Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Doświadczenia » Nasza szkoła
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego

30-06-2008, kategoria Nasza szkoła

12 maja br. odbyły się spotkania uczniów oddziałów zerowych z policjantem pod hasłem: „Jestem odpowiedzialnym pieszym". Na tej nietypowej lekcji dzieci poznały i utrwaliły podstawowe zasady poruszania się po drodze. Policjant omówił sposoby przechodzenia przez jezdnię. Zwrócił również uwagę na błędy popełniane przez dzieci.

Tradycyjnie ukazały się dwa numery specjalne gazetek „Kółka dwa” i „Piechurek” - tematycznie poświęcone uczestnikom ruchu drogowego. Uczniowie mogli wziąć udział w „Maratonie rozrywek dla pieszych i rowerzystów” - w którym poprzez zabawę utrwalały zasady bezpiecznych zachowań na drodze.

Dla uczniów z klas czwartych funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu przygotowali i przeprowadzili pokaz multimedialny pod hasłem „Już jutro będę kierowcą”. Przyszli rowerzyści z zaciekawieniem wysłuchali rad i przestróg dawanych przez policjantów.

Dzieci z klas młodszych odbyły wycieczki piesze po najbliższej okolicy, zwracając uwagę na niebezpieczne miejsca z punktu widzenia pieszych. IV Szkolny Tydzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym urozmaiciło szereg konkursów:

- konkurs plastyczny dla klas 0-1 i klasy specjalnej: „dokończ rysunek” - konkurs plastyczny dla klas 2-3 „...i dzieci ratują dzieci”. Najciekawsze prace zostały wyeksponowane na terenie szkoły.

Wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne jazdy na rowerze zaprezentowały drużyny z klas 5 i 6 w Szkolnym Turnieju BRD. Rywalizacja była zacięta, gdyż poziom wiadomości i umiejętności uczestników był wyrównany.

Po raz pierwszy w ramach Szkolnego Tygodnia BRD odbył się konkurs „Rowerowa frajda na komputerze” sprawdzający nie tylko sprawność manualną uczestników, ale i umiejętność przestrzegania zasad i przepisów ruchu drogowego oraz dostosowania się do wskazań znaków drogowych. Uczestniczyło w nim 62 uczniów.

Jedną z atrakcji był konkurs na piosenkę o ruchu drogowym, adresowany do uczniów klas piątych. Dzieci wykazały się dużą fantazją w tworzeniu tekstów oraz wspaniałymi możliwościami wokalnymi.

13 maja chętni uczniowie klas piątych i szóstych oraz nauczyciele przyjechali do szkoły rowerami, aby wziąć udział w akcji „Oznakuj swój rower”. Głównym jej celem było znakowanie rowerów, a tym samym zapobieganie ich kradzieżom oraz umożliwienie szybkiej i jednoznacznej identyfikacji roweru w przypadku jego odnalezienia.

Kontynuowana była akcja malowania szkolnego parkanu pod hasłem „Każdy znaczek ma swój szlaczek”. Tym razem uczestniczyli w niej rodzice uczniów klas piątych.

Dużo większy rozmach miała akcja profilaktyczna „Bezpieczny mały pasażer”. Patrole składające się z funkcjonariuszy policji, nauczycieli i uczniów kontrolowały na ulicach naszego miasta pojazdy pod względem prawidłowości przewożenia dzieci. Wszyscy kierowcy otrzymywali gadżety oraz broszurkę o bezpiecznym transporcie najmłodszych.

Uczniowie klas czwartych rozpoczęli sprawdzian na kartę rowerową. Prowadzona przez kilka miesięcy edukacja powinna wkrótce zaowocować pierwszym uczniowskim prawem jazdy.

Jedną z nowości w szkole był „Dzień mody rowerowej” promujący strój właściwie ubranego rowerzysty. Dla każdego ucznia ubranego „rowerowo” był to dzień bez obowiązkowego mundurka.

W całorocznej edukacji motoryzacyjnej zostały zawarte treści i zadania, które są kontynuacją podjętych w poprzednich latach działań, jak również uzupełnieniem i rozszerzeniem działalności z zakresu bezpieczeństwa dzieci. Akcje te miały na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych na drodze oraz utrwalenie bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań.

Prowadzone działania nie miałyby miejsca bez pomocy i wsparcia ze strony Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu, Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu, Burmistrza Zwolenia, Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu i wielu innych osób. Akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży prowadziły panie:

Ewa Borowiecka, Agata Dmuchowska, Anna Gnyś, Anna Plewicka, Bożena Tatak, Lucyna Procka.


Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze