Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Opaska odblaskowa może uratować życie

05-09-2008, kategoria Informacje

Osobę idącą po zmroku wzdłuż drogi, bez odblasków na ubraniu, kierowca może zobaczyć dopiero z odległości 20 metrów i nie zdążyć wyhamować. ?Niestety, ludzie bardzo często nie zdają sobie sprawy, że taki drobiazg jak np. odblaskowa opaska może uratować im życie" - mówi Dorota Stalińska, aktorka i szefowa Fundacji "Nadzieja". - "Co ciekawe, dzieci noszą je je bardzo chętnie. Gorzej bywa z ich rodzicami. Dorosłych czasem trudno przekonać, by także zadbali o swoje bezpieczeństwo."

W świetle przepisów odblaski powinny nosić po zmroku wszystkie dzieci i młodzież poniżej 15. roku życia. Jeśli dziecko zostanie potrącone, a nie miało na sobie elementów odblaskowych, ubezpieczycie mają furtkę do nie wypłacenia odszkodowania! Tylko we wrześniu ub. r. na drogach Podkarpacia kierowcy potrącili 5 dzieci. Z roku na rok coraz więcej państw europejskich wprowadza obowiązek noszenia poza terenem zabudowanym kamizelki odblaskowej. Od lipca br. taki przepis obowiązuje we Francji. W większości krajów europejskich człowiek znajdujący na drodze poza terenem zabudowanym (pieszy, rowerzysta, pasażer lub kierowca pojazdu, który akurat z niego wyszedł) ma obowiązek noszenia dobrze widocznych kamizelek odblaskowych. Tak jest m.in. w Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji, Finlandii, Szwecji, Portugalii, Czechach. Dodatkowo w niektórych krajach policja może nawet sprawdzić, czy kierowca samochodu posiada w pojeździe kamizelkę na wypadek awarii.

Dziennik "Nowiny" rozpoczął akcję "Bezpieczne drogi Podkarpacia". Wspólnie z naszymi Czytelnikami chcemy sprawić, by na podkarpackich drogach było choć trochę bezpieczniej. Na poboczach podkarpackich dróg zagęszcza się las krzyży. Niemal codziennie pokazujemy w Nowinach ludzkie dramaty, do których prowadzi jazda po alkoholu, nadmierna prędkość czy brak wyobraźni. Nie zmienia to przerażających statystyk. Przede wszystkim chcemy zadbać o bezpieczeństwo pieszych, w szczególności dzieci. Wraz z dzisiejszym wydaniem Nowin otrzymują Państwo opaski odblaskowe. Mamy nadzieję, że rodzice i dziadkowie dopilnują, by dzieciaki zdążające do szkoły były widoczne na drodze. Serdecznie o to apelujemy!Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze