Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Instrukcja: jak przewozić rowery komunikacją miejską

05-06-2014, kategoria Aktualności - Porady


(494-28 fot. ZTM Warszawa)

    Warszawski sezon rowerowy w pełni. Jednoślady coraz częściej można zobaczyć na drogach, ale i w pojazdach komunikacji miejskiej. Niestety, nie wszyscy cykliści wiedzą, jak przewozić swój pojazd autobusem, tramwajem, pociągiem czy metrem, by ta podróż była komfortowa i bezpieczna dla wszystkich.

    Warszawska komunikacja miejska jest bardzo przyjazna rowerzystom. Przewożenie roweru jest bezpłatne (o posiadaniu ważnego biletu powinien jednak pamiętać jego właściciel lub użytkownik). A ponadto w większości pojazdów są wydzielone miejsca, w których można ustawić pojazd.

    Nie oznacza to jednak, że rower można przewozić zawsze, bez względu na okoliczności.

    Przewożenie rowerów dopuszczalne jest np. ze względu na nagłe pogorszenie się warunków atmosferycznych, złe samopoczucie rowerzysty lub w wyniku awarii jednośladu. Próba wejścia do autobusu popularnej linii w godzinach porannego szczytu byłaby co najmniej nieodpowiedzialna. W takich warunkach bardzo łatwo kogoś pobrudzić, potrącić kierownicą, a w przypadku gwałtownego hamowania, o które nietrudno w gęstym warszawskim ruchu, również i zranić. Nie wspominając już o tym, że rower utrudniałby pasażerom wsiadanie, wysiadanie czy dojście np. do kasownika.

    Problem ten widać m.in. w metrze. Miejsce do przewożenia rowerów znajduje się wyłącznie na początku i na końcu pociągu. Tymczasem, niestety, wciąż zdarzają się cykliści usiłujący dostać się z rowerem do wagonu innymi drzwiami.

    W większości autobusów i tramwajów miejsce dla roweru znajduje się naprzeciwko drugich (licząc od kabiny kierowcy lub motorniczego) drzwi. W pociągach SKM miejsca dla rowerów oznaczone są specjalnymi piktogramami na drzwiach pojazdu - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.


Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze