Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Fotelik samochodowy, czyli abc bezpieczeństwa

17-08-2016, kategoria Aktualności - Porady

    Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2015 roku miało miejsce blisko 3 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. Okazuje się, że do najczęstszych zaniedbań rodziców należy nie tylko przewożenie dzieci bez fotelika, ale także nieznajomość nowych przepisów, które weszły w życie w pierwszej połowie ubiegłego roku. Jak wybrać fotelik dla dziecka? Czy można go ubezpieczyć? Czy lepiej przewozić malucha przodem, czy tyłem do kierunku jazdy?


    Kiedyś każde dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia, musiało być przewożone w foteliku. Dziś, po nowelizacji przepisów w 2015 roku, konieczność przewożenia pociech w fotelikach zależy od ich wzrostu. Dopóki dziecko nie będzie miało więcej niż 150 cm wzrostu, będzie musiało podróżować w taki właśnie sposób. Zgodnie z nowymi regulacjami dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą jeździć w pojazdach, które nie mają pasów bezpieczeństwa. Nie wolno również przewozić na przednim siedzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy, jeśli w aucie znajduje się aktywna poduszka powietrzna.

Rodzaje fotelików

    Wybór fotelika nie powinien być przypadkowy. Najlepszy będzie taki, który jest odpowiednio dobrany do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Foteliki są podzielone według kategorii wagowych. Dla noworodków i niemowląt przewożonych w pozycji leżącej używa się tzw. kołysek lub nosidełek. Zakwalifikowane są one do grupy 0/0+ i służą maluchom od urodzenia do osiągnięcia 15 miesięcy oraz wagi do 13 kg. Potem nosidełka zastępuje się fotelikami, w których starsze dzieci można już przewozić na siedząco. Dzieci w wieku do 3-4 lat należą do grupy I, i powinny być przewożone w fotelikach od 9 do 18 kg. A dla starszych - siedzenie podwyższające z oparciem czyli grupa II-III (15-36 kg).

Jaki fotelik

    Jeśli dobraliśmy już fotelik do wieku, wzrostu i wagi dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę parametry sprzętu. Wiadomo, że fotelik fotelikowi nierówny, a wysoka cena wcale nie gwarantuje dziecku bezpieczeństwa. Trzeba zwrócić uwagę na ogólną budowę fotelika, co ma decydujący wpływ na amortyzację przy uderzeniu. Najlepiej, by model był głęboki, z wysokimi i masywnymi bokami. Dużą zaletą będzie, jeśli fotelik jest wyposażony w dodatkową wkładkę, która „łagodzi kąt siedzenia” i ma pomocniczą ochronę główki. Tapicerka fotelika powinna być wykonana z przyjemnego materiału, który w przypadku dłuższych podróży nie odparzy pupy naszego maleństwa. Ze względów higienicznych ważne jest, by zewnętrzna warstwa materiału dała się łatwo zdjąć i wyprać. Boczne oparcie na ręce powinno być wygodne, chroniące jednocześnie ciało dziecka z boków. Dobrze upewnić się, czy fotelik ma regulację pochylenia oparcia. Jeśli maluch zaśnie, możemy wtedy łatwo i szybko zmienić pozycję na półleżącą, nie budząc dziecka. Koniecznie warto sprawdzić wyniki testów zderzeniowych fotelika. Przeprowadzają je niezależne organizacje konsumenckie, np. ADAC, ANWB czy OEAMTC. W tzw. crashtestach oceniany jest poziom bezpieczeństwa danego modelu. Ponadto upewnijmy się, że fotelik ma europejski certyfikat bezpieczeństwa oznaczony symbolem ECE R44.

Montaż

    Fotelik trzeba dobrze zamontować – wielu rodziców nie wie, jak to zrobić. Nie warto kupować fotelika bez wcześniejszej przymiarki w samochodzie. Oprócz długości pasów, trzeba sprawdzić stabilność mocowania. Wybierzmy taki model, który po naciągnięciu pasów zamocowany jest najsztywniej. Postępujmy według instrukcji załączonej do fotelika. Po zakończeniu montażu sprawdźmy, czy fotelik się nie porusza. To, gdzie powinniśmy zamontować fotelik, jest kwestia dyskusyjną. Najczęściej zaleca się miejsce na środku tylnego siedzenia, które jest wyposażone w trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Ponadto, jest oddalone od drzwi i zapewnia najlepszą ochronę podczas bocznego uderzenia.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

    Najbezpieczniej jest przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego? Takie położenie gwarantuje, że w chwili zderzenia głowa dziecka ma podparcie. Siły działające podczas kolizji, rozchodzą się po większym obszarze, przez co są amortyzowane i lepiej jest chroniona szyja i kręgosłup. ICRT – międzynarodowa organizacja konsumencka zaleca montowanie fotelików tyłem do kierunku jazdy jako bezpieczniejsze dla dzieci, do 5 roku życia.

Uwaga! Pamiętaj, że na tylnej półce nie wolno kłaść żadnych przedmiotów, bo mogą spaść podczas hamowania!


Ubezpieczenie?

    Od lipca br. kupując jeden konkretny rodzaj fotelika - Axkid, rodzice mogą aktywować ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dziecka oraz casco fotelika. Oczywiście, we wskazanej firmie, dokładnie w Gothaer TU SA.

    Fotelik, który był w samochodzie podczas kolizji lub wypadku, traci właściwości ochronne i powinien być wymieniony. Nawet, jeżeli dziecko nie ucierpiało, a fotelik nie został uszkodzony - zasada wymiany obowiązuje. Klient, który skorzystał z tego ubezpieczenia, może ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 90 proc. ceny fotelika, pod warunkiem, że dystrybutor, albo producent wystawi zaświadczenie o utracie jego właściwości ochronnych. Ubezpieczenie NNW dziecka zapewnia też całodobową ochronę malucha, także poza pojazdem. Polisa jest ważna przez 12 miesięcy i działa w całej Europie. Poza ochroną od następstw nieszczęśliwych wypadków, która obejmuje dziecko przez 12 miesięcy, również poza pojazdem, fotelik jest ubezpieczony nie tylko od uszkodzenia czy zniszczenia, ale także, jeśli był zamontowany w aucie, które został skradzione.


Źródło (tekst i zdjęcia):
Gothaer TU S.A. i Grupa BRM

Ekspert Anna Materny, Dyrektor Biura Produktów Detalicznych Gothaer TU SA, odpowiada:

- Co tak naprawdę obejmuje ubezpieczenie casco fotelika i NNW dziecka?

Ubezpieczenie zapewnia ochronę dziecka w przypadku nieszczęśliwego wypadku (suma ubezpieczenia NNW wynosi 10 tys. zł) oraz chroni fotelik dziecięcy przewożony w pojeździe. Zakres ochrony obejmuje: świadczenie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu dziecka, będącego następstwem nieszczęśliwego wypadku, uszkodzenie lub zniszczenie fotelika dziecięcego powstałe w wyniku kolizji, kradzież fotelika wraz z pojazdem.

- Czy stłuczka na parkingu jest kolizją?

Zgodnie z definicjami zawartymi w OWU, kolizja jest zdarzeniem drogowym, które spełnia łącznie trzy warunki. Po pierwsze w wyniku zdarzenia powstała szkoda w pojeździe. Po drugie: ubezpieczone dziecko było prawidłowo zapięte w foteliku. Po trzecie: zdarzenie drogowe zostało potwierdzone przez policję.

Czy ubezpieczenie NNW dziecka obowiązuje wyłącznie, gdy dziecko przebywa w samochodzie?

Nie. Ubezpieczenie obejmuje ochroną dziecko także poza pojazdem, 24 h/dobę na terenie Polski oraz całej Europu. Polisa działa 12 miesięcy i jest aktywowana w prosty sposób (wystarczy podać imię, nazwisko i PESEL dziecka).
Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze