Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Przewodnik bezpiecznego kierowcy

16-08-2016, kategoria Aktualności - Porady

    Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, zbyt duża prędkość, niezapięte pasy, nieuwaga, ale przede wszystkim niesprawny samochód i nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa – to tylko niektóre przewinienia polskich kierowców. O czym warto pamiętać? Między innymi o:1. Przegląd to podstawa

    Każdy samochód powinien być sprawny - to pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów i niespodzianek. Przegląd samochodu powinien być wykonywany systematycznie. – Z danych Mondial Assistance wynika że jedną z najczęstszych awarii, do których wzywana jest pomoc drogowa to nierównomierna praca silnika, problemy z jego uruchomieniem, przebita opona i rozładowany akumulator – podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. W ramach profilaktyki powinieneś sprawdzać funkcjonowanie najważniejszych zespołów Twojego pojazdu, a przede wszystkim układu hamulcowego, zawieszenia oraz amortyzatorów.

2.Najważniejsze elementy, które oceni diagnosta:

 • stan akumulatora i silnika
 • odpowiedni poziom płynów: hamulcowego, chłodniczego oraz stan oleju silnikowego
 • stan układu hamulcowego, pomiar siły hamowania
 • układ kierowniczy, układ zawieszenia
 • stan amortyzatorów
 • działanie oświetlenia: reflektory halogenowe, prawidłowe ustawienie świateł itd.

    Pamiętaj, że dobry stan techniczny pojazdu to nie tylko gwarancja bezproblemowego przejścia przeglądu technicznego, ale również dbanie o swoje bezpieczeństwo, pasażerów i innych użytkowników dróg.

3. Uszkodzona szyba

    Nie potrzeba stłuczki, by uszkodzić szybę w samochodzie - czasem wystarczy kamyk, lub kawałek żwiru. Najczęściej spotykane pęknięcia to tzw. „bycze oko”, czyli okrągłe uszkodzenie o średnicy ok 1 cm lub „gwiazdka” - promieniście odchodzące od centralnego punktu pęknięcia. Wymiana całej szyby to duży wydatek. – Warto pamiętać, że przed skutkami finansowymi, związanymi z koniecznością naprawy lub wymiany szyby chroni nas Ubezpieczenie Auto Szyba, np. w naszym Towarzystwie. Nie jest co prawda obowiązkowe, ale wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Często czynnikiem decydującym o zakupie ubezpieczenia jest to, że zgłoszenie wymiany lub naprawy szyby nie powoduje utraty zniżek na OC lub autocasco - podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

4. Opony pod kontrolą

    Stan bieżnika i ciśnienie opon ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również na zużycie paliwa. Nie zapominajmy o kontroli ciśnienia w oponach. Jest to jedno z najczęstszych zaniedbań kierowców. Warto również pamiętać, że:

 • W przypadku opon młodszych niż pięć lat musisz kontrolować ciśnienie raz na miesiąc i przed każdą dłuższą podróżą. Jeśli Twoje opony są starsze i zużyte, powinieneś robić to częściej.
 • Sprawdzając ciśnienie, pamiętaj, że opony powinny być zimne.
 • Poziom ciśnienia powinien być zgodny z zaleceniami producenta. Wytyczne dla każdego modelu samochodu znajdziesz w instrukcji pojazdu.
 • Zbyt niskie ciśnienie może skrócić żywotność opony. Gdy jest nieprawidłowe - prowadzi do nierównomiernego ścierania i szybszego zużycia, a to prosta droga do utraty kontroli nad samochodem.
 • Nie zapomnij również o sprawdzeniu koła zapasowego.

Ważne:
 • Ciśnienie możesz sprawdzić w dowolnym warsztacie samochodowym lub samodzielnie za pomocą specjalnego ciśnieniomierza (wystarczy przyłożyć urządzenie do wentyla i odczytać wynik).
 • Jeśli podczas podróży czujesz, że znacznie zmniejszył się komfort jazdy, możesz użyć kompresora dostępnego na stacjach benzynowych.

5. Jak samodzielnie i bezpiecznie wymienić oponę?

 • Znajdź odpowiednie miejsce do postoju. Włącz światła awaryjne i rozstaw trójkąt ostrzegawczy zgodnie z przepisami (na terenie zabudowanym tuż za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 m, poza terenem zabudowanym w odległości 30-50 m, na drodze ekspresowej lub autostradzie w odległości 100 m).
 • Jeśli wieziesz pasażerów, poproś ich o opuszczenie auta. Zawsze warto, aby wszyscy pasażerowie założyli kamizelki. W niektórych krajach oraz na autostradach istnieje obowiązek kamizelek.
 • Wyjmij koło zapasowe, podnośnik i klucze, a następnie ustaw koła w kierunku „na wprost”. Zaciągnij hamulec ręczny, wrzuć bieg pierwszy lub wsteczny (w przypadku skrzyni automatycznej przestawiamy lewarek na P).
 • Najpierw zdejmij kołpak (w przypadku felg stalowych). Za pomocą klucza poluzuj śruby, by po podniesieniu auta można je było odkręcić.
 • Użyj lewarka i podnieś auto do poziomu, w którym uszkodzona opona znajdzie się parę centymetrów nad podłożem. Odkręć śruby i energicznie – zaczynając od góry – ciągnij koło do siebie.
 • Nałóż koło zapasowe i dokręć śruby metodą krzyżową – tzn. po wkręceniu śruby po jednej stronie zacznij wkręcać tę z naprzeciwka. Na koniec sprawdź poziom ciśnienia w oponie.

6. Fotelik dla dziecka

    Zgodnie z nowelizacją przepisów, obowiązek przewożenia dziecka w foteliku zależy od jego wzrostu – do 150 cm dziecko musi podróżować w foteliku. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy i najdroższy fotelik nie zapewni dziecku bezpieczeństwa, jeśli nie jest dobrze zamontowany. O czym warto pamiętać?

 • Dobierz fotelik do wzrostu i wagi dziecka.
 • Nigdy nie kupuj fotelika bez jego wcześniejszej przymiarki w samochodzie.
 • Sprawdź długość pasów i stabilność mocowania w aucie.
 • Najlepiej przewoź dzieci tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego? Gwarantuje to, że w chwili zderzenia czołowego głowa dziecka będzie miała podparcie, a uderzenie będzie amortyzowane (dzięki czemu nie dojdzie do uszkodzenia szyi i kręgosłupa).

7. Zwierzak w podróży

    Wiele osób podróżuje ze zwierzętami – zabiera je na wakacje, ferie zimowe, wypady za miasto. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że podczas kolizji, niezabezpieczony odpowiednio pupil może ucierpieć. Jak powinniśmy transportować czworonogi?

 • Lepiej unikać przewożenia zwierząt na fotelu obok kierowcy lub na desce rozdzielczej.
 • Pamiętaj, że koty i małe psy (do 10 kg) należy przewozić w unieruchomionym transporterze.
 • Transporter warto przypiąć pasami do tylnego siedzenia (najlepiej bokiem do kierunku jazdy).
 • Dobrym rozwiązaniem dla małego psa, kota, szynszyla czy świnki morskiej jest odpowiedni, zamykany koszyk lub klatka, którą trzeba dodatkowo zabezpieczyć.

8. Ubezpieczenie OC, AC oraz Assistance

    Przed podróżą warto sprawdzić, w których państwach działa nasze ubezpieczenie OC. Polisa wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela jest ważna w krajach Unii Europejskiej oraz w: Andorze, Chorwacji, Norwegii, Islandii, Lichtensteinie, Serbii i Szwajcarii. Jeśli będziemy podróżować np. przez Albanię, Czarnogórę, Rosję czy Ukrainę, musimy pamiętać o zabraniu tzw. Zielonej Karty. – Przed wyjazdem sprawdźmy ważność naszych polis. Jeśli nie opłacimy ubezpieczenia w terminie możemy być narażeni na dodatkowe koszty, w tym pokrycie wyrządzonych przez nas szkód – podkreśla Marek Dmytryk z Gothaer TU SA. Autocasco nie jest obowiązkowe, ale warto rozważyć wykupienie polisy. Dobrze zweryfikować, czy nasze AC obejmuje swoim zakresem tylko obszar Polski , czy również Europy. – Nie każda osoba, która wykupuje AC korzysta z opcji dodatkowej ochrony w przypadku zaistnienia kradzieży. Warto sprawdzić przed wyjazdem jaki mamy zakres posiadanego ubezpieczenia auto casco. Jeśli jednak za granicą będziemy parkować samochód poza miejscami strzeżonymi, warto rozważyć tę ewentualność i zmodyfikować zakres posiadanej ochrony o dodatkowe opcje – mówi Marek Dmytryk. A dla kogo Assistance? Dla wszystkich osób, które chcą mieć dodatkową ochronę w przypadku sytuacji awaryjnych. Mowa, oczywiście, o pomocy mechanika, holowaniu pojazdu, samochodzie zastępczym etc.

Ważne:

    Ubezpieczenie, które ma w swoim zakresie także holowanie pojazdu, może okazać się ratunkiem dla naszego portfela. Koszt przywiezienia na lawecie samochodu zza granicy może wynosić kilka tysięcy złotych. Jest on, oczywiście, uzależniony od trasy holowania, terminu – czy jest to dzień powszedni, czy święto, opłat związanych z korzystaniem z dróg, np. autostrad oraz masy holowanego pojazdu.


Opracowanie: Eksperci Gothaer TU S.A.
Zdjęcie i infografika: Gothaer TU S.A
Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze