Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

„I Ty, doskonaląc umiejętności, możesz komuś pomóc” - zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej

31-03-2014, kategoria Aktualności - Porady

„I Ty, doskonaląc umiejętności, możesz komuś pomóc”
- zajęcia dla uczniów szkoły podstawowejDwa zdarzenia z przeszłości. Pierwsze:

Podczas jazdy szkoleniowej, dojeżdżając do wypadku drogowego i wiedząc, że kursantka jest z zawodu pielęgniarką, poprosiłem o zatrzymanie się i wraz ze mną sprawdzenie, czy potrzebna jest pomoc. Całkowicie zaskoczyła mnie jej reakcja. Padło pytanie; czy możemy tego nie robić (???) i udać, że nas tutaj nie było?


Drugie:

Na jezdni leży wywrócony do góry kołami wózek inwalidzki a na chodniku, przy krawężniku, twarzą do ziemi leży inwalida bez nóg. Przejeżdża rząd samochodów, wśród nich autobus komunikacji miejskiej. Nikt się nie zatrzymuje.

Czy to są normalne reakcje? Czy tak powinno być?
    Osoby dorosłe udają często, że czegoś nie widzą. Dlaczego? Prócz zwykłej znieczulicy i braku czasu, często występuje u nich obawa popełnienia błędu, strach przed odpowiedzialnością, wewnętrzna blokada psychiczna. Dzieci są bezpośrednie, nie mają zahamowań, są otwarte, co wszyscy wiemy i mogliśmy tego doświadczyć przy wyrażaniu przez nie swoich opinii.

    Tego faktu, w połączeniu z umiejętnościami nabytymi w trakcie szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy, podczas których uczone są odpowiedniego postępowania w sytuacji zagrożenia życia ludzkiego, a później ćwiczeń (choćby przez organizowanie różnego rodzaju konkursów), grzechem byłoby nie wykorzystać. Nawet małe, sześcio-, siedmioletnie dziecko, może pomóc. Wezwać pomoc, podpowiedzieć dorosłemu, co ma robić. Brzmi to czasami niewiarygodnie, ale to prawda. Takie przypadki miały już miejsce. Im więcej różnych organizacji będzie się zajmować szkoleniem dzieci i młodzieży, tym większe szanse na przeżycie osób potrzebujących pomocy.

    Od czterech lat Praska Auto Szkoła prowadzi, wraz z nauczycielem Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 przy ul. Kawęczyńskiej 2 w Warszawie, zajęcia z pierwszej pomocy dla uczniów klas 4-6. Cykle 180-minutowych zajęć obejmują zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz udzielania pomocy przedmedycznej, w tym zastosowania AED (Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego). Dzieci przyswajają podstawową wiedzę i umiejętności z tego zakresu otrzymując odznakę Asystenta Ratownika Pierwszej Pomocy. W tym roku szkolnym zajęcia odbyły się w styczniu i marcu.

Jan Szumiał


Na zdjęciach: Fotorelacja z przebiegu szkolenia
Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze