Po co nam karta rowerowa?

26.08.2008, kategoria Zasady ruchu

Karta rowerowa jest pierwszym ważnym dokumentem w naszym życiu, który uprawnia nas do jazdy rowerem po drodze publicznej. Aby ją zdobyć trzeba zdać odpowiedni egzamin.

Kartę rowerową może uzyskać ten, kto:

  • skończył 10 lat
  • wykazał się dobrą znajomością zasad ruchu drogowego
  • opanował technikę kierowania rowerem.

Kartę rowerową możesz otrzymać nieodpłatnie od dyrektora szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej. Wcześniej jednak musisz zdać egzamin. Jeśli masz już 10 lat, umiesz jeździć rowerem i znasz zasady ruchu drogowego, poradzisz sobie z nim bez trudu.
Karta Rowerowa Egzamin na kartę rowerową składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna może odbyć się w formie ustnej lub pisemnej, egzaminujący sprawdzi w niej, czy znasz podstawowe przepisy ruchu drogowego. Jeśli zdasz pomyślnie część teoretyczną, możesz przystąpić do egzaminu praktycznego. Będziesz musiał wykazać się w nim umiejętnościami takimi, jak: jazda rowerem po łuku, hamowanie, skręcanie, omijanie, włączanie się do ruchu. Podczas egzaminu praktycznego musisz także właściwie reagować na znaki i sygnały drogowe.

Pamiętaj! Jeśli chciałbyś kierować rowerem wieloosobowym lub przewozić na rowerze inną osobę, musisz mieć więcej niż 17 lat.

(Źródło: „Jak być bezpiecznym w drodze do szkoły” - specjalny dodatek dla młodych czytelników publikowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze