Nauczyciele » Policja radzi
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Dzieci na quadach

10.06.2008, kategoria Policja radzi

Pytanie: 17-letnia dziewczyna ranna w wypadku quada – informuje „Gazeta Wyborcza Olsztyn”. Do zdarzenia doszło około godziny 15 w gminy Miłki koło Giżycka. Jeżdżąca po łące niezarejestrowanym quadem 16-latka podczas skręcania nie dostosowała prędkości do istniejących warunków. Pojazd wywrócił się. 17-letnia pasażerka złamała palec u nogi i doznała ogólnych potłuczeń. Obie dziewczyny były trzeźwe. Jechały bez kasków ochronnych. Co prawo mówi o korzystaniu z czterokołowych motocykli? Czy dzieci mogą nimi jeździć?

Odpowiedź: W ostatnim czasie na naszych drogach pojawiło się sporo quadów. Co mówi prawo o poruszaniu się nimi? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 28 lipca 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów, pojazdy te powinny spełniać wymagania techniczne stosowane do motocykli trójkołowych kategorii L5e, chyba że przepisy dotyczące homologacji stanowią inaczej. Jeżdżąc takim pojazdem należy spełniać takie wymagania techniczne jak przy poruszaniu się motocyklem, tj. należy używać hełmów ochronnych. Quady poruszające się po drogach publicznych muszą być zarejestrowane, posiadać tablice rejestracyjne, mieć aktualne ubezpieczenie OC pojazdu.

Obojętnie gdzie używa się quada - czy na drodze publicznej i niepublicznej - posiadacz pojazdu ma obowiązek ubezpieczyć pojazd. Ponadto kierujący powinien posiadać uprawnienia do kierowania. Zgodnie z art. 88 ustawy prawo o ruchu drogowym, do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla, uprawnia prawo jazdy kategorii B1. Jest ona niższej rangi niż kat B, więc posiadanie kat. B uprawnia też do kierowania wspomnianym pojazdem. Jeżeli quad będzie zarejestrowany jako motorower, osoba pełnoletnia, czyli taka, która skończyła 18 lat nie musi posiadać uprawnień do kierowania motorowerem, jednakże osoba w wieku od 13 do 18 lat powinna posiadać kartę motorowerową. Kierujący pojazdem samochodowym czterokołowym zarejestrowanym jako ciągnik rolniczy będzie zmuszony do korzystania z tego pojazdu jak z typowego ciągnika rolniczego z pełnymi konsekwencjami - obowiązuje go zakaz ruchu po drodze ekspresowej, musi wyposażyć pojazd w trójkątną tablicę wyróżniającą pojazd wolny, dwa boczne lusterka, gaśnicę itp. Tak więc również na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów przez ich pociechy. Dziecko do 10 lat na drodze publicznej nie może kierować jakimkolwiek pojazdem, z wyjątkiem kierowania rowerem pod opieką osoby dorosłej. Nie ma natomiast bezpośredniego zakazu kierowania pojazdem poza drogą publiczną. Jednak należy zastosować art. 1 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym, który odnosi się do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, gdzie ustawodawca określa, że przepisy stosuje się, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu. W przypadku dziecka kierowanie wymienionym quadem jest sytuacją zagrażającą jego zdrowiu i życiu. Dziecko w tym wieku z pewnością nie jest sprawne pod względem fizycznym ani psychicznym do kierowania takim pojazdem.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze

  • Dnia 08-03-2010 23:10 - napisał(a) Pawel

    A jak się mają w tym przypadku przepisy, jeśli dziecko 9 letnie jeździ quadem w sekcji motocrosswej na wydzielonym terenie lub torze motocrossowym pod okiem trenera, lub bez w celu odbycia treningu przed zawodami?