Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Doświadczenia » Nasza szkoła
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Edukacja motoryzacyjna
w Szkole Podstawowej w Zwoleniu

30-06-2008, kategoria Nasza szkoła

„Na ulicy bez różnicy:
na rowerze, czy na butach,
deszcz to, słota, czy też plucha,
albo mróz, że trzeba chuchać,
jedno ważne, moi mili:
BYŚMY WSZYSCY ŻYWI BYLI.”

EDUKACJA MOTORYZACYJNA
w Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły
w Zwoleniu, w roku szkolnym 2007/2008

Dziecko, idąc do szkoły, wracając ze szkoły do domu czy bawiąc się na podwórku, może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku.

Mając na uwadze to, że jedynie dziecko świadome zagrożenia będzie unikać nierozsądnych zachowań i skutecznie chronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa, nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu, wspólnie z jednostkami policji z Radomia i Zwolenia, przeprowadzili akcję „Bezpieczna droga do szkoły 2007”. Jej celem było podniesienie poziomu bezpieczeństwa na naszych drogach poprzez edukację najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz propagowanie zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym wśród dorosłych.

Edukację w tym zakresie przybliżyły zadania realizowane we wrześniu i w październiku w naszej szkole, a były to:

 • spotkanie rodziców uczniów klas pierwszych i czwartych z nauczycielami i sierżantem sztabowym, Panem Waldemarem Kucharczykiem. Rodzice zostali zapoznani z planowanymi działaniami w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które będą realizowane w szkole w bieżącym roku szkolnym. Otrzymali przygotowaną przez nauczycieli broszurę pt: „Dziecko idzie do szkoły”
 • „Każdy pierwszaczek nosi odblaskowy znaczek” to pokaz multimedialny dla klas pierwszych, z udziałem wszystkich pierwszaków, przeprowadzony przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji z s. w Radomiu.

Film edukacyjny dla uczniów klas 1-3, pt. „Nie rozmawiaj z obcymi, bo będziesz miał kłopoty z nimi!” dotyczył niebezpieczeństw, na jakie narażone jest dziecko w drodze do szkoły, bawiące się na podwórku czy pozostające samo w domu. Pokazał również, jak postępować, aby nie dopuścić do nieszczęścia.

 • akcję „Jabłko, czy cytryna - coś dostaniesz, zależy jak staniesz!” przeprowadzili policjanci wraz z dziećmi, zatrzymując wybrane pojazdy. Kierowców jadących zgodnie z przepisami ruchu drogowego dzieci nagradzały jabłkiem, laurką i wesołym wierszykiem. Pozostali kierowcy otrzymywali cytrynę, którą musieli zjeść na oczach dzieci oraz laurkę z naganą. Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w okolicy naszej szkoły oraz uświadomienie kierowcom, że potencjalne ofiary ich nieostrożnej jazdy nie są anonimowe. Ponadto akcja miała również charakter edukacyjny.
 • lekcja w plenerze „Bezpieczne skrzyżowanie ":

  2 października 2007 roku uczniowie klas trzecich spotkali się z policjantami na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań Zwolenia. Podczas tej nietypowej lekcji dzieci poznawały i utrwalały podstawowe zasady poruszania się po drodze. Funkcjonariusze ciekawie i interesująco omawiali sposoby przechodzenia przez jezdnię w miejscu oznaczonym sygnalizacją świetlną i na przejściu dwuetapowym. Zwracali również uwagę na błędy popełniane przez pieszych. Zalecali ostrożność i rozwagę. Odbyły się również konkursy plastyczne:

  • „Odblaski nosisz niczym zuch, kierowca wie, żeś nie duch!”
  • „Bezpieczeństwo na drodze ważna rzecz - łamaniu przepisów precz!”
  Do akcji włączyli się również rodzice uczniów klas szóstych. Zainicjowali malowanie znaków drogowych na szkolnym parkanie pod hasłem „Każdy znaczek ma swój szlaczek”. Pomysł zyskał uznanie wśród społeczności szkolnej i pozaszkolnej, a efekt wzbudził zainteresowanie i chęć kontynuowania takich zadań w przyszłości.

Zgodnie z tradycją ukazał się kolejny numer specjalny gazetki szkolnej „Piechurek” - dla uczniów klas młodszych i „Koła dwa” - dla uczniów klas starszych. Dzieci znalazły w niej cenne porady dotyczące bezpiecznej drogi do szkoły, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zachowanie w przypadku spotkania z obcym i groźnym psem.

17 października 2007 roku odbyła się wycieczka rowerowa po Puszczy Kozienickiej dla uczniów klas szóstych. Dzieci pojechały w odblaskowych kamizelkach i kaskach.

Uczniowie klas piątych i szóstych przystąpili do dodatkowego sprawdzianu na kartę rowerową.

Podsumowując akcję, warto wspomnieć, że cała społeczność szkolna miała możliwość zapoznania się z pracą psów policyjnych i ich opiekunów podczas pokazu tresury i wyszkolenia czworonogów, przeprowadzonego przez funkcjonariuszy Sekcji Patrolowo-Interwencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Prezentacja była bardzo widowiskowa i dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych emocji. W wyniku owocnej i systematycznej współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Radomiu szkoła już w tym roku szkolnym otrzymała 5 rowerów, które na pewno zostaną wykorzystane na zajęciach edukacji motoryzacyjnej. Ponadto uczniowie, którzy dojeżdżają do szkoły rowerami, otrzymali kamizelki odblaskowe.

Zima jest okresem, w którym występują specyficzne zagrożenia w ruchu drogowym, zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych. Pogarsza się widoczność, a na domiar złego na śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania samochodu. Takie warunki wymagają zwiększonej uwagi od wszystkich użytkowników dróg. Dzieci są najbardziej narażone na wypadki w drodze do szkoły i z powrotem, w pobliżu terenów zabaw i miejsca zamieszkania. Jednym słowem tam, gdzie najczęściej się przemieszczają. Nie sposób we wszystkich tych miejscach tak zorganizować ruch drogowy, aby zapewnić dzieciom pełne bezpieczeństwo. Tak więc wszyscy musimy nadal uczyć najmłodszych zasad ruchu i przestrzegać przed występującymi niebezpieczeństwami. Jednym ze sposobów na uświadomienie dziecku zagrożeń, na jakie jest ono narażone podczas zimy, była akcja przeprowadzona 6 grudnia 2007 roku pod hasłem: „Stop - Mikołaj na drodze!”

Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynkami rozdawał kupony zawierające pytania konkursowe związane z bezpiecznym zachowaniem się na drodze i w jej pobliżu w czasie zimy. Zebrano ponad 500 prawidłowych odpowiedzi. Ponadto, aby nasze pierwszaki były bezpieczne i widoczne na drodze, Mikołaj wraz z przedstawicielem PZU wręczył im odblaski. Aby ferie zimowe upłynęły w poczuciu bezpieczeństwa, zaprezentowano uczniom tablicę tematyczną „Dobre rady na zimowe zabawy”. Przeprowadzone działania sprawiły dzieciom wiele radości, a dzięki zabawie mogły utrwalić jakże trudne zasady ruchu drogowego.

Od wielu lat dla dzieci klas 4-6 w naszej szkole prowadzone jest koło BRD. Uczniowie poznają przepisy ruchu drogowego i doskonalą jazdę na rowerze, a jednocześnie przygotowują się do uzyskania karty rowerowej oraz do udziału w turniejach czy konkursach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym roku szkolnym uczestniczyliśmy m.in. w finałach:

 • XI Turnieju o BRD „Bezpieczne Drogi Radomia”

 • II Turnieju o BRD „Komputerowy rower”
 • XII Turnieju o BRD „Bezpieczna Droga”
 • organizowanych przez MDK w Radomiu, WORD w Radomiu i KMP w Radomiu.

W marcu do naszej szkoły przyjechały reprezentacje gimnazjów i podstawówek z terenu gminy Zwoleń. Pod patronatem Burmistrza Zwolenia zorganizowaliśmy eliminacje gminne XXXI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Drużyna w składzie: Patrycja Wolszczak, Kacper Chołuj i Robert Kustra zakwalifikowała się do etapu powiatowego tego Turnieju.

15 kwietnia 2008 roku na terenie naszej szkoły odbyły się kolejne eliminacje. Ten etap zgromadził reprezentacje 11 szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu zwoleńskiego. Sprawdzian obejmował część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich uczestnicy poddani zostali testowi wiedzy, w drugiej zaś musieli wykazać się umiejętnością jazdy rowerem po torze przeszkód. Okazało się, że doskonale sobie radzą ze slalomem, pokonywaniem tarki czy równoważni. Ostatecznie drużyna z naszej szkoły zajęła II miejsce.

Takie turnieje przyczyniają się do tego, iż młodzi ludzie zachowują się bezpiecznie na drodze.

W dniach 12-16 maja 2008 roku obchodziliśmy IV Szkolny Tydzień BRD, podsumowujący realizację zagadnień z zakresu edukacji motoryzacyjnej w bieżącym roku szkolnym. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Chcę być bezpieczny na drodze”. Przedsięwzięcie polegało na tym, że w poszczególne dni tygodnia były realizowane różne zadania, które zostały tak dobrane, aby mogło w nich wziąć udział jak najwięcej uczniów.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze