Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Dzieci bezpieczne w drodze do szkoły

31-08-2008, kategoria Informacje

Adam Parfieniuk: Już niebawem początek nowego roku szkolnego. Po dwumiesięcznej przerwie uczniowie wracają do nauki. Najmłodsi drogę do podstawówki będą pokonywać po raz pierwszy. O tym, jak ją przebyć i uniknąć zagrożeń, dziennikarz "Gazety pl. Białystok" rozmawiał z podinsp. Jackiem Dobrzyńskim, rzecznikiem prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Do 1 września pozostał niespełna tydzień; co zrobić, aby nasze dziecko było bezpieczne w drodze do szkoły?

Podinsp. Jacek Dobrzyński: Przede wszystkim pierwszoklasiści powinni dobrze poznać nową trasę. To zadanie dla rodziców, którzy po raz pierwszy powinni przejść ją ze swoimi pociechami i uczulić na ewentualne zagrożenia. Należy także wskazać dziecku oznakowane przejścia dla pieszych i wpoić, jak się na nich zachować. Natomiast jeśli droga do szkoły wiedzie przez obszar niezabudowany, to trzeba pamiętać, aby poruszać się zawsze po lewej stronie jezdni, tak aby widzieć nadjeżdżające pojazdy.

Adam Parfieniuk: A co z dziećmi, które będą odwożone do szkół przez rodziców i szkolne autobusy?

Podinsp. Jacek Dobrzyński: Rodzice muszą pamiętać o fotelikach samochodowych. Każde dziecko, które nie skończyło 12 lat i mierzy mniej niż 150 cm, musi podróżować w takim foteliku. Jeśli chodzi o szkolny autobus, to o bezpieczeństwo dba opiekun, do zaleceń którego powinni dostosowywać się mali pasażerowie.

Odpowiedzi udzielił: podinsp. Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w BiałymstokuDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze