Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Czy nosimy odblaski, chociaż są obowiązkowe?

08-10-2014, kategoria Aktualności - Porady

Czy nosimy odblaski, chociaż są obowiązkowe?    Po zmroku, na terenie niezabudowanym, dzieci już od dawna mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Od 31 sierpnia br. przepis ten dotyczy także dorosłych. Czy wszyscy, którzy powinni, stosują się do tych zasad? Nie mamy wątpliwości – na pewno nie.

    Nie chcemy epatować opisami tragedii. Nie wspomnimy o ostatnich przypadkach, kiedy kierowca nie dostrzegł pieszego idącego poboczem, albo przechodzącego po zmroku na drugą stronę jezdni i nie zdążył zahamować. Pogrzeby ofiar odbywają się w różnych regionach Polski, rodziny rozpaczają.

    Nie możemy stwierdzić z całą pewnością, że odblask to stuprocentowa gwarancja bezpieczeństwa. Chciałoby się jednak głośno wołać: ludzie, dajcie sobie szansę. Załóżcie kamizelkę, opaskę, kupcie buty lub kurtkę, które „świecą”!

Przypomnijmy przepisy:

“Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Przepisów ust. 1-4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.”

(Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym, Dz. U. poz. 991)

    Za brak odblasków grozi mandat od 20 do nawet 500 zł. Pytanie, czy są to przepisy egzekwowalne. Na pewno za każdym pieszym nie będzie chodził policjant. Tyle tylko, że to wyjątkowo słaby argument i nie powinniśmy go używać. Przeciwnie w naszym wspólnym i każdego indywidualnie interesie jest noszenie odblasków nie tylko poza, ale także w obszarze zabudowanym. Także tu kierowcy mają często ograniczoną widoczność, a droga hamowania samochodu jest niezmienna. W przypadku samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 m. Przy prędkości 90 km/h – 90 m. Kiedy jest ciemno, nieoświetlonego pieszego praktycznie nie widać. Jeśli ma odblaski, można go w światłach samochodu zobaczyć już nawet z odległości 150 m. Jest różnica?

    W ubiegłym roku w samej tylko Warszawie w 1204 wypadkach zginęło 21 pie¬szych, a 140 było rannych. W całej Polsce wielokrotnie więcej.

    Przypominamy i apelujemy do Nauczycieli, Rodziców, Babć, Dziadków, Dzieci! Nie wstydźcie się, proście i zmuszajcie innych do noszenia odblasków. Ale zacznijcie od siebie. To nie jest wielki koszt. O wiele więcej pieniędzy tracimy na naprawdę zbędne rzeczy.

    Publikujemy też przygotowany w Praskiej AutoSzkole materiał graficzny, który powinien Was przekonać. Korzystajcie z niego i pokazujcie innym.


Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze