Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Przyznano nagrody V edycji konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

02-12-2014, kategoria Aktualności - Porady

    28 listopada 2014 roku w Warszawie odbył się uroczysty finał konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Po raz piąty wyróżniono osoby, instytucje, organizacje, media i firmy szczególnie zasłużone dla poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce.

    Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jego założeniem jest uhonorowanie i promowanie inicjatyw, które zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym aktywnie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Patronat nad konkursem objęła Maria Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju.

    Otwierając uroczystość wręczenia nagród Bartłomiej Morzycki, Prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, Przewodniczący Kapituły Nagrody, powiedział: „Stan bezpieczeństwa na drogach w Polsce stopniowo się poprawia. Jeszcze wiele nam brakuje do pełnej satysfakcji niemniej fakt, że z roku na rok mamy mniej wypadków i ofiar jest między innymi w pewnej mierze zasługą osób i instytucji dziś nominowanych i nagradzanych. Większość naszych laureatów prowadzi długofalowe konsekwentne działania a one właśnie są najskuteczniejsze dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.”
    Natomiast Agata Foks, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zwracając się do wszystkich uczestników konkursu i gości gali powiedziała: „Edukacja w zakresie bezpiecznej jazdy samochodem i kształtowanie dobrych nawyków na drodze wśród Polaków, ma kluczowe znaczenie dla poprawy naszego bezpieczeństwa. Chodzi o to, by zaszczepić zawczasu pozytywne wzorce zachowań związane z poruszaniem się po drodze: i jako pieszy, i jako pasażer, i jako kierowca. Dziękuję za wszystkie Państwa działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego i życzę dalszych sukcesów w imieniu swoim, oraz Zastępcy Przewodniczącego Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Sekretarza Stanu Zbigniewa Rynasiewicza.”

    Nagrodę w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku otrzymała Diecezja Zamojsko-Lubaczowska za szczególne zaangażowanie księży w propagowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży. Za popularyzowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez cykl audycji w Radiu Katolickim Zamość i systematyczne szkolenie osób kierujących ruchem drogowym dla zabezpieczenia pielgrzymek.
    Do nagrody w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku nominowana była również Fundacja TRANS.ORG i Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.

    Telewizja Polska S.A. w Krakowie otrzymała nagrodę w kategorii Media Roku za wieloletnią realizację programów telewizyjnych: „Jedź bezpiecznie” i „Jak uniknąć mandatu” we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krakowie. Oba programy zdobywają wysokie oceny widzów i krytyków w całej Polsce. Ich celem jest promocja bezpiecznych zachowań na drodze wśród całego społeczeństwa, począwszy od najmłodszych dzieci, poprzez młodzież i dorosłych użytkowników dróg.
    W kategorii Media Roku Kapituła Nagrody nominowała również Gazetę Wyborczą i Radio Tok FM.

    W kategorii Instytucja Publiczna Roku nagrodzona została Szkoła Podstawowa im. ks. Tadeusza Adama Leszczyńskiego w Mikłusach. Statuetka finalisty została jej przyznana za szczególne aktywne propagowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród młodzieży szkolnej. Za ponadprzeciętne wyniki i sukcesy, jakie uczniowie tej szkoły odnoszą w konkursach i programach, których tematyka dotyczy bezpieczeństwa drogowego. Za przeprowadzenie razem z uczniami szeregu akcji edukacyjnych, które doprowadziły do sfinansowania inwestycji i działań władz lokalnych poprawiających bezpieczeństwo drogowe w najbliższym otoczeniu.
    W kategorii Instytucja Publiczna Roku nominowana była również Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i I Katedra i Klinika Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

    Nagrodę w kategorii Firma Roku otrzymała firma Carefleet S.A. za ogólnopolską kampanię społeczną Carefleet Odblaskowi.pl. Celem kampanii jest propagowanie noszenia elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność pieszego i rowerzysty. Osią kampanii są wydarzenia w centrach handlowych prowadzone w całej Polsce, podczas których rozdawane są bezpłatne opaski odblaskowe, a przeszkoleni animatorzy prowadzą z najmłodszymi zajęcia w formie gier i zabaw edukacyjnych.
    Do nagrody w kategorii Firma Roku nominowana była również firma Statoil Fuel & Retail Sp. z o.o. i ŠKODA Polska.

    W kategorii Osoba Roku finalistkami okazały się Pani Karolina Chemicz i Lidia Gajdas, zwane również „odblaskowymi radnymi”. Panie otrzymały nagrodę za ogromne osobiste zaangażowanie w poprawianie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Za wszechstronne i konsekwentne promowanie odblasków, jako elementów niezbędnych do poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, czego wyrazem jest m.in. akcja „A WIDZISZ Bądź widoczny Bądź bezpieczny”. Za nieszablonowe, poruszające wyobraźnię działania profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa drogowego takie jak akcja „Ostatnie pożegnanie pirata drogowego”.

     Nominowani do nagrody w tej kategorii byli również: Joanna Radecka – Dyrektor Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Głubczycach i mł. chor. Łukasz Żuk – żołnierz 1 brzeskiego pułku saperów.

    Opisy wszystkich nominowanych znajdują się na stronie: http://www.pbd.org.pl/wydarzenia/single/id/891

    W skład Kapituły Nagrody „Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2014” weszli: Agata Foks (Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), Marcin Ślęzak (Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego), Jerzy Zaborowski (Dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża), Romuald Chałas (Prezes Automobilklubu Polskiego), Mariusz Mankiewicz (wiceprezes zarządu DEKRA Polska), Danuta Gut (Dyrektor Biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu), Bartłomiej Morzycki (Prezes PBD – przewodniczący Kapituły), Piotr Sikorski (członek zarządu PBD), Andrzej Grzegorczyk (wiceprezes PBD), Jacek Wojciechowicz (członek zarządu PBD), Maciej Wroński (członek zarządu PBD).

    Do udziału w uroczystości rozdania nagród zaproszeni zostali przedstawiciele m.in. władz państwowych i samorządowych, organizacji pozarządowych, służb publicznych, środowisk naukowych, firm prywatnych. Wszystkie te instytucje i osoby łączy wspólny cel, jakim jest działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.


Na zdjęciach:

Laureaci certfikatów Partnerstwa.


Laureaci nagród.

Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze