Nauczyciele » Porady metodyczne » Metodyk radzi
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Certyfikaty dla nauczycieli.

12-08-2008, kategoria Metodyk-Radzi

    Pierwsze szkolenie wojewódzkich trenerów - edukatorów ds. bezpieczeństwa w oddziałach ODN z terenu całego kraju w ramach certyfikatu typu C „wykładowca nauczycieli wychowania komunikacyjnego w szkołach podstawowych i gimnazjach” odbyło się w 2007 r. w siedzibie Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Sulejówku . Szkolenie to doszło do skutku dzięki wspólnym staraniom Ministerstwa Edukacji, Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Instytutu Transportu Samochodowego.
    W Polsce uzyskanie dobrowolnego certyfikatu kompetencji przez nauczycieli jest zjawiskiem bezprecedensowym, którego nie sposób przecenić. Dzięki ich pracy powstaje piramida przekazu wiedzy i umiejętności wśród nauczycieli realizujących treści z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, cechująca się niezbędną jakością, a jakość edukacji bezpieczeństwa ruchu drogowego to większe bezpieczeństwo na polskich drogach. W trakcie wspomnianego szkolenia jego uczestnicy mieli okazję m.in. do zapoznania się z najnowszą wiedzą z dziedziny brd w odniesieniu do następujących zagadnień:

 • Główne problemy brd w Polsce i na świecie, programy poprawy brd
 • Edukacja w zakresie brd
 • Przepisy ruchu drogowego
 • Działania inżynierskie podejmowane na rzecz brd
 • Uwarunkowania prawne prowadzenia wychowania komunikacyjnego w szkołach podstawowych i gimnazjach
 • Efektywność programów edukacyjnych w zakresie brd
 • Zachowanie dzieci w ruchu drogowym
 • Edukacja dzieci w zakresie brd w wybranych krajach.

    Mogli także osobiście odczuć działanie pasów bezpieczeństwa na symulatorze będącym własnością Instytutu Transportu Samochodowego. Wszyscy uczestnicy szkolenia pomyślnie przeszli przez egzamin teoretyczny oraz praktyczny i otrzymali certyfikaty. Tym samym po raz pierwszy w Polsce już przed rokiem pojawiła się grupa nauczycieli (edukatorów) nauczycieli realizujących treści z zakresu brd w szkołach spełniająca standardy europejskie w tym zakresie. Edukatorzy, którzy nabyli kompetencje potwierdzone certyfikatem, powinni być najlepiej i jak najszerzej wykorzystywani w systemie kształcenia i doskonalenia nauczycieli realizujących treści z zakresu brd.

Ida Leśnikowska-Matusiak, „Certyfikacja personelu gwarancją jakości usług edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego”, Kwartalnik BRD 3/2007, str. 12-14.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze

 • Dnia 18-01-2009 09:35 - napisał(a) Piotr

  Czy będą kolejne edycje szkoleniowe - umożliwiające zdobycie Certyfikatu ? - Dlaczego nie dotarła do mnie informacja o tych szkoleniach ??? Jestem Liderem BRD w Zespole Oświatowym - uczę techniki w Szk. Podstawowej oraz w Gimnazjum - przygotowuję i egzaminuję dzieci i młodzież w celu zdobycia odpowiednio karty rowerowej i/lub motorowerowej. :(