Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

10 km/godz. teraz do wykreślenia z kodeksu drogowego

05-06-2014, kategoria Aktualności - Porady

    Z kodeksu drogowego ma zniknąć przepis wprowadzony trzy lata temu - ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Wnioskodawcami mają być: resort infrastruktury oraz grupa posłów. Dlaczego? Bo przepis jest wykorzystywany przez kierowców jako furtka do szybszej jazdy.

    Przypomnijmy - przepis znalazł się w ustawie jako margines błędu dla kierowców i wskazań prędkościomierza, wszedł w życie 1 stycznia 2011 r. Tymczasem kierowcy jadą z prędkością np. nie 50, a 60 km/godz., fotoradar natomiast zaczyna rejestrować przy prędkości 61 km/godz. Im kierowca będzie miał mniejsze pole takiego przyzwolenia, tym lepiej dla nas wszystkich. Tym większe bezpieczeństwo na drogach - sugeruje wiceminister infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz.

    Pomysł popierają także policjanci. To bardzo dobre rozwiązanie. Wprowadziłoby to na polskich drogach większą kulturę i dyscyplinę. A także poszanowanie przepisów prawa - mówi podisp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

    Zmiany miałyby dotyczyć także zrównania dopuszczalnej prędkości w dzień i w nocy oraz na terenie zabudowanym.

    - W całej Europie limit w mieście to pięćdziesiąt kilometrów na godzinę i nie widzę powodów, aby w Polsce miało być inaczej. Kierowca powinien jechać bezpiecznie, a nie patrzeć na zegarek i zastanawiać się, czy już może przyspieszyć, czy jeszcze nie. Pomysł ujednolicenia limitów ma wielu zwolenników - przekonuje poseł, przewodniczący Komisji Infrastruktury Stanisław Żmijan. Mają być pozostawione jako wyjątki te odcinki dróg, gdzie ich zarządcy stawiają dodatkowe ograniczenia i podwyższają limit, np. ulice dwujezdniowe w dużych miastach. Projekt ma być gotowy - jak dowiadujemy się z portalu stacji - w klubie parlamentarnym PO, a w najbliższych kilku tygodniach trafić do laski marszałkowskiej. Zmiany mają być poddane go pod głosowanie sejmowe po wakacjach.


Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze