Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

HAŁCNOWSKI PIKNIK BRD

17-10-2014, kategoria Aktualności - Porady

HAŁCNOWSKI PIKNIK BRD    Rada Osiedla Hałcnów (jednostka pomocnicza Rady Miejskiej Bielska-Białej), wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Hałcnowa, zaniepokojona coraz bardziej powszechnym lekceważeniem obowiązujących przepisów, a w konsekwencji postępującym wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, podjęła działania mające na celu szerzenie edukacji komunikacyjnej i propagowanie zasad bezpiecznego uczestniczenia w ruchu.

    Przygotowano kampanię dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym, która została skierowana bezpośrednio do kierowców i innych uczestników ruchu, ale także do osób towarzyszących i bliskich, mających wpływ na decyzję kierowcy o uczestniczeniu w ruchu w stanie nietrzeźwym, bądź w sposób zagrażający bezpieczeństwu ruchu i mogących temu zapobiec. Osoby bliskie, emocjonalnie związane z kierującymi pojazdami, mogą i powinny mieć duży wpływ na podejmowane decyzje o sposobie uczestniczenia w ruchu i o przestrzeganiu przepisów prawa o ruchu drogowym. Dużą grupę adresatów stanowią najmłodsi uczestnicy ruchu, a także seniorzy, którzy często nie zdołali się dostosować do warunków stałego wzrostu natężenia ruchu i jego dynamiki – szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności.

    Po raz pierwszy (realizowana od szeregu lat) formuła Hałcnowskiego Dnia Sportu została rozszerzona o szereg działań z zakresu popularyzowania zasad bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym, które opatrzono nazwą Piknik bezpieczeństwa ruchu drogowego. Już w połowie sierpnia utworzono na Facebooku nową stronę https://www.facebook.com/piknikbrd. Dzięki współpracy z Samorządem Zachodniopomorskim mogliśmy umieszczać na niej wszelkie artykuły, zdjęcia, filmy i inne materiały związane z prowadzoną tam akcją „Trzeźwy kierowca”, zainicjowaną po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim. Wykorzystano też materiały Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z akcji „Powstrzymaj pijanego kierowcę”. Na hałcnowskim portalu www.halcnow.pl uruchomiony został nowy dział „PIERWSZA POMOC”, w którym umieszczone zostały artykuły instruktażowe o sposobach udzielania pierwszej pomocy. Zaplanowano szereg spotkań policji z mieszkańcami naszego osiedla – pierwsza pogadanka z seniorami odbyła się w połowie września, kolejne spotkania zaplanowano na listopad.

    W niedzielę 21 września, wraz z Hałcnowskim Dniem Sportu JESIEŃ 2014, odbył się pierwszy piknik BRD. Na terenie ogrodu parafialnego usytuowano kilka stoisk oferujących zajęcia popularyzujące przepisy i zasady ruchu drogowego i sposoby udzielania pierwszej pomocy, oraz prezentujące najnowszą technikę drogową. Na dwóch stoiskach można było uczyć się udzielania pierwszej pomocy – z wykorzystaniem fantomów osób dorosłych oraz niemowląt. Rozdawane były ulotki prezentujące tok postępowania w przypadku uczestniczenia w wypadku drogowym. OSP Hałcnów obsługiwała też cieszący się dużą popularnością symulator zderzeń udostępniony przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Pod rozłożonym namiotem usytuowano stoisko z książkami i stoisko z konkursami oraz zabawami dla dzieci.

    Policja drogowa przyjechała kilkoma samochodami – był tzw. wóz prewencyjny z rowerami i sprzętem pozwalającym wytyczyć rowerowy tor przeszkód, a także tor do prób poruszania się w alkogoglach. Chętni mogli zwiedzić, a nawet dać zamknąć się w samochodzie przeznaczonym do przewożenia przestępców. Najmłodsi z ciekawością przebierali się w rynsztunek funkcjonariusza policji (specjalna zbroja, kask, tarcza i pałka). Na placu zobaczyć także było można osławioną czarną Vectrę na cywilnych numerach rejestracyjnych. Oprócz samochodów policyjnych można było także obejrzeć wóz bojowy naszej OSP oraz samochód Straży Miejskiej. Zaprezentowany także został tzw. znak zmiennej treści – czyli to, co już wkrótce może być dość często spotykane na naszych drogach (znak składający się z szeregu diod, umożliwiający wyświetlanie każdego znaku pionowego).

    Za udział w konkursach i zabawach uczestnicy pikniku nagradzani byli lizakami, płytkami CD „Dzieci bezpieczne na drodze” oraz zabawkami i elementami odblaskowymi.

    Warto dodać, że patronat honorowy nad piknikiem BRD objął wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej, Przemysław Drabek, zaś patronat medialny Polskie Radio Katowice, którego redaktor Andrzej Ochodek przeprowadzał wywiady z organizatorami i uczestnikami naszej zabawy. Relację z wydarzenia można znaleźć na forum strony www.halcnow.pl (pod podanym wyżej adresem), a także na portalu Super Nowa pod adresem http://www.super-nowa.pl/osiedla-cat/art-dzien-sportu,566#tresc

    Nasza akcja nie kończy się na jednorazowym zorganizowaniu pikniku. Nadal kolejne informacje i relacje zamieszczane będą na Facebooku pod podanym wyżej adresem i nadal na portalu hałcnowskim będą umieszczane kolejne artykuły o pierwszej pomocy.

    Fotoreportaż z wydarzenia można obejrzeć pod adresem: http://www.super-nowa.pl/osiedla-cat/art-dzien-sportu,566,p-foto,0#!prettyPhoto

Patronem medialnym kampanii jest Polskie Radio Katowice.
Patronat nad kampanią i organizacją pikniku objął Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Bielska-Białej, Pan Przemysław Drabek.

Partnerzy i realizatorzy kampanii:

 • Rada Osiedla Hałcnów
 • Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Hałcnowa
 • Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej – Wydział Ruchu Drogowego
 • Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej
 • Grupa IMAGE Sp. z o.o. Warszawa
 • APM Konior-Piwowarczyk-Konior Sp. z o.o. Bielsko-Biała
 • Parafialno-Szkolny Klub Sportowy „Beskidy” – Hałcnów
 • Gimnazjum nr 6 w Bielsku-Białej
 • Szkoła Podstawowa nr 28 w Bielsku-Białej
 • Samorząd Zachodniopomorski (współpraca)
 • Forget Me Not Zabezpieczenia Medyczne
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Hałcnowie
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Kryspinowie (współpraca)

Bronisław Szafarczyk
z-ca przewodniczącego Rady Osiedla Hałcnów
v-ce prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Hałcnowa
Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze