Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » AktualnoÅ›ci
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Pijanym na drodze mówimy Nie

08-01-2014, kategoria Aktualności - Porady

Pijanym na drodze mówimy Nie



    Kolejne tragedie na polskich drogach, do których doszÅ‚o w ostatnich dniach, a których sprawcami byli nietrzeźwi kierowcy, wywoÅ‚aÅ‚y gwaÅ‚townÄ… reakcjÄ™ zarówno rzÄ…du, jak i spoÅ‚eczeÅ„stwa. Nasza redakcja od lat włącza siÄ™ we wszelkie dziaÅ‚ania profilaktyczne i promocyjne w walce z drogowymi piratami, Å‚obuzami i mordercami. Pijanym na drodze mówimy Nie.

    Znamy już propozycje rzÄ…du w tej kwestii. Poniżej przedstawiamy komentarze naszych Partnerów: Stowarzyszenia Partnerstwo dla BezpieczeÅ„stwa Drogowego oraz Instytutu Transportu Samochodowego, zachÄ™cajÄ…c także PaÅ„stwa, Nauczycieli i Rodziców, nie tylko do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, ale także do włączenia siÄ™ do dyskusji o tym, jak walczyć z tym, co zagraża na drodze naszym dzieciom i nam samym. Prosimy o PaÅ„stwa opinie: redakcja@wychowaniekomunikacyjne.net


Komentarz Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego do proponowanych zmian prawnych dot. nietrzeźwych kierowców

    Partnerstwo dla BezpieczeÅ„stwa Drogowego z zadowoleniem przyjmuje zwiÄ™kszone zainteresowanie polityków oraz mediów problematykÄ… prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Pomimo stopniowej poprawy obserwowanej w ostatnich latach, jest to w dalszym ciÄ…gu poważny problem i jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce, pochÅ‚aniajÄ…ca życie kilkuset osób rocznie.

    Opowiadamy siÄ™ za przyjÄ™ciem rozwiÄ…zaÅ„ majÄ…cych charakter systemowy, wolnych od dziaÅ‚ania pod wpÅ‚ywem chwilowych emocji. BezpieczeÅ„stwo drogowe jest dziedzinÄ…, w której pozytywne skutki można osiÄ…gnąć konsekwentnie realizujÄ…c przyjÄ™te zaÅ‚ożenia w dÅ‚uższym okresie czasu.

    Polskie prawodawstwo w dziedzinie bezpieczeÅ„stwa drogowego i nietrzeźwych kierowców nie odbiega od rozwiÄ…zaÅ„ przyjÄ™tych w innych krajach UE, a nawet jest od wiÄ™kszoÅ›ci z nich ostrzejsze. Dlatego naszym zdaniem skutecznÄ… drogÄ… do dalszego ograniczania liczby pijanych kierowców jest:

- prowadzenie działań prewencyjnych, skierowanych przede wszystkim do osób zatrzymanych pod wpływem alkoholu, celem zapobiegania ponownemu wykroczeniu/przestępstwu. Głównym elementem tak rozumianej prewencji powinny być rzetelne badania psychologiczne, dzięki którym można zidentyfikować kierowców uzależnionych od alkoholu

- obowiązkowe kontrole trzeźwości przy każdym zatrzymaniu kierującego, niezależnie od przyczyny zatrzymania

- konsekwencja w stosowaniu prawa, w tym egzekwowanie nałożonych kar. Wielokrotnie podnosiliśmy, że nawet niewielka lecz nieuchronna, niemożliwa do uniknięcia kara jest lepszym rozwiązaniem niż zaostrzanie prawa, które jest niewykonalne i niewiarygodne dla potencjalnego sprawcy

- praca edukacyjna, mająca na celu zmianę postaw społecznych wobec osób kierujących pod wpływem alkoholu – brak przyzwolenia społecznego, ułatwiona współpraca z policją, okazywanie sprzeciwu wobec osób prowadzących po spożyciu alkoholu. Ważnym gestem świadczącym o determinacji rządu i parlamentu byłoby ograniczenie immunitetów, w sposób pozwalający na ponoszenie konsekwencji przewinień drogowych przez osoby pełniące funkcje publiczne.

    Partnerstwo dla BezpieczeÅ„stwa drogowego, jako organizacja zrzeszajÄ…ca ponad 40 podmiotów współpracujÄ…cych na rzecz redukcji liczby wypadków drogowych, jest gotowa do włączenia siÄ™ w prace nad zgÅ‚oszonymi propozycjami i poszukiwania najlepszych rozwiÄ…zaÅ„, zarówno w oparciu o dostÄ™pne badania naukowe jak i doÅ›wiadczenia miÄ™dzynarodowe, wdrażane w innych paÅ„stwach.

Więcej informacji udziela:

Dorota Olszewska, dorota.olszewska@pbd.org.pl, 608 622 027


Stanowisko Instytutu Transportu Samochodowego
w sprawie nietrzeźwych kierowców

    Analiza danych o wypadkach drogowych w Polsce wskazuje, że dotychczasowa wieloletnia i konsekwentna polityka paÅ„stwa wobec nietrzeźwych kierujÄ…cych jest skuteczna. W latach 2000-2012 liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujÄ…cych spadÅ‚a o 55,4%, liczba ofiar Å›miertelnych o 54,7%, a rannych o 56,9%.

    W ostatnim okresie pojawiajÄ… siÄ™ jednak sygnaÅ‚y wskazujÄ…ce na potrzebÄ™ modyfikacji obecnie realizowanych dziaÅ‚aÅ„.

    Instytut Transportu Samochodowego podziela opiniÄ™ przedstawicieli administracji rzÄ…dowej, że dalsze zaostrzanie kar dla sprawców wypadków drogowych zwiÄ…zanych z alkoholem jest dziaÅ‚aniem maÅ‚o skutecznym. DziaÅ‚ania powinny być ukierunkowane raczej na bardziej konsekwentne niż do tej pory, stosowanie już istniejÄ…cych rozwiÄ…zaÅ„ prawnych. Konieczne jest także wprowadzenie procedur monitorujÄ…cych efekty dziaÅ‚aÅ„ wymiaru sprawiedliwoÅ›ci.

    Zdaniem Instytutu w kolejnych latach główny wysiÅ‚ek powinien przede wszystkim koncentrować siÄ™ na dziaÅ‚aniach zwiÄ…zanych z ograniczaniem liczby osób prowadzÄ…cych pojazd po spożyciu alkoholu oraz na zwiÄ™kszeniu skutecznoÅ›ci oddziaÅ‚ywaÅ„ wobec kierujÄ…cych-recydywistów.

    Poniżej przedstawiamy nastÄ™pujÄ…ce propozycje dziaÅ‚aÅ„ prewencyjnych, które w naszej opinii mogÅ‚yby stać siÄ™ gÅ‚osem w przedmiotowej dyskusji:

1. Wprowadzenie do systemu prawnego możliwości obligatoryjnego montowania w pojazdach silnikowych tzw. blokad alkoholowych, czyli urządzeń połączonych z zapłonem silnika, które uniemożliwiają uruchomienie pojazdu w przypadku negatywnego wyniku kontroli stanu trzeźwości kierowcy. ITS proponuje, aby w pierwszym okresie rozwiązanie to stosowane było wobec kierowców-recydywistów, wobec kierowców, którzy prowadzili pojazd ze stężeniem przekraczający 1,5%0 oraz w przypadku kierowców wybranych rodzajów transportu (np. kierowców komunikacji publicznej czy autobusów dowożących dzieci do szkoły);

2. Wprowadzenie administracyjnego trybu zatrzymywania prawa jazdy dla osób zatrzymanych po raz pierwszy za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Decyzję o okresie zatrzymania prawa jazdy, a także o warunkach jego odzyskania podejmowałby (w porozumieniu z Policją) kierownik odpowiedniego wydziału zajmującego się prawami jazdy. Proponujemy, aby okres zatrzymania prawa jazdy wynosił od 3 do 12 miesięcy, a wśród warunków odzyskania prawa jazdy rozważyć należy obowiązek:

  • uczestnictwa w odpowiednim programie reedukacyjnym. Propozycja ta oznacza konieczność przygotowania w Polsce specjalnych programów dla kierowców prowadzÄ…cych pojazd po spożyciu alkoholu;
  • wykonania specjalistycznych badaÅ„ lekarskich i psychologicznych. Osoby, z problemami alkoholowymi powinny być po tych badaniach kierowane na leczenie, a dopiero potem - na odpowiedni program reedukacyjny;
  • udziaÅ‚u w pracach spoÅ‚ecznych na rzecz lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci, w tym także obowiÄ…zek udziaÅ‚u w zajÄ™ciach poÅ›wiÄ™conych zagrożeniom zwiÄ…zanym z jazdÄ… po spożyciu alkoholu w szkoÅ‚ach i oÅ›rodkach szkolenia kierowców.

3. W porozumieniu z towarzystwami ubezpieczeniowymi wprowadzenie zasady, że kierowca zatrzymany na prowadzeniu pojazdu po alkoholu płaci w następnym roku wyższą składkę OC;

4. Pozostawienia w Centralnym Systemie Ewidencji Pojazdów i Kierowców informacji o zatrzymaniu kierowcy za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu przez okres co najmniej 10 lat i traktowania każdego następnego wykroczenia tego typu, niezależnie od daty jego popełnienia, jako recydywy.

    DziaÅ‚ania podejmowane przez administracjÄ™ paÅ„stwowÄ… mogÄ… nie wystarczyć, jeżeli w walkÄ™ z pijanymi kierowcami nie włączy siÄ™ caÅ‚e spoÅ‚eczeÅ„stwo. Wyniki badaÅ„ opinii spoÅ‚ecznej (miÄ™dzy innymi w ramach projektu SARTRE) wskazujÄ…, że walka z alkoholem w ruchu drogowym jest powszechnie uważana za jeden z najważniejszych priorytetów dziaÅ‚aÅ„ w bezpieczeÅ„stwie ruchu drogowego. Natomiast problemem w Polsce jest brak spoÅ‚ecznej reakcji, gdy pijany kierowca wsiada lub prowadzi pojazd. Kampanie ukierunkowane na zmianÄ™ tej sytuacji zyskaÅ‚yby na wiarygodnoÅ›ci, gdyby premier polskiego rzÄ…du zapowiedziaÅ‚ szybkie zakoÅ„czenie prac w Sejmie nad ustawÄ… ograniczajÄ…cÄ… dziaÅ‚anie immunitetu w przypadku wykroczeÅ„ i przestÄ™pstw drogowych oraz ogÅ‚osiÅ‚ zaostrzenie kar dla urzÄ™dników administracji rzÄ…dowej za jazdÄ™ samochodem po spożyciu alkoholu i zaapelowaÅ‚ do innych pracodawców w Polsce, aby wprowadzili podobne rozwiÄ…zania.

    ITS popiera uruchomienie specjalnych kampanii informacyjnych zachÄ™cajÄ…cych spoÅ‚eczeÅ„stwo do aktywniejszego włączania siÄ™ w dziaÅ‚ania ukierunkowane na wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych użytkowników dróg (także pieszych).


Więcej informacji:

Maria DÄ…browska-Loranc
Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS
+48 22 43 85 176
maria.dabrowska-loranc@its.waw.pl

Ilona Butler
Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS
+48 22 43 85 130
ilona.buttler@its.waw.pl

Mikołaj Krupiński
Rzecznik Prasowy ITS
+48 22 43 85 538
+48 604 931 310
mikolaj.krupinski@its.waw.pl




Polub Nas na Facebook-u :-)



Dodaj komentarz
Kod weryfikuj¹cy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imiÄ™(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze