Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Doświadczenia » Wydarzenia
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

XXX Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego
Finał w Bochni i Łapanowie

27-06-2008, kategoria Wydarzenia



XXX Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego
Finał w Bochni i Łapanowie

    W dniach 29-30 maja 2007 roku zwycięskie drużyny 16. finałów wojewódzkich walczyły w Bochni i Łapanowie o miano najlepszych w Polsce w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych.
    Po raz pierwszy w trzydziestoletniej historii finał Turnieju odbył się pod ziemią w Komorze Ważyn Kopalni Soli Bochnia 248 m pod powierzchnią. Ściślej - rozegrano dwie konkurencje: test i jazdę sprawnościową po rowerowym torze przeszkód, a wcześniej miało tam miejsce otwarcie Turnieju.

Zmijka

    Po otwarciu wszyscy startujący rozwiązywali test, a następnie zawodnicy ze szkół podstawowych pokonywali rowerowy tor przeszkód zaś gimnazjaliści zwiedzali kopalnię. Po przejechaniu toru przez wszystkich zawodników ze szkół podstawowych zmagania rozpoczęli gimnazjaliści, a uczestnicy ze szkół podstawowych udali się na zwiedzanie kopalni.
    Trzecią konkurencję zorganizowano w Miasteczku Ruchu Drogowego przy Publicznym Gimnazjum im. Janusza Kuliga w Łapanowie.

Miasteczko

    Organizatorzy zapewnili uczestnikom szereg atrakcji. Poza zwiedzeniem kopalni soli był to pokaz samochodów tuningowych zaprezentowany przez Stowarzyszenie Sportów Samochodowych w Królówce, pokaz jazdy gokartem w wykonaniu Mateusza Rzucidły (Comer TopKart Polska), podwójnego II wicemistrza Polski oraz pokaz trialu rowerowego w wykonaniu Damiana Woźniaka, a także bezpłatne korzystanie z krytej pływalni.
    Dużym zainteresowaniem, zarówno gimnazjalistów jak i uczniów szkół podstawowych, cieszyła się wystawa poświęcona Januszowi Kuligowi, czołowemu polskiemu kierowcy rajdowemu, który w lutym 2004r. tragicznie zginął na strzeżonym przejeździe kolejowym. Nie tylko chłopcy, ale także dziewczęta interesowały się przebiegim sportowej kariery Mistrza, jego działalnością społeczną na rzecz lokalnej społeczności i szkoły, której był absolwentem – między innymi wspierał swym autorytetem i również materialnie budowę miasteczka ruchu drogowego przy Publicznym Gimnazjum w Łapanowie.
    Rywalizacja była zacięta, jako że uczniowie podstawówek i gimnazjaliści wykazali bardzo dobre przygotowanie oraz wysoki poziom wiedzy i umiejętności.

Szkoły podstawowe

Test składający się z 25 pytań (odpowiedzi – wybór jednokrotny), bezbłędnie rozwiazało czworo zawodników:
    - Beata Kentowska, SP w Budziskach (śląskie),
    - Adrian Maślanka, SP nr 6 w Rzeszowie (podkarpackie),
    - Patryk Omieczyński, SP Nowe Kramsko (lubuskie),
    - Łukasz Szymczyk, SP nr 6 w Radomiu (mazowieckie),
a sześcioro popełniło zaledwie 1 błąd.

Jazda sprawnościowa po rowerowym torze przeszkód

Krzysztof Kukuła, SP w Rzykach (małopolskie), jako jedyny pokonał tor bezbłędnie i zajął pierwsze miejsce. Na drugiej pozycji sklasyfikowano dwóch zawodników, którzy popełnili po dwa błędy:
    - Piotr Gorządek, SP nr 1 w Koluszkach (łódzkie),
    - Wojciech Mydlarz SP w Rzykach (małopolskie).
Trzecie miejsce zajęli zawodnicy, którzy popełnili po trzy błędy:
    - Mateusz Bartkowiak SP nr 2 w Szubinie (kujawsko- pomorskie)
    - Karol Pecyna, SP nr 1 w Koluszkach (łódzkie)

Jazda po miasteczku ruchu drogowego

Zero punktów karnych, czyli bezbłędny przejazd wykonało 18 (37,5% startujących) zawodników:
    - Mateusz Bartkowiak – Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie (kujawsko-pomorskie)
    - Szymon Gonta – Szkoła Podstawowa w Lipie (dolnośląskie)
    - Piotr Gorządek – Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach – (łódzkie)
    - Przemysław Grymuza – Szkoła Podstawowa w Zielinie (zachodniopomorskie)
    - Sebastian Jankowiak – Szkoła Podstawowa nr 2 Wronki (wielkopolskie)
    - Krzysztof Kukuła – Szkoła Podstawowa w Rzykach (małopolskie)
    - Dawid Kusz – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 18 w Kędzierzyn Koźle (opolskie)
    - Patryk Kwiatkowski – Szkoła Podstawowa nr 2 Wronki (wielkopolskie)
    - Emil Lipniak – Szkoła Podstawowa w Komornikach (świętokrzyskie)
    - Wojciech Mydlarz – Szkoła Podstawowa w Rzykach (małopolskie)
    - Lech Paweł - Szkoła Podstawowa nr 6 w Rzeszowie (podkarpackie)
    - Karol Pecyna – Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach – (łódzkie)
    - Artur Piechowski – Szkoła Podstawowa w Jabłowie (pomorskie)
    - Bartosz Przytarski – Szkoła Podstawowa w Komornikach (świętokrzyskie)
    - Łukasz Szymczyk – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Radomiu (mazowieckie)
    - Igor Turylski – Szkoła Podstawowa w Tylicach (warmińsko – mazurskie)
    - Tomasz Wdowczyk – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Radomiu (mazowieckie)
    - Maciej Wypych – Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie (kujawsko-pomorskie)
Dziewiętnaścioro (39,6% startujących) popełniło zaledwie jeden błąd.

Gimnazja

Test

Test składający się z 25 pytań (odpowiedzi – wybór wielokrotny), bezbłędnie rozwiazał Kamil Wais - Publiczne Gimnazjum w Iwoniczu (podkarpackie) Po jednej błędnej odpowiedzi mieli:
    - Bartłomiej Boba - Zespół Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych w Przeciszowie (małopolskie)
    - Emilia Trojanowska - Publiczne Gimnazjum w Jedlińsku (mazowieckie)
Po dwa błędy popełnili:
    - Michał Mendyk - Zespół Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych w Przeciszowie (małopolskie)
    - Krzysztof Rudy - Powiatowe Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju (lubelskie)
    - Piotr Śmiłowski - Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie (świętokrzyskie)
    - Mariusz Żmuda - Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie (świętokrzyskie)

Jazda sprawnościowa po rowerowym torze przeszkód

Żadnemu z zawodników nie udało się bezbłędnie pokonać toru przeszkód. Trzeba jednak zauważyć, że jeździli na rowerach górskich, podczas gdy uczniowie szkół podstawowych na składakach. Po jednym błędzie popełnili:
    - Jakub Maślany - Publiczne Gimnazjum w Iwoniczu (podkarpackie)
    - Bartłomiej Boba - Zespół Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych w Przeciszowie (małopolskie)
Dwa błędy popełnił Mateusz Jasnowski - Gimnazjum nr 1 w Koluszkach (łódzkie)
Po trzy błędy mieli:
    - Szczepan Jakim - Gimnazjum w Turośni Kościelnej (podlaskie)
    - Mariusz Wójciak - Gimnazjum nr 1 w Koluszkach (łódzkie)
    - Bartłomiej Szczurek - Publiczne Gimnazjum w Iwoniczu (podkarpackie)v
Jazda po miasteczku ruchu drogowego

Aż 35 uczestników (72,9% startujących) przejechało po miasteczku nie popełniając błędu, w tym osiem zespołów, z których wszyscy trzej zawodnicy przejechali bezbłędnie:
    - Publiczne Gimnazjum w Białej (opolskie)
    - Gimnazjum w Bojadłach (lubuskie)
    - Gimnazjum w Drawsku Pomorskim (zachodniopomorskie)
    - Gimnazjum nr 11 w Jastrzębiu Zdroju (śląskie)
    - Gimnazjum nr 1 w Koluszkach (łódzkie)
    - Zespół Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych w Przeciszowie (małopolskie)
    - Gimnazjum w Szemudzie (pomorskie)
    - Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie (świętokrzyskie)

    Uczestnicy – zawodnicy i opiekunowie wysoko ocenili organizację finału Turnieju, o czym najlepiej może świadczyć owacja na stojąco dla koordynatora finału Turnieju, Zbigniewa Koguta, dyrektora PSP w Grabiu.
    Turniej mógł być właściwie zorganizowany, dzięki wsparciu:
- Ministerstwa Edukacji Narodowej – 50.000zł
- Polskiego Związku Motorowego – 10.000zł
- Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego – 4.000zł
- Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach – nagrody rzeczowe (6 rowerów, 3 plecaki turystyczne i inne)
- VB Leasing Wrocław – 2.200zł, materiały promocyjne
- Towarzystwa Ubezpieczeń PZM S.A. Warszawa – 2.000zł
- Starostwa Powiatowego Bochnia – 1.000zł, materiały promocyjne (książki)
- Ministerstwa Transportu – 300zł, opaski odblaskowe, kamizelki
- Banku Spółdzielczego w Łapanowie – 300zł
- Fundacji Zapobiegania Wypadkom Drogowym z Warszawy – kaski rowerowe dla wszystkich zawodników
- Urzędu Miasta Bochni – materiały promocyjne (książki)
- Kuratorium Oświaty w Krakowie – nagrody książkowe
- ARKUS – ROMET Group Podgrodzie – rower górski
- T.C. Dębica S.A. – materiały promocyjne (koszulki – 50 sztuk, czapeczki – 50 sztuk, opaski odblaskowe)
- Subaru Kraków – koszulki z nazwą Turnieju
oraz wielu innych, którzy wsparli organizatorów.




Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego
Wyniki

Szkoły Podstawowe

Klasyfikacja drużynowa

  1. Szkoła Podstawowa w Rzykach (małopolskie)

    SP Rzyki

        - Wojciech Mydlarz
        - Przemysław Kowalski
        - Krzysztof Kukuła
         opiekun: Krzysztof Paczyński

  2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach (łódzkie)
        - Mateusz Bryszewski
        - Karol Pecyna
        - Piotr Gorządek
         opiekun: Marek Kamiński
  3. Szkoła Podstawowa nr 6 w Rzeszowie (podkarpackie)
        - Paweł Lech
        - Jarosław Puzanowski
        - Adrian Maślanka
         opiekun: Lucyna Bilut
  4. Szkoła Podstawowa w Komornikach (świętokrzyskie)
        - Emil Lipniak
        - Bartosz Przytarski
        - Artur Słoma
         opiekun: Wiesław Fiecek
  5. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Radomiu (mazowieckie)
        - Łukasz Szymczyk
        - Tomasz Wdowczyk
        - Tomasz Winiarski
         opiekun: Dorota Kopycka
  6. Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie (kujawsko-pomorskie)
        - Krzysztof Bartkowiak
        - Maciej Wypych
        - Mateusz Bartkowiak
         opiekun: Stanisław Adamczyk

Klasyfikacja indywidualna

    1. Krzysztof Kukuła, SP w Rzykach (małopolskie)
    2. Karol Pecyna, SP nr 1 w Koluszkach (łódzkie)
    3. Beata Kentowska, SP w Budziskach (śląskie)
    4-5. Piotr Gorządek, SP nr 1 w Koluszkach (łódzkie)
    4-5. Wojciech Mydlarz SP w Rzykach (małopolskie),
    6-7. Paweł Lech SP nr 6 w Rzeszowie (podkarpackie)
    6-7. Mateusz Bartkowiak SP nr 2 w Szubinie (kujawsko-pomorskie)

Gimnazja

Klasyfikacja drużynowa

  1. Zespół Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych w Przeciszowie (małopolskie)

    Gim Przeciszowie

        - Michał Mendyk
        - Piotr Gancarczyk
        - Bartłomiej Boba
         opiekun: Adam Kozłowski
  2. Publiczne Gimnazjum w Iwoniczu (podkarpackie)
        - Kamil Wais
        - Bartłomiej Szczurek
        - Jakub Maślany
         opiekun: Leszek Krukar
  3. Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie (świętokrzyskie)
        - Katarzyna Prymas
        - Piotr Śmiłowski
        - Mariusz Żmuda
         opiekun: Marcin Sztuka
  4. Gimnazjum nr 1 w Koluszkach (łódzkie)
        - Mariusz Wójciak
        - Konrad Bryszewski
        - Mateusz Jasnowski
         opiekun: Jerzy Pecyna
  5. Gimnazjum w Szemudzie (pomorskie)
        - Piotr Bach
        - Piotr Pranszke
        - Mateusz Radziak
         opiekun: Jerzy Zaborowski
  6. Gimnazjum w Drawsku Pomorskim (zachodniopomorskie)
        - Daniel Furgoł
        - Norbert Korczyński
        - Krystian Mamzer
         opiekun: Czesław Faliński

Klasyfikacja indywidualna

  1. Bartłomiej Boba - Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Przeciszowie (małopolskie)
  2. Jakub Maślany - Publiczne Gimnazjum w Iwoniczu (podkarpackie)
  3. Mateusz Jasnowski - Gimnazjum nr 1 w Koluszkach (łódzkie)
  4. Piotr Śmiłowski, Mariusz Żmuda - Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie (świętokrzyskie)
  5. Piotr Gancarczyk - Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Przeciszowie (małopolskie),
    Mariusz Wójciak - Gimnazjum nr 1 w Koluszkach (łódzkie),
    Mateusz Radziak - Gimnazjum w Szemudzie (pomorskie)




Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze

  • Dnia 14-05-2009 13:05 - napisał(a) bb

    byłem tam - piękna impreza