Nauczyciele » Porady metodyczne » Konspekty zajęć
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

LEKCJA TECHNIKI I WYCHOWANIA KOMUNIKCYJNEGO w klasach IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum.

06-10-2008, kategoria Konspekty-Zajęć

TEMAT: Oznakowanie przestrzeni - bezpieczeństwo

ZADANIE: Porozumiewanie się odnośnie obiektów technicznych i zjawisk technologicznych za pomocą obrazów, rysunków, symboli, tekstów itp.

CELE:

  • uczeń zna: symbolikę form i kolorów, oznakowanie bhp i drogowe, urządzenia, maszyny, narzędzia i stanowiska pracy w pracowni technicznej, rysunek techniczny w najprostszej jego formie, sprzęt i zasady bhp w pracowni technicznej
  • uczeń potrafi: organizować przestrzeń nauki i pracy z wykorzystaniem symboli i kolorów, przemieszczać się w przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej na podstawie znajomości symboli i kolorów, czytać i przestrzegać sygnalizacji, rysować proste plany pomieszczeń, znaki i symbole, opisać sprzęt techniczny i bhp w pracowni technicznej/informatycznej, organizować prewencję w znanej sobie przestrzeni szkolnej
  • uczeń wykazuje: właściwe zachowania w organizacji zadań, refleksję nad istniejącymi niebezpieczeństwami, zachowania urealniające bezpieczeństwo drogowe (przestrzeganie oznakowań drogowych).


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
  1. Narysować plan sali do zajęć technicznych/informatyki, zaznaczając: wejścia, wyjścia, zabezpieczenia (sprzęt bhp, instalacje elektryczne, gazowe, wodne), meble i sprzęt stały (ławki, stoły, maszyny, urządzenia sanitarne).
  2. Wykonanie oznakowań zgodnych z przyjętą symboliką i kolorystyką.
  3. Opis i interpretacja znaków drogowych, także naziemnych, dotyczących pieszych i rowerzystów.
  4. Oznakowanie stanowisk w pracowni technicznej/informatycznej (nauki, pracy, odpoczynku) z wykorzystaniem znaków wykonanych w punkcie 2. Rozmowy na temat niebezpieczeństw, zakazów, nakazów.
  5. Sporządzenie listy niebezpieczeństw, zakazów i nakazów do przestrzegania w przestrzeni pracowni technicznej/informatycznej, przeznaczonych do:
    • obserwacji (prezentacje, pokazy)
    • działania (urządzenia, maszyny), przemieszczania się (wejścia, wyjścia, przejścia, ciągi komunikacyjne)
    • składania sprzętu ruchomego (urządzenia, narzędzia)
    • gromadzenia materiałów
    • użytkowania (instalacje, wyłączniki, włączniki).


Stanisława Zielińska szagda-pil@wp.pl



Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze