Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Dożywocie z poczuciem winy. Uważaj na pieszych - Kampania społeczna Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego

05-11-2013, kategoria Aktualności - Porady

Dożywocie z poczuciem winy. Uważaj na pieszych
Kampania społeczna Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego    Jedną trzecią wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią piesi. W 2012 r. w ponad 10 tysiącach wypadków zginęło 1152 osób, a 9548 zostało rannych. Najwięcej pieszych zginęło w listopadzie i właśnie ten miesiąc jest najtragiczniejszym w roku pod względem liczby wypadków z udziałem pieszych. Pod względem bezpieczeństwa pieszych Polska wyraźnie odstaje od innych państw europejskich.

    Biorąc pod uwagę przytoczone okoliczności, w bieżącym tygodniu Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego rozpoczyna kampanię skierowaną do kierowców pod hasłem: „Dożywocie z poczuciem winy. Uważaj na pieszych” W prostym, bezpośrednim, mocnym przekazie chcemy przypomnieć, że wypadek może spowodować każdy kierowca, który nie zachowa odpowiedniej uwagi na drodze. Wypadek z udziałem pieszego w większości przypadków kończy się poważnymi konsekwencjami. Nasza kampania mówi nie tylko o konsekwencjach, które dotykają pieszego, ale także kierowcę. To on będzie żył ze świadomością zabicia lub okaleczenia innego człowieka. Nie chcemy uczestniczyć w odwiecznym sporze, kto jest winny wypadkom z udziałem pieszych: nieprzestrzegający prawa drogowego kierowcy, czy nieuważni piesi. Chcemy powiedzieć: pomyśl o sobie. Bo w razie wypadku ofiarą będzie nie tylko pieszy, ale także Ty.

     Jak wynika ze statystyk policyjnych, listopad to najbardziej tragiczny okres dla pieszych. W 2012 roku w tym miesiącu zginęło 97 osób, a 324 zostały ranne. Przyczyną takiego stanu są zapewne pogarszające się warunki atmosferyczne i szybko zapadający zmierzch.

    „Pod względem liczby zabitych pieszych jesteśmy daleko za resztą Europy, dlatego trzeba zrobić wszystko, by nadrobić zaległości i ograniczyć skalę problemu - mówi Bartłomiej Morzycki, prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego - Partnerstwo zainicjowało kampanię społeczną "Dożywocie z poczuciem winy. Uważaj na pieszych”, ponieważ dotychczasowe kampanie nie przynosiły większego rezultatu. Nie pomagały prośby i groźby, dlatego postanowiliśmy uderzyć w czulszy punkt, czyli sumienie kierowców. Chcemy, żeby zrozumieli, że przez brak odpowiedniej koncentracji na drodze w ciągu sekundy z przykładnych mężów, ojców, sąsiadów, mogą stać się przestępcami, a do tego będą musieli żyć z poczuciem winy.”

    Kampania „Dożywocie z poczuciem winy. Uważaj na pieszych” jest kampanią o ograniczonym budżecie, której zasięg opiera się na dystrybucji materiałów przez członków organizacji. Przez trzy tygodnie (począwszy od 28 października) można zobaczyć ją na ekranach monitorów Tramwajów Warszawskich, a do końca roku pojawią się również plakaty i naklejki na 300 stacjach SHELL – członka Partnerstwa. W kampanię zaangażowały się firmy zrzeszone w Partnerstwie dla Bezpieczeństwa Drogowego, które udostępnią jej przekaz dla swoich pracowników.

    Kampanię zainicjowało Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, a swoim patronatem objęła ją Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Kreację przygotowało Studio Trzy Drugie.

Więcej informacji udzieli:

Dorota Olszewska, tel.: 22 652 81 19, kom.: +48 608 622 027, e-mail: dorota.olszewska@pbd.org.pl

Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze