnie to pomyśleć.

Apel uczniów do dorosłych

Aldona Piasecka kl. IV:
~ Nie jedź szybko, bo bezbronne dziecko może przez ciebie zginąć.
~ Codziennie sprawdzaj sprawność swojego auta, bo tym możesz uratować komuś życie.
~ Dorośli, dzieci proszą was, żebyście byli widoczni na drodze, bo nie chcą was stracić mając np. 10 lat.

Paulina Mukoid kl. V:
~ Nie wsiadaj za kółko po alkoholu, a dłużej pożyjesz: ty, twoja rodzina i dużo innych rodzin.
~ Nie oszczędzaj na oponach, ani na hamulcach, jeśli życie ci miłe.
~ Dorośli, proszę was o ostrożność. My jako dzieci boimy się z wami tak szybko jeździć. Chcemy, żebyście to zmienili i nie robili krzywdy nam i innym ludziom.

Miłosz Bębenek kl. V:
~ Miej samochód sprawny, chyba, że chcesz być marny, a to ci nic nie da, tylko kłopotów ci sprzeda.

Dawid Dżumyło kl. V:I
~ Jedź ostrożnie - jestem za młody, by umierać lub zostać kaleką.

Krzysztof Tomaszewski kl. VI:
~ Kup odblaski nawet w paski, niewiele kosztują - życie ratują.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze