Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Doświadczenia » Opinie i porady
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Pierwsza Pomoc

19-08-2008, kategoria Opinie i Porady - Porady

Pierwsza pomoc

Rozmowa z Sylwestrem Redzikiem, Kierownikiem Szkoły Ratownictwa WSPRiTS „MEDITRANS” w Warszawie

Co to jest „pierwsza pomoc”?


    Sylwester Redzik: Pierwsza pomoc to czynności, które musimy wykonać u osoby, będącej w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi tutaj tylko o masaż serca czy o zatamowanie krwawienia. Pierwsza pomoc to także: zabezpieczenie miejsca wypadku, sprawdzenie stanu poszkodowanego oraz wezwanie pomocy – w tym przypadku pogotowia ratunkowego.

Jakie znaczenie dla późniejszej hospitalizacji poszkodowanego ma udzielenie pierwszej pomocy przez świadków wypadku?

    Sylwester Redzik: Ogromne! W sytuacji nagłego zatrzymania krążenia mamy 3-4 minuty, aby podjąć czynności ratujące życie, czyli sztuczne oddychanie i masaż serca. W przeciwnym razie dojdzie do obumierania mózgu. Żadne pogotowie ratunkowe na świecie nie jest w stanie przybyć na miejsce wypadku w ciągu 3-4 minut. Dlatego tam, gdzie przed przybyciem medyków ktoś udzielił pierwszej pomocy, szanse na uratowanie życia są bardzo duże.

Jak Pan sądzi, jaka jest nasza wiedza nt. zasad udzielania pierwszej pomocy?

    Sylwester Redzik: Jeśli chodzi o wiedzę teoretyczną, to muszę przyznać, że jest ona na wysokim poziomie. Gorzej jest z zastosowaniem jej w praktyce. Kluczową rolę odgrywa tutaj stres oraz strach przed pogorszeniem stanu pacjenta. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy w wyniku wypadku samochodowego poszkodowany ma złamany kręgosłup. Wówczas świadkowie często boją się wyciągnąć rannego z samochodu, bo boją się, że przez nich straci życie. A w rzeczywistości, jeśli doszło do przerwania rdzenia kręgowego, to i tak nic gorszego stać się nie może. Musimy pamiętać, że ratując komuś życie, wykazujemy się dobrą wolą i nikt nie może skazać nas za złe udzielenie pierwszej pomocy. Za to każdy ma szansę zostać bohaterem.

Jak przekonałby Pan czytelników do poznania zasad udzielania pierwszej pomocy?

    Sylwester Redzik: Warto pamiętać, że statystycznie każdy człowiek chociaż raz w życiu jest świadkiem nagłego zatrzymania krążenia. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Daje nam to pewność, że jeżeli komuś z naszych bliskich, bądź nieznajomemu przytrafi się coś złego, to udzielimy mu pomocy, a być może nawet uratujemy mu życie.


(Materiał przygotowany przez Biuro Prasowe Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego i publikowany za jego zgodą)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze