Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

17-11-2008, kategoria Aktualności

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że dotychczas dwadzieścia pięć milionów ludzi zginęło na świecie w wypadkach drogowych. Dane te obejmują okres od 1896 r., kiedy to pierwszy wypadek z ofiarą śmiertelną odnotowano w Londynie.

    Dziś na drogach wszystkich kontynentów ginie rocznie ok. 1,2 mln osób - co 30 sekund jeden człowiek. Prognozy ekspertów są jeszcze bardziej niepokojące: w 2020 r. liczba śmiertelnych ofiar ruchu drogowego przekroczy prawdopodobnie 2 mln osób, a wypadki drogowe przesuną się na trzecią pozycję wśród największych zagrożeń zdrowia i życia.

    Doceniając wagę problemu bezpiecznych dróg oraz solidaryzując się z ofiarami wypadków komunikacyjnych, Zgromadzenie Ogólne ONZ - wystąpiło z inicjatywą ustanowienia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W tym roku wypadł on 16 listopada.

    Dzień ten jest dla całej społeczności międzynarodowej wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych na drogach oraz ich najbliższych. Jest też okazją do podejmowania wielu przedsięwzięć mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Od kilku lat Krajowy Duszpasterz Kierowców oraz Miva Polska (Mission Vehicle Association - organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu), organizują krajowe obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Ważnym akcentem obchodów jest Msza święta w intencji Ofiar i Poszkodowanych w tych tragicznych zdarzeniach.

    W tym roku w uroczystości włączył się kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa. Nie bez powodu wybrano właśnie to miejsce na główne obchody Dnia Ofiar, albowiem przy sanktuarium powstanie ośrodek pomocy ofiarom wypadków drogowych. W mszy, koncelebrowanej 16 listopada 2008 roku przez krajowego duszpasterza kierowców ks. Mariana Midurę, uczestniczyły rodziny, które w wypadkach straciły bliskich

    Podczas uroczystości nie zabrakło symboli… Bliscy ofiar śmiertelnych wypadków, przywieźli do Zabawy zdjęcia i życiorysy tych, których stracili, wraz z opisem okoliczności śmierci. Dane spisane na kartkach zostały złożone w trakcie liturgii do zakładanej w sanktuarium Księgi Pamięci o Ofiarach Wypadków.

    W homilii nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk apelował o roztropność i rozwagę na drogach. Przypomniał także, że większość wypadków jest spowodowana nieuwagą lub brawurą.

    Pomysł budowy Ośrodka Pomocy w Wychodzeniu z Traumy Powypadkowej oraz Pomnika Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest odpowiedzią m.in. na list rodziców maturzystów z Białegostoku, którzy zginęli podczas pielgrzymki do Częstochowy. Według planów, ośrodek mógłby pomieścić jednorazowo około 100 osób. Znajdą się w nim sale terapeutyczne, kaplica, miejsca do przebywania w samotności oraz do rozmów rodzin z kapłanami.

    Zbiórką na budowę ośrodka zajmie się specjalnie w tym celu powołane stowarzyszenie. Fundusze będą między innymi pochodziły z grzywien sprawców wypadków oraz z dotacji unijnych.

    Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest też okazją do uwrażliwienia na potrzebę wyrażania zgody na użycie organów do przeszczepów w przypadku śmierci. Wykorzystanie narządów osób tragicznie zmarłych może uratować życie innemu człowiekowi. Deklaracje - obrazek ze św. Krzysztofem i tekst zgody - można było otrzymać w czasie uroczystości w Zabawie. To także bardzo ważny element obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze