Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Świeczka czy ksenon – stan oświetlenia pojazdów w szczycie sezonu jesienno-zimowego.

04-02-2014, kategoria Aktualności - Porady

Świeczka czy ksenon – stan oświetlenia pojazdów
w szczycie sezonu jesienno-zimowego    Jakość oświetlenia w pojazdach jest niepokojąca! Wyniki badań przeprowadzonych przez ITS wskazują, że prawidłowe ustawienie reflektorów ma kilka procent pojazdów. Ten stan może mieć stanowić zagrożenie bezpieczeństwa na drogach po zapadnięciu zmroku, gdyż wtedy dochodzi do większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia.

    Stan oświetlenia pojazdów budzi wiele zastrzeżeń. W nocy dochodzi do kilkakrotnie większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia, a wypadki te są znacznie poważniejsze w skutkach.

    Co prawda większość współczesnych samochodów oferuje dobre oświetlenie za niewygórowaną cenę, jednak trzeba o nie zadbać oraz dostosować technikę jazdy do możliwości świateł. Dla bezpieczeństwa ważny jest stan wszystkich trzech elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienia świateł.

    Aby obiektywnie ocenić jakość oświetlenia pojazdów osobowych, w połowie listopada 2013 r. Instytut Transportu Samochodowego wykonał na terenie Warszawy wyrywkowe badania reflektorów samochodów osobowych znajdujących się w ruchu. Badania przeprowadzono za pomocą nowatorskiego ANALIZATORA ŚWIATEŁ - komputerowego urządzenia diagnostycznego, które oprócz precyzyjnego pomiaru ustawienia świateł umożliwia pomiar, analizę i ocenę całej wiązki świetlnej wysyłanej przez reflektor.

    Wyniki tych badań pokazały, że przeważająca większość badanych samochodów miała źle ustawione światła. Ponadto jakość wiązki świetlnej była nieodpowiednia – zbyt blisko oświetlała drogę lub oślepiała innych użytkowników dróg.

    Wstępne dane wskazują, że dokładnie ustawionych było zaledwie 8% lamp w przebadanych pojazdach, a tylko w jednym procencie pojazdów były prawidłowo ustawione oba światła! Ponad 10% przebadanych świateł miała na tyle złą jakość, że nie powinny być w ogóle używane w pojazdach.

    Warto zwrócić uwagę na kilka zjawisk, które mają związek z problemami wychwyconymi w trakcie badań:

  1. Spełnienie minimalnych wymagań homologacyjnych gwarantuje oświetlenie drogi na odległość od ok. 20 m, choć w praktyce może być ona większa - nowoczesne, dobrze wykonane światła mijania potrafią oświetlić drogę na odległość nawet ponad 150 m, ale pod warunkiem precyzyjnego ustawienia i odpowiedniego poziomowania przy zmianie obciążenia pojazdu.
  2. Ręczny korektor pochylenia świateł – obowiązkowe wyposażenie większości samochodów osobowych - nie jest używany przez kierujących, albo jest używany nieprawidłowo – to dodatkowo pogarsza sytuację na drodze powodując oślepianie, albo zbyt mały zasięg oświetlenia.
  3. Światła podczas kontroli okresowej są tylko ustawiane. Jednak precyzja tej regulacji budzi wiele wątpliwości – potwierdzają to badania.
  4. Metodologia badania i ustawiania świateł w serwisach i Stacjach Kontroli Pojazdów wymaga dużej staranności. Kilka lat temu zniesiono obowiązek certyfikacji przyrządów do ustawiania świateł.
  5. W praktyce brakuje możliwości oceny jakości oświetlenia – stosowana jest najczęściej ocena wzrokowa (świeci, nie świeci). Występują trudności z oceną i zakwestionowaniem jakości oświetlenia przez upoważnione służby. Nie ma też klarownych kryteriów serwisowych pozwalających podjąć decyzję, kiedy wymienić reflektor.
  6. Reflektory i źródła światła niespełniające wymogów homologacyjnych, np. ksenonowe zamienniki, są łatwo dostępne. Problem ten prawdopodobnie ulegnie nasileniu ze względu na dopuszczenie do stosowania reflektorów z lampą wyładowczą (ksenonów) 25W/2000 lm (lumenów) bez konieczności automatycznego poziomowania i urządzenia czyszczącego reflektory.
  7. Ankieta przeprowadzona wśród kierowców w ramach „Inicjatywy na rzecz dobrych świateł samochodowych” pokazała, że zdecydowana większość respondentów ma błędne przekonanie dotyczące funkcjonowania i posługiwania się światłami.

    Wyniki badania świateł za pomocą ANALIZATORA ŚWIATEŁ, prezentujemy także na stronie internetowej „Inicjatywy” - www.swiatla.its.waw.pl

    Poprawa sytuacji wymaga skoordynowanych działań wielu instytucji, które rozpoczęliśmy tworząc „Inicjatywę na rzecz dobrych świateł samochodowych”.

* * *

    INICJATYWA NA RZECZ DOBRYCH ŚWIATEŁ SAMOCHODOWYCH skierowana jest do kierowców, serwisantów, diagnostów, producentów, dystrybutorów samochodów i części zamiennych, prawodawców, policji i innych służb. Inicjatywa podejmuje długofalowe działania, oparte na zaawansowanych badaniach naukowych, zmierzające do doskonalenia prawa i wymagań technicznych tak, aby były przejrzyste, jednoznaczne, a przede wszystkim w jasny sposób powiązane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Ponadto popularyzuje wiedzę o tym, jak właściwie dbać o światła samochodu oraz jak ich optymalnie używać.


Więcej informacji:

dr inż. Tomasz Targosiński
Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS
+48 22 43 85 157
tomasz.targosinski@its.waw.pl
www.its.waw.pl

Mikołaj Krupiński
Rzecznik Prasowy ITS
+48 22 43 85 538
+48 604 931 310
mikolaj.krupinski@its.waw.pl
Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze