Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » AktualnoÅ›ci
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Dobre maniery przydatne podczas jazdy rowerem

21-08-2015, kategoria Aktualności - Porady

    Rower to coraz popularniejszy Å›rodek transportu. Z każdym dniem przybywa amatorów jednoÅ›ladów, niestety nie wszyscy przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeÅ„stwa i kultury w stosunku do innych użytkowników ulic i chodników. Jak być uprzejmym i kulturalnym rowerzystÄ…? Jak nie stwarzać zagrożenia? Oto kilka dobrych rad przygotowanych przez firmÄ™ Europ Assistance Polska, które przydadzÄ… siÄ™ podczas jazdy rowerem.

    Jak wynika z Badania Rowerowego Europ Assistance Polska rowerzyÅ›ci czujÄ… siÄ™ dość bezpiecznie (81%) na drogach podczas jazdy rowerem, jednak 52% z nich uważa, że inni rowerzyÅ›ci nie zachowujÄ… odpowiednich zasad bezpieczeÅ„stwa.

    Co zatem robić abyÅ›my czuli siÄ™ bezpiecznie na drodze i sami nie stwarzali zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

  • BÄ…dźmy czujni! Rowerzysto, na drodze jesteÅ›my bardziej narażeni na niebezpieczeÅ„stwo, niż kierowcy. Nie chroni nas, ani karoseria, ani poduszki powietrzne. Co za tym idzie powinniÅ›my stosować zasadÄ™ ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg – przewidujmy i reagujmy z wyprzedzeniem!

  • Współpracujmy z kierowcami! JadÄ…c na rowerze jesteÅ›my współuczestnikami ruchu drogowego. Gdy tylko jest to możliwe i z zachowaniem ostrożnoÅ›ci, ustÄ™pujmy miejsca szybszym pojazdom. Sznur samochodów ciÄ…gnÄ…cych siÄ™ za naszym jednoÅ›ladem może wywoÅ‚ywać skrajnie negatywne emocje, a wystarczy odrobina dobrych chÄ™ci – możemy podzielić siÄ™ drogÄ…. Ta sama zasada dotyczy oczywiÅ›cie kierowców samochodów, którzy powinni zostawić miejsce dla rowerzystów i również współpracować z innymi uczestnikami drogi.

  • Chodniki sÄ… dla pieszych! Wielu rowerzystów korzysta z chodników. Czasem podyktowane jest to brakiem dostÄ™pnej przestrzeni dla rowerów, innym razem poczuciem bezpieczeÅ„stwa rowerzystów. Nawet jeÅ›li jedziemy po chodniku, to warto pamiÄ™tać, że jesteÅ›my tam tylko gośćmi. Nie dzwoÅ„my, nie krzyczmy na pieszych, nie jedźmy z zawrotnÄ… prÄ™dkoÅ›ciÄ… i slalomem. Uszanujmy pieszych w ich przestrzeni.

  • Pasy wyjÄ…tkowe miejsce TYLKO dla pieszych! Niestety niektórzy cykliÅ›ci nie zwracajÄ… na to uwagi. Przez pasy rower należy przeprowadzić. Zabronione jest przejeżdżanie przez zebry rowerem, a tym bardziej wjeżdżanie na nie z impetem.

  • Åšcieżki rowerowe dla rowerów! Mamy swojÄ… miejskÄ… przestrzeÅ„ - Å›cieżki rowerowe. Nie jest ich dużo, ale gdy już sÄ… - korzystajmy wÅ‚aÅ›nie z nich. SÄ… one zaprojektowane i przystosowane specjalnie dla jednoÅ›ladów. Można na nich bezpiecznie przejeżdżać przez skrzyżowania. Na Å›cieżkach oczywiÅ›cie obowiÄ…zuje ruch prawostronny.

  • Stanowcze NIE dla jazdy pod prÄ…d! Droga jednokierunkowa lub zakaz wjazdu (chyba, że znaki stanowiÄ… inaczej lub na ulicy narysowane sÄ… kontrapasy) dotyczÄ… również jednoÅ›ladów. Jazda pod prÄ…d to nie tylko Å‚amanie przepisów, ale też niebezpieczne zachowanie. Nie wprowadzajmy w błąd innych kierowców – może grozić to kolizjÄ…!

  • BÄ…dźmy widoczni i przewidywalni! Wyraźnie zaznaczajmy swojÄ… obecność na drodze - oprócz obowiÄ…zkowego oÅ›wietlenia, zadbajmy o widoczny strój lub np. odblaski. Zawsze sygnalizujmy zmianÄ™ kierunku jazdy, włączanie siÄ™ do ruchu czy omijanie przeszkód. Im bardziej nas widać, im wyraźniej pokazujemy swoje zamiary, tym jesteÅ›my bardziej bezpieczni.

  • Przewidujmy i ubezpieczmy siÄ™! Mimo szczerych chÄ™ci nie wszystkie sytuacje na drodze da siÄ™ przewidzieć. Czasem wystarczy chwila nieuwagi innego użytkownika drogi, by doszÅ‚o do niebezpiecznego zderzenia. Co w takiej sytuacji? Wiele firm ubezpieczeniowych w swojej ofercie posiada ubezpieczenia OC, które w przypadku gdy wyrzÄ…dzisz szkodÄ™ podczas jazdy na rowerze, gwarantuje pomoc. PrzykÅ‚adem takiej polisy może być Pomoc Rowerowa od Europ Assistance Polska. Ubezpieczenia nie sÄ… obowiÄ…zkowe, ale mogÄ… okazać siÄ™ bardzo przydatne.

  • Nie blokujmy! ZatrzymujÄ…c siÄ™ czy to na drodze, czy na Å›cieżce rowerowej nie róbmy tego gwaÅ‚townie i na Å›rodku. Należy dać szansÄ™ innym na to, aby nie musieli ostro hamować. Natomiast, gdy zostawiamy swój jednoÅ›lad przypiÄ™ty do sÅ‚upów, znaków czy barierek, róbmy to tak aby piesi mogli spokojnie go ominąć, nie wchodzÄ…c np. na trawnik.





Polub Nas na Facebook-u :-)



Dodaj komentarz
Kod weryfikuj¹cy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imiÄ™(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze